Yer Tokat, yaş 75, araba ağır, yol uzun... Üstelik hava da soğuk...

Tokatlı 75 yaşındaki Polat, her gün sabah erken saatlerde evinden çıkarak yaklaşık 60 kilogram ağırlığındaki el arabası ile atık plastik topluyor.

Adı; Rıza Polat... Tokatlı... 75 yaşında...  Her gün zorlanarak çektiği el arabasını  yaklaşık 5 kilometre çekerek topladığı plastik atıkları satarak geçinmeye çalışıyor. 

Günlük kazancı ortalama 15-20 lira arası... Evi kira... Eşi ameliyatlı hasta... Kapıyı eşinin üstüne kitleyip ekmeğin peşine düşmüş... Güç kuvvet gençlikteki gibi değil... Üstelik hava da soğuk...

Tokat’ta yaşayan evli ve 4 çocuk babası Rıza Polat, bir oğlu torunu ve eşi ile yaşam mücadelesi veriyor. Yeni mahallede ikamet eden 75 yaşındaki Polat, her gün sabah erken saatlerde evinden çıkarak yaklaşık 60 kilogram ağırlığındaki el arabası ile atık plastik topluyor. Yaklaşık 5 kilometre yol yürüyen Polat, yaz kış demeden çalışmaya devam ediyor. Yaşlılık maaşı aldığını ve oğlunun sanayide bir işte çalıştığını ifade eden Polat, aile bütçesine katkı sağlamak için çalıştığını belirterek, “Ekmek kazanmak zor, günlük kazancım ortalama 15-20 lira. Çalışmasan olmuyor. 65 yaş aylığından başka bir şeyim yok. O da ev kirası, doğalgaz, elektrik su parası derken bir şey kalmıyor. Günlük atık plastik topluyorum. Günlük ortalama 4-5 kilometre yürüyorum. Hava soğuk zor oluyor ama çalışmak durumundayım. Eşim hasta belinden ameliyat oldu. Onu evi bırakıp geldim” dedi. 
İstanbul’da da atık plastik topladığını yaşlanınca memleketi Tokat’a geri döndüğünü ifade eden Polat, “Kağıt toplamıyorum 10 kuruşa alıyorlar. Plastik topluyorum 60 kuruşa alıyorlar. Aylık 200 kilogram civarında topluyorum. Onun da firesi var fire düşüyorlar” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 12:27
banner155
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER