YAPTIKLARI YARDIMI CEP TELEFONLARI İLE KAYDEDİYORLAR

Abone Ol

Elazığ merkezli 6.8 şiddetindeki deprem sonrasında Malatya bölgesinde görevlendirilen Tokat AFAD ekibi, yaptıkları ve yapacakları işleri cep telefonuyla kaydediyor. Depremin ardından Tokat'tan depremzedelere yarım için gönderilen ekibin, depremzedelere çadır kurma işlemleri kadar kameralarla ne yaptıklarını göstermeye çalıştıkları videolar da dikkat çekiyor. AFAD'ın Tokat'taki yetkilileri bu çekimleri, sosyal medyadan başaltılan, devletin ücra yerlere yardım ulaştıramadığı gibi kara propganda çalışması ile mücadele amaçlı yapıldığını belirttiler.
 

Ülkemizin doğusunda meydana gelen Elazığ Merkezli 6.8 şiddetindeki depremde hasar alan illerin başında gelen Malatya’da AFAD ekipleri hasar gören köy evlerine ulaşmaya devam ediyor. Depremden hemen sonra Tokat’tan yola çıkan AFAD ekipleri Malatya’da evleri hasar görmüş depremzedelere ulaşmakla görevlendirildi. Ancak ekiplerin yardım çabası gibi yaptıkları işleri göstermeye yönelik çekimleri de ortaya çıkmaya başladı. Pütürge ilçesine bağlı Bayır Köyünden gelen ihbar üzerine harekete geçen ekipler cep telefonu kameraları ile köye gidişlerini ve ihbara konu hasarlı evin videosunu çekerek, bir haber spikeri gibi anlattılar. Köyde evi depremde hasar almış Menekşe teyzenin bahçesine AFAD çadırı kurarak riskli yapının içerisinden acil kullanabileceği eşyaların da çadıra yerleştirilmesine yardım eden ekip tüm bu anları kaydetti.

Öte yandan Tokat AFAD yönetimindeki yetkililer, bu tür çekimlerin yapılmasının sebebi kara propaganda ile mücadele için yapıldığını söylediler. Deprem bölgesinde devletin ücra köylere yardım götüremediği gibi sosyal medyada başlatılan kara proaganda ile müdadele etmek amacıyla, gittikleri yerler ve yardımlarla ilgili çekimler yaparak, devletin kurumlarının en ücra köşelere kadar yardım götürdüğünü kamuoyuna duyurmayı amaçladıklarını belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263