VALİ BALCI; TOKAT TÜRK TARIMININ PARLAYAN YILDIZI

Türkiye'de kiraz üretiminde önemli bir yere sahip olan Tokat'ta ihracatlık kiraz hasadı başladı. 

VALİ BALCI; TOKAT TÜRK TARIMININ PARLAYAN YILDIZI

Tokat merkeze bağlı Kocacık köyünde düzenlenen tarla gününde ihracatlık kiraz hasadı yapıldı. Törende konuşma yapan Tokat Valisi Ozan Balcı, kürsüye koruması tarafından getirilen bir tabak kirazı göstererek ‘Rabbim her şeyi vermiş. Şunun güzelliğine bak, sanat harikası gibi. Rengi, kokusu güzel. Kiraz hasadında miktar olarak çok değiliz Tokat olarak ama Türkiye'nin en kaliteli, en lezzeti kirazı Tokat’ta yetiştiriliyor” diye konuştu. 

Tokat’ın Türk tarımının parlayan yıldızı olduğunu ifade eden Vali Balcı, “Tokat'ı tarımın başkenti yapacağız dedik. Akdeniz’de tarım anlamında Antalya, Mersin, Adana neyse Kuzeyde Tokat’ta bu anlama gelecek. Çok kıymetli bizim yapraklarımız var. Türkiye’de bir numara daha kalitesi yok. Şuanda 250 milyon lira civarında gelir elde ediyor çiftçimiz. İnşallah 1 milyar elde edecek. 2-3 yıl içinde asma bahçelerinin hepsini bitireceğiz Yaklaşık bir 10 bin dönüm daha dikeceğiz. Böylece asmadan çiftçimize gelir getireceğiz. Şuanda kirazda miktar anlamında bir numara değiliz ama kalite anlamında bir numarayız” dedi. 

Vali Balcı, konuşmasının ardından kiraz tarlasına girerek sembolik olarak hasat yaptı. Vali Balcı, “Bu dalı tutmak çiftçiye dost olmak demek. Bu dalı tutmak tarım dostu olmak demek. Bu dal tarımın parlayan yıldızı olan Tokat'ın ifadesi” diye konuştu. 
Öte yandan Tokat’ta Tarım Müdürlüğe verilerine göre; 2018 yılında 9 bin ton kiraz üretimi yapılırken şehir ekonomisine 45 milyon TL katkı sağlandığı bildirildi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
tokatta tarım hayvancılık hayatdemek
tokatta tarım hayvancılık hayatdemek - 12 ay Önce

tokatta tarım ve hayvancılık tokatın ayakda kalmasını sağlayan ana geçim kaynakları hep söylüyoruz heryer ackalsa tokat halkı kalmaz sebebide tarımdır hayvancılıkdır bütün imkanlar var artık susuz araziler azkaldı inşAllah onlarda yeni yapılan havuzlarla göletlerle kanallarla sulanmayan arazi kalmayacak birkaçyıl içinde ozaman tokat tarımın hayvancılığın başkenti olmuş olacak özelliklerde erbaada rakım düşük olduğundan zeytinin kıralı yetişmeye başladı zeytin tarlaları duymaya başladık kivi bahçeleri duymaya başladık 6 yıldır çok evlerde zeytin ağaçları görmeye başladık

evet doğru tokat dört tarafı memurdeğil henüz ama
evet doğru tokat dört tarafı memurdeğil henüz ama - 12 ay Önce

tokat 4 tarafı memur bir şehir değil göçvermeyede devam ediyor ona rağmen biten yok olan şehirde olmaz.çünki tarım alanları var hayvancılık iyi yani kendi kendine yeter bir şehir tokat çok gelişmiş olmasada

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0