Tokat’ta İki Engelli Gencin İş Hayali Gerçek Oldu

Özel gençler iş hayatına adım attı

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Ortaokulu’nda Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR tarafından Toplum Hizmetleri Projesi kapsamında işitme engelli Zehranur Tanrıverdi (19) ile ortopedik engelli Celil Soydan (18), 8 aylık işe başlamanın sevincini yaşıyor. Zehranur okulun yemekhanesinde çalışırken, Celil ise teknoloji odasında çalışıyor, aynı zamanda bir görevli yardımıyla teknik hizmetleri de öğrenmeye çalışıyor.

 Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Semra Öztürk, Zehranur’un Kız Meslek Lisesi Ağırlama ve Gıda Teknolojileri bölümünden mezun olduğunu kaydetti. Okul dönemi işitme engelli olması dolayısıyla sıkıntılı geçen Zehranur’un, okulu bitirdikten sonra İŞKUR’a başvurduğunu ifade eden Öztürk, “Zehranur’un artık bir işi var ve çok mutlu. Konuşamasa da duygularını hareketleriyle ifade ediyor. Çünkü çalışmak, para kazanmak, kendi kazandığı parayı harcamak onun için ulaşılmaz bir şeydi. Buna ulaştığı için gerçekten çok mutlu” dedi.

banner207
İşe başlamanın heyecanını yaşayan Tokat Ticaret Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümünden mezun olan Celil Soydan ise okulda teknoloji odasında öğrencilere yardımcı olurken, aynı zamanda teknik işleri de öğreniyor. Soydan, İŞKUR’a başvurduğunu ve Milli Eğitim kanalı ile okulda işe başladığını belirterek, “İlk iş deneyimim, mutluyum. İlk maaşımla kardeşlerime ve anneme hediye almayı düşünüyorum. Çalışmak benim için zor değil” dedi. Okulda hizmetli olarak görev yapan Hüseyin Biçe ise, Celil ile birlikte çalışmaktan mutlu olduğunu ve ona bazı el işlerini öğrettiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 18:30
banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0