TOKAT’A ULUSLARARASI TOPTANCI HALİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

TOKAT’A ULUSLARARASI TOPTANCI HALİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Musa Özdemir Haberi - Tokat’ta yapılması planlanan Uluslararası Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali ön fizibilite toplantısı tapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel ile ilgililer katıldı.

Toplantıda taraflar arasında Tokat’ta yapılması planlanan Uluslararası Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali ile ilgili yol haritası belirlenerek, fizibilite raporu güncellendi.

265 BİN FİDAN AŞILANDI

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Meyveciliği Güçlendirme ve Tıbbı Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi Meyve Fidanı Üretimi ile Tokat ekonomisine katkı sağlanırken, aynı zamanda örnek bir davranış sergilendiğini söyledi.

Tokat’ta meyveciliğinin geliştirilmesi amacı ile 2023 Vizyonu Tarım Tokat kapsamında yapılacak 265 bin fidan üretiminin aşılaması Vali Dr. Ozan Balcı’nın katılımı ile yapıldı.

banner207
TOKAT MEYVECİLİĞİN MERKEZİ OLACAK

Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü karşısında bulunan toplam 20 dekar alanda verim ve kalitesi yüksek bölgeye uyumlu 35 bin kiraz, 4 bin vişne, 3 bin 500 şeftali, 2 bin armut, 2 bin elma fidan üretimi yapılacak. Ayrıca aynı üretim alanında ceviz fidanı üretimi amacı ile alınan ceviz tohumlarının araziye dikim işlemleri Aralık ayının ilk haftasında tamamlanarak, üzeri file ile kapatılmış, kurulan tesiste, 90 bin fidan elde edilmesi hedefleniyor. Bu amaçla 2020 yılı Mart ayında ceviz çöğürlerinin aşılama işlemi yapılacak.

7 bin 4 yüz dekar alanda kapama bahçesi tesis edildiğinde verim yıllarında ilimiz ekonomisine toplam 25 milyon TL. net katkı sağlayacağı hesaplanan “Meyveciliği ve Tıbbi Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi” aşılama programında konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın Türk tarımının parlayan yıldızı olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

MİLLETVEKİLİ ARSLAN

Tokat Milletvekili Mustafa Arslan’da konuyla ilgili olarak, “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Orman İşletme Müdürlüğüyle 2023 Tarım TOKAT kapsamında Valiliğimizin desteğiyle kurulan Meyve Fidanı Üretim Tesisinde Fidan Aşılama programına iştirak ettik. Her işin olduğu gibi fidan aşılamanın ne kadar ince bir iş olduğunu bir kez daha tecrübe ettik. Mevlam çiftçilerimizin mahsullerini bereketlendirsin, afetlerden muhafaza eylesim” dedi.

Programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı,Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

banner247
YORUM EKLE
YORUMLAR
İHSAN UÇAR
İHSAN UÇAR - 6 ay Önce

İLKEL MEYVECİLİK BİTMİŞTİR ARTIK TAM BODUR VE ÖRTÜLÜ MEYVE BAHÇELERİ KURMALIYIZ EN ÖNEMLİSİDE TAM BODUR ÇÖĞÜR TEMİNİ BUNU HER ÇİFTÇİ BULAMIYOR PİYASADA SATIŞI YOK FİDAN YETİŞTİREN KURULUŞLAR İTHAL EDİYOR BİR FİDANİ EN AZ 30 TL YE VERİYOR SİZİN YAPMANIZ GEREKEN TOKAT HALKINA TAM BODUR ÇÖĞÜR TEMİNİ OLMALIDIR TARIM İL MÜDÜRRLÜKLERİ ARACILIĞI İLE ÜRETİCİYE ÜCRET KARŞILIĞI TEMİN EDİLSİN YETERLİDİR BİZ AŞISINIDA YAPARIZ TESİSİNİDE KURARIZ.

Yeni tokat havaalanıyla beraber açılsa hal
Yeni tokat havaalanıyla beraber açılsa hal - 6 ay Önce

uluslararası hal ve tokat yeni havaalanı açılsa büyük kargo uçakları tokatın sebzesini meyvesini uzak yerlere anında götürmesi işi pazarı çoğaltır inşAllah

Ismail kara
Ismail kara - 6 ay Önce

Tokat vekilimiz yücel bulut helal olsun tebrik ediyorum çeşke digerleride sizi örnek alsa

SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0