TOKAT YAPRAĞINDA KAZ KARS MİLLETVEKİLİNİ RAHATSIZ ETMİŞ

TOKAT YAPRAĞINDA KAZ KARS MİLLETVEKİLİNİ RAHATSIZ ETMİŞ
Bir hafta önce Tokat'ın Yeşilyurt ilçesindeki bir kaz üreticisinin, Tokattan.com'da da yayınlanan açıklamaları Ak parti Kars Milletvekilini rahatsız etti. Milletvekili Ahmet Arslan, "geçen hafta gazetelerde bir haber vardı" diye başladığı sözüne, "Oysa herkes kendi ilindeki değeri kendi değeriyle pazarlamalı, Kars kazını seven Kars kazını yemeli, Tokat kazını seven Tokat kazı yemeli" diye devam etti. 

KARS'TA TOKAT RAHATSIZLIĞI

Kars dışında birçok ilde kaz yetiştiriciliği yapıldığını dikkat çeken AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, herkesin kendi ilindeki değeri pazarlaması gerektiğini söyledi.
Milletvekili Ahmet Arslan, “Kars’a Geçen hafta gazetelerde bir haber vardı. ‘Tokat’ta biz de kaç yetiştiriciliği yapıyoruz.’ Hatta burası çok önemli, ‘Hatta bile gönderiyoruz.’ Şimdi bilmeyen birisi, bunu şöyle yorumluyor. ‘Evet, orada yetiştiricilik yapıyor. Kazları o kadar güzel ki, Karslılar bile alıyor.’ Bilmeyenin yorumu bu, ama Karslı biliyor ki, Kars kazının geldiği günümüzdeki değeri nedeniyle herkes kendi kazını, Kars kazı diye satmaya çalışıyor. Biraz daha gerçekçi olsun diye kazı oradan Kars’a gönderip, Kars’tan pazara sürüyor. bu konuda hem bizim Karslılar olarak çok dikkatli olmamız lazım. Hem kaz yetiştirici olan diğer şehirlerinde bu anlamda dikkatli olması lazım. Kars kazı adı altında biz bütün şehirlerde yetiştirilen kazları piyasaya sunarsak, bir süre sonra bu sektör küçülür. Oysa herkes kendi ilindeki değeri kendi değeriyle pazarlamalı, Kars kazını seven Kars kazını yemeli, Tokat kazını seven Tokat kazı yemeli, Elazığ kazını yetiştiren Elazığ kazını yemeli, Yozgat kazı öyle bilinmeli, Muş aynı, Niğde aynı, başka illerimiz öyle bilinmeli. Bu konuda hocalarımız da öncü olmalıdır” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından 3.Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı’ne geçildi. Bir çok ilden katılan akademisyenler, kazı ve kazcılığı masaya yatırdı. Katılımcılar Kars kazının önemini konuştu.


 
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0