TOKAT'TAKİ TÖRENDE İSTİKLAL MARŞI OKUTULMAYINCA

Tokat’ta, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları sırasında, İstiklal Marşı okunması krize neden oldu.

Tokat'ta 1 Mayıs kutlamaları krize neden oldu. Törende İstiklal Marşının okunmamasına tepki gösteren CHP'lilere karşı törende neden İstiklal Marşı okunmadığını savunmaya çalışan Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Tokat Temsilcisi Tayyar Özcan'ın sözleri şaşkınlık yarattı. Özcan, İstiklal Marşının açık havada olunduğu için okutulmadığını ileri sürdü.

Tokat’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Namık Kemal Orta Okulunun önünde yürüyüşle başladı. Polisin yoğun güvenlik önlemi altında Gaziosmanpaşa Bulvarında yürüyüş yapan sendika üyeleri ve siyasi parti temsilcileri Cumhuriyet meydanında düzenlenen programa katıldı. Saygı duruşu ile başlayan programda İstiklal Marşı okunmadı. CHP Tokat Gençlik Kolları Başkanı Kubilay Tahsin Alpay, komite görevlisine giderek İstiklal Marşının okunmasını istedi. Daha sonra görevli ile birlikte kalabalığın arasına dönen ikili arasında devam eden tartışmada gerginlik yaşandı. CHP’li Alpay’ın görevliyi iteklemesi sonrasında yaşananlara çevredeki sendika üyeleri müdahale etti. Yaşananlarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Tokat Gençlik Kolları Başkanı Kubilay Tahsin Alpay, saygı duruşundan sonra İstiklal marşının okunmadığını ifade ederek, “Ben bu durumu komiteye giderek bildirdim. SES Başkanı ve komitede bulunanlar yapmadıklarını ifade ettiler. Ben Mustafa Kemal Atatürk’ün partisinin gençlik kollarının il başkanıyım benim katıldığım 1 Mayıs etkinliklerinde İstiklal Marşının okunması gerekiyor. Böyle bir terbiyesizlik kesinlikle olmaz” dedi. 

banner207
SAVUNMAYA BAK HİZAYA GEL; AÇIK HAVA OLDUĞU İÇİN OKUTULMAMIŞ

Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Tokat Temsilcisi Tayyar Özcan istiklal Marşının okunmamasını savunmaya çalışarak, 1 Mayıs etkinliklerinde sadece emekçiler adına saygı duruşu yapıldığını belirterek, “İstiklal Marşı açık alan olduğu için okunmamıştır." dedi. Tayyar'ın İstiklal Marşı açık alanda okunmaz manasındaki anlamsız savunmasına şöyle devam etti, " Yoksa İstiklal Marşı ile hiçbir zaman sorunumuz yoktur, olmaz. Bu ülkenin kurucu değerlerine marşına saygımız her zaman sonsuz. Genç bir arkadaşımız istemeyerek bir hareket yaptı. Makul karşılıyoruz” diye konuştu. 

İSTİKLAL MARŞI YOKTU AMA EN AZINDAN MÜZİK VARDI

Öte yandan İstiklal Marşı okunmasının sakıncalı olduğu açık havada kutlamalar müzik eşliğinde devam etti. Tokat'taki 1 Mayıs etkinliklerine katılanlar müzik ve halay çekerek gönüllerince eğlendi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 17:58
banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0