TOKAT'TAKİ TARİHİ CAMİ YIKILDI YIKILACAK

Tokat'ta tarihle rantın omuz omuza yürüyüşü devam ederken, ranttan uzak kalan tarihi eserler, ibadet ihtiyacını karşılayan cami dahi olsa kimse yüzüne bakmıyor.

TOKAT'TAKİ TARİHİ CAMİ YIKILDI YIKILACAK

Meydana gelen heyelanda büyük zarar gören Tokat'taki tarihi Horuç Camii yaklaşık 4 yıldır onarılarak ibadete açılmayı bekliyor. Vatandaşlar bu duruma tepki göstererek yetkililerden heyelanın durdurulmasını ve tarihi caminin bir an önce restore edilerek ibadete açılmasını istiyorlar. 

Tokat'ta rant değeri yüksek tarihi zaviye ve türbelerden biri kafe, bir diğeri restoran, tarihi hanlardan biri otel olarak rantın hizmetine açılırken, heyelan nedeniyle yıkılma ile karşı karşıya kalan Akdeğirmen Mahallesi'ndeki tarihi Horuç Camii 4 yıldır onarılarak ibadete açılmıyor. 4 yıl önce bir inşaat temel kazısı çalışmaları sonrasında Horuç Camii'nin duvarlarında derin çatlaklar meydana geldi. Cami yıkılma tehlikesine karşı ibadete kapatılırken, kubbe kısmı ve dış duvarları ağaç direklerle desteklendi. Mahalledeki evlerin de kayma riskine karşı bölge riskli alan ilan edildi. Fore kazıkları çakılarak kaymaya karşı önlem alındıktan sonra cami ve çevresindeki evler 2018 yılında riskli alandan çıkarıldı. Son olarak Nisan ayında Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri ile İstanbul Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özden camide incelemelerde bulundu. Yüzeysel kaymanın devam ettiği öngörüsü ile henüz restorasyon çalışmaları başlatılamazken, yıllardır camileri ibadete kapalı olan mahalle sakinleri ise heyelanın durdurularak biran önce restorasyon çalışmalarının başlatılmasını bekliyor. 

banner207
Mahalle sakinlerinden Fikret Aydemir, daha önce yangın tehlikesi de atlatan caminin alt tarafına inşaat için yapılan temel kazısı sonrasında kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Aydemir, “Camimizin alt tarafında inşaat yapılıyordu. Temel kayması sonucu bu hale geldi. Yaklaşık 4 yıldır camimiz bu şekilde duruyor. Gelip bakıyorlar, güçlendirme yapıp gidiyorlar. Yolda da kayma var. Gittikçe hasar büyüyor. Bunun biran önce yapılmasını istiyoruz. İlgilenmelerini istiyoruz. Caminin içine girenler var, tinerciler giriyor çıkıyor. Kablolarını çalıyorlar, yani bakımsız. Tarihi bir camimize sahip çıkmalıyız. Başka ülkede olsa böyle olmazdı” diye konuştu. 

Öte yandan Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri yıllardır söylediklerini tekrarlayarak, statik raporları ve restorasyon projesi hazırlanan caminin zemininde yüzeysel kayma olduğunun gözlemlendiği kaydedildi. Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun alacağı karara göre restorasyon çalışmalarının planlanacağı belirtiler.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0