Tokat'taki O isimleri, "Utanç Verici ve Teslimiyetçi Kişiler" diye Tanımladı

Sertel, Tokat'ta o açıklamayı yapan isimler için, "bir takım menfaatler doğrultusunda  kişilerin onurunu, gururunu ve mesleğini nasıl hiçe sayabileceğini göstermiştir" dedi.

Tokat'taki O isimleri, "Utanç Verici ve Teslimiyetçi Kişiler" diye Tanımladı

Tokat'ta dün bazı basın meslek örgütü başkanlarının yaptığı açıklamaya Gazeteci Kemal Vanlı'dan sonra bir Tepki de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onursal Genel Başkanı Atila Sertel'den geldi. Sertel, " 40 yıl boyunca onurla, gururla yürüttüğüm gazetecilik meslek hayatım boyunca böylesine utanç verici böylesine teslimiyetçi kişilerle karşılaşmadım." diyerek, destek açıklamasını yapanlara ağır bir dille tepki gösterdi.

Dün Tokat'ta bazı basın meslek örgütü başkanlarının belediye başkanı ve Ak parti adayı Eyüp Eroğlu'na desteklerini açıklamaları tepkiye neden olmuş, Tokat Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Kemal Özdilek ve Gazteci Mihriban Koçaker açıklaya tepkilerinden dolayı, cemiyetteki görevleri ve örgütlerden istifalarını açıklamışlardı.  İYİ Parti İl Başkanı Ömer Sağol ve MHP Merkez İlçe Başkanı Mustafa İpek'in de tepki gösterdikleri açıklamaya Kemal Vanlı'da bugünkü yazısında, "Muhtemelen tarihin gördüğü en berbat destek açıklamalarından biriydi dün Tokat’ta yapılan… Çünkü; destek olmak istenen yere büyük zarar verdi..." sözleriyle eleştirmişti.  Açıklamanın yankıları devam ederken bir Tepki de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onursal Genel Başkanı Atila Sertel'den geldi. Gazetecilerin siyasi görüşleri olmasının doğru olduğunu ancak gazeteciler cemiyet başkanlarının bir siyasi parti ve aday İçin kamuoyuna çağrıda bulunmasının etik olmadığını söyleyen Sertel, “Eşitlik, objektiflik, tarafsızlık gibi evrensel ilkeleri bir kenara bırakarak partili bir belediye başkanı lehine açıklama yapanların boynuna utanç vesikası asılmıştır” dedi.

BÖYLESİNE Gazetecinin yalnızca halktan yana taraf olabileceğini vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi: “Seçimler demokrasinin en temel göstergesidir. Basın ve ifade özgürlüğü de demokrasinin kilit taşıdır. Seçimlere iki gün kala Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer tarafından AKP Belediye Başkan Adayı lehine yapılan açıklama Tokat basınına olduğu kadar Türk basın tarihine de gölge düşürmüştür. Bu açıklama yandaş kavramının da ötesine geçmiş, bir takım menfaatler doğrultusunda  kişilerin onurunu, gururunu ve mesleğini nasıl hiçe sayabileceğini göstermiştir. Basının en temel ilkesi tarafsızlıktır. Birey olarak oyunu verebilirsin ancak oyunun rengini açıklayamazsın. O zaman yazdıklarının da söylediklerinin de inandırıcılığı kalmaz. 40 yıl boyunca onurla, gururla yürüttüğüm gazetecilik meslek hayatım boyunca böylesine utanç verici böylesine teslimiyetçi kişilerle karşılaşmadım. Tokat’ın onurlu, dürüst gazetecilerinin bu açıklamaya gerek sandıkta gerekse kamuoyu önünde gerekli cevabı adeta bir tokat gibi vereceğini düşünüyorum. Ellerine tutuşturulan açıklamayı okuyanlar ve kendisine gazeteci diyenler de yedikleri o tokatın kızarıklığını ömürleri boyunca taşıyacaklardır. Bizim meslekte bir laf vardır; ‘Gazeteciysen boyun eğmeyeceksin, boyun eğeceksen gazeteciyim demeyeceksin’.”

İŞTE; KEMAL VANLI'NIN KONUYLA İLGİLİ MAKALESİ

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2019, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0