Tokat'ta Yakalanan Sahte Van Gogh Tablosunda Son Durum

Tokat'ta Yakalanan Sahte Van Gogh Tablosunda Son Durum

Haber Merkezi - Tokat'ta ele geçirilen ve sahte olduğu tespit edilen Vincent Van Gogh tablosuyla ilgili yargı süreci yılan hikayesine döndü. Sahte tablonun sahibinin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel bşavuruyu değerlendiren mahkeme, tablo sahibinin mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Tokat'ta bir operasyon ile yakalanan sahte tablo ile ilgili Resmi Gazete'de Anayasa Mahkemesinin kararı yayınlandı. Yayınlanan karara göre, İstanbul'da eski eşya satan bir pazardan satın aldığı belirtilen tabloyu dört yıl kadar evinin duvarında asılı tutan kişi, 2015 yılında tablo ile Ordu'ya gitti. Tablonun sahibi Ordu'da buluştuğu kişilerle Tokat'a gitmek için yola çıktılar.

Bu durum aynı gün Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne ihbar edildi.  "İstanbul'dan Tokat'a çok değerli tarihi bir tablo getirilerek pazarlanacağı" yönünde" şeklindeki ihbar üzerine harekete geçen polis ekipleri tabloyu şehre girerken aracı durdurarak tabloya el koydu.

Tablonun ele geçirilmesinin ardından başlayan soruşturma yargı sürecine ek olarak, sahte olup olmadığı da araştırılmaya başlandı. Çeşitli üniversitelerin Güzel Sanatlar Bölümlerine tablo üzerinde incelemeler yaptırıldı. Yapılan incelemelerde, Vincent Van Gogh'a atfedilen tablonun gerçek bir Vincent Van Gogh resmi olmadığına dair çok sayıda emare bulunduğu, Van Gogh'un ayakta duran Orphan Man adlı deseninden yararlanılarak yapılmış bu çalışmada Van Gogh'un tarzının taklit edildiği yönünde emareler tespit edildiği kayıtlara geçti.

Ayrıca yetkililerin Amsterdam Van Gogh Müzesi ve Hermitage Müzesi ile ele geçirilen tablo hakkındaki yazışmalarındadan da bir sonuç çıkmadı.

banner207
Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı soruşturmanın sonucuna dayanarak 2016'da kovuşturmaya yer olmadığına kararı verdi. Ancak savcılık, el konulan sahte tablonun, Korunması Gerekli Taşınır Kültür ve Tabiat Varlıklarının Tasnifi, Tescili ve Müzelere Alınmaları Hakkında Yönetmelik gereği müzede alıkonulması için Tokat Sulh Ceza Hakimliğinden talepte bulundu. Savculığın talebi üzerine Sulh Ceza Hakimliği, tablonun Tokat Müze Müdürlüğüne gönderilmesine hükmetti.

Mahkemenin karar gerekçesinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden alınan rapora atıf yapılarak, tablonun Van Gogh'a ait olmadığı ve bir değerinin bulunmadığı bilgisinden hareketle, "Tablonun bir suç unsuru teşkil etmese dahi sahte veya taklit eserlerin yanıltıcı niteliği sebebiyle ve herhangi bir suçta kullanılmaması için ilgili Yargıtay içtihadına göre müsaderesi gerekmektedir." denildi.

Kararın kesinleşmesiyle bu kez de tablonun sahibi harekete geçti. Kesinleşen kararın kendisine tebliğ edilmesinin ardından tablonun sahibi, bahse konu tablonun suça konu olmamakla birlikte yanıltıcı nitelik taşıdığı gerekçesine dayalı olarak müzede alıkonulması nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edildiğini iddia ederek, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Anayasa Mahkemesi'nin İkinci Bölümü Tokat'ta yakalanan sahte tablo ile ilgili bireysel başvuruyu görüştü. Mahkeme başvuruyu haklı bularak, başvurucunun kendisine ait tablonun herhangi bir suça konu olmadığı halde müsadere edildiğinden yakındığı belirtilerek bu durumun Anayasa'nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Zile Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmesine karar verdi. 

Somut olayda, başvurucu hakkında 2863 sayılı Kanun'a Muhalefet suçundan yürütülen ceza soruşturması sonucu, "başvurucunun üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığı ve başka bir suça da rastlanılmadığı gerekçesine dayanılarak, kovuşturmaya yer olmadığına" karar verildiği hatırlatıldı.

Gerekçede, şu tespitler yapıldı:

"Sahte veya taklit eserlerin yanıltıcı özellik taşımak kaydıyla dolandırıcılık gibi suçlarda kullanılmasını önlemek amacı çerçevesinde müzelerde alıkonulması konusunda kanun koyucunun belirli bir takdir yetkisinin olduğu kabul edilmelidir. Ancak bu açıklamalar ışığında somut olaya bakıldığında 2863 sayılı Kanun'da veya başka bir kanunda taşınır kültür ve tabiat varlığı niteliğinde olmayan sahte veya taklit olduğu anlaşılan eşyanın müzede alıkonulabilmesi veya müsadere edilebilmesine yönelik herhangi bir hükme yer verilmediği görülmektedir. Nitekim olayda Sulh Ceza Hakimliğinin müsadere kararında ve konuya ilişkin Yargıtay Dairesinin kararlarında da böyle bir kanuni dayanak gösterilememiştir. Buna göre, söz konusu tablonun suç konusu olmadığı gibi ilgili kanun hükümlerine göre bulundurulmasının da yasak olmadığı anlaşılmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0