TOKAT'TA MEYDAN CAMİSİNİN YANINDA HİNDİ SATAN KÖYLÜLER SATIŞIN AZ OLMASINDAN ŞİKAYETÇİ

Tokat’ta yılbaşını kutlamalarında kesilen hindilrin satışına başlayan köylüler işlerin durgunluğundan yakınarak tüketicinin hindi yerine horozu tercih ettiklerini söylediler.
 

Yılbaşı kutlamak İslam'a aykırı mı? Yılbaşı gecesi Hindi kesmek günah mı?" gibi sorular ve polemiklerin eşliğinde yeni bir yılın kapısına geldik. Bu yıl Tokat'ta yılbaşı hindisi satışları Meydan Caminin yanında yapılıyor.

Tokat'ta hindi başta kanatlı kümes hayvanları yılbaşı öncesinde görücüye çıktı. Tavuk-horoz 30-50 lira, kaz 100-125 lira, hindi ise kilogramına göre 150-300 lira arasında değişen fiyatlardan Meydan Camisinin yanında satışa sunuldu. Köylerinde besledikleri kanatlı kümes hayvanlarını satışa çıkaranlar satışların durgunluğundan yakındı. Hindi satıcısı Asın Ataoğlan yılbaşı öncesinde satışların durgun olduğunu ifade ederek, “Yarın düzelmesini satış yapmayı ümit ediyoruz. Hindi fiyatları 150 liradan başlıyor 300’e kadar kilosuna göre değişiyor. Geçen sene hindi fiyatları daha yüksekti. Bu sene fiyatlar daha iyi” dedi.
 

Çerçi köyünden kaz getirerek satış yapan çiftçi Metin Kılınç da henüz bekledikleri satışı yapamadıklarını belirterek, “Kaz güzel lezzetli oluyor ama alan yok. Hindiye talep fazla oluyor. Zoru zoruna bir tane satabildik” diye konuştu. Horoz satışı yapan Kemal Çağlar ise vatandaşın kesesine göre daha çok tavuk veya horoz tercih ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 15:09
banner247
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ruhi
Ruhi - 7 ay Önce

İyice yerleşti ülkemize bu yılbaşı gerzekliği müslümanız ya Müslüman yok hindi kesmeler yok kaz kesmeler yok horoz kesmeler Bu nedir ya

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0