TOKAT'TA 20 KURBANLIKTA BULAŞICI HASTALIK TESPİT EDİLDİ

Nurhan İçmez Haberi - Tokat’ta Kurban Bayramı'nda gelen şikayetleri değerlendiren İl Tarım Müdürlüğü veteriner hekimleri, 20 büyükbaş hayvanda bulaşıcı hastalık tespit etti. Hayvanlar imha edilirken, hayvan sahiplerine tazminat ödemesi için çalışma başlatıldı. 
Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli 110 veteriner sağlık personeli ile 102 klinisyen hekim mezbahanelerde, kesim yerlerinde, köylerde Kurban Bayramı öncesinde olduğu gibi kurban kesiminde de denetimlerini sürdürdü. Dini vecibesini yerine getirerek kurbanlarını kesen vatandaşların ihbarı üzerine yapılan incelemede 20 kurbanlıkta hastalık tespit edilerek imha edildi. Tüberkülozlu hayvanların sahiplerine tazminat ödemesi yapılacağı bildirildi. 

Uzmanlar, hastalıktan şüphelenilen etlerin tüketilmemesi için uyardı 
Hayvandan insana geçebilen hastalıklar (zoonotik) konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimi Necati Ceyhan, vatandaşların kestikleri kurbanlıkların etlerinde hastalık şüphelendiklerinde tüketmemeleri gerektiğini söyledi. Vatandaşların il, ilçe tarım müdürlüklerini arayarak ihbarda bulunmaları halinde denetim yaptıklarını ifade eden Ceyhan, “Gelen ihbarları kısa sürede değerlendirerek muayenesini yaparak vatandaşa etin tüketilmesi veya tüketilmemesi yönünde bilgi veriyoruz. Şu ana kadar il genelinde belli noktalarda ihbar aldık, 20 civarında bir hastalık tespit ettiğimiz hayvanın imhasını yaptık” dedi. 

Hastalık tespit edilen kurban sahiplerine tazminat ödemesi yapılıyor 
Kesimi yapılan hayvanlarda durumuna göre tazminat ödemesi yapıldığını ifade eden Ceylan, “Sığır tüberkülozu hastalığında devletimiz tarafından yüzde 75 oranında tazminat ödemesi gerçekleştiriliyor. Bu noktada kurban kesen kişiye tazminat ödemesi devletimiz tarafından gerçekleştiriyor. Bu anlamda kurban etinde hastalık olduğunu fark ettiklerinde risk almamaları gerekiyor. Veteriner hekimler bu anlamda görevli, etin tüketilip tüketilemeyeceğini veteriner hekimler söyler. Vatandaşların ‘tüketelim bir şey olmaz’ gibi bir mantıkla yaklaşmamaları şüpheli gördükleri her durumda bizleri haberdar etmeleri önem arz ediyor" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2019, 16:00
banner247
YORUM EKLE
YORUMLAR
bu hasdalıklı hayvanların hasdalık sebepleri
bu hasdalıklı hayvanların hasdalık sebepleri - 12 ay Önce

Bu hasdalıklı havyanlar neden hasdalandı sebepleri tokatın hangiilçesinde vaya köyünde araşdırılmalı ki önlemler alınsın hemen başkada kesilmemiş satılmamış hayvanlar varmı kasaplarada verilmişmi hangi kasaplar araştırılmalı halka yedirmeden ne hasdalığı halk aydınlarılmalı yiyebler varmı ne zamandan beridir var bilinsin çareler aransın

Fatih uckun
Fatih uckun - 12 ay Önce

Bizim kestimiz kurbandada bu sekil hastalik cikti negibi onlem almak lazim

Erbaa Ali SARI
Erbaa Ali SARI - 11 ay Önce

Bizim kestiğimiz kurban büyük baş hayvandı oda hastaydı satıcı kişi hemen kesip bize verdiler etin kalça kısmı çürüktü. Büyüklerime sorduğumda iğne yarası dediler.

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0