Tokat Milli Eğitimde Bu İlk Değil

Tokat2ta Çanakkale Zaferi ve şehitleri adına gerçekleştirilen projede, Çanakkale'de "ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum" diyen ve bu sözüyle de destanlaşan komutan Mustafa Kemal Atatürk'ün ismine atıf dahi yapılmadı.

banner160

Tokat’ta, Çanakkale Zaferinin 104'üncü yıldönümünde hazırlanan videoda ismi Çanakkale Savasşı ile özdeşleşen kumandan Mustafa kemal Atatürk'e yer verilmemesi dikkat çekti. ‘Onbeşliler Diyarından Çanakkale Şehitlerine Vefa Projesi’ adı altında Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına Sosyal Bilgiler öğretmeni Ümmühan Uğurlu tarafından hazırlanan 8 dakikalık videoda 81 ile yer verildi ama Aatatürk'e yer verilmedi. 

Tokat Belediye Başkanı Av Eyüp Eroğlu ve Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali’nin de yer aldığı ‘Onbeşliler Diyarından Çanakkale Şehitlerine Vefa Projesi’ kapsamında Osmaniye’den Kayseri’ye, Adana’dan Bingöl’e, Adıyaman’a, Batman’a, Şanlıurfa’ya kadar yüzlerce öğrenci kamera karşına geçerek şehitlerini andı. Videoda öğrencilerin yaşadıkları illerdeki Çanakkale şehitlerinin ölümsüzlüğünü hep bir ağızdan “Burada” diyerek ölümsüzleştirdiği anlar ve İstiklal Marşı’nın dizelerini okudukları anlar yer aldı. Videonun açılışında konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “18 Mart 1915 Türk Tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan da öte, inanç, azim ve yiğitçe örülmüş bir destanın tarihidir. Onbeşliler diyarından tüm Türkiye’ye selam olsun” ifadelerinde bulundu. 
Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak eğitim veren okulların katılımıyla oluşturulan videoda Tokat Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali de yer aldı. Küçükali, “Çanakkale olağanüstü bir savaştır. Geçmişe gücünü ve ihtişamını iade etti, vatanı ebedi vatanımız kıldı. Aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun” diye konuştu. 

Tokat’ta özel bir okulda Sosyal Bilgiler Öğretmenliği yapan projenin koordinatörü Ümmühan Uğurlu, asıl hedeflerinin birlik beraberlik oluşturmak ve öğrencilerin sesinden Çanakkale Ruhunu yeniden diriltmek olduğunu belirterek : “Çanakkale inanç ile imkanın çarpıştığı bir savaş oldu. Bu savaşta yüzlerce daha 15’ini doldurmamış öğrenciler şehit oldu. Yıllarca birçok okul mezun veremedi. Bu düşünce ile 81 ildeki öğrencileri bir araya getirmeye çalıştık. 81 ildeki milli eğitim öğretmenleri ile iletişime geçip bu projeye desteklerini istedik ve hepsi gönüllü bir şekilde bize destek olacaklarını söylediler. Bir birlik beraberlik oluşturmaya çalıştık. Öğrencilerin sesinden Çanakkale Ruhunu yeniden diriltmeyi hedefledik. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Destek veren tüm okullara, öğretmenlerimize, öğrencilerimize de teşekkür ediyorum. Projede bazı okullarımız Çanakkale şehitleriyle seslendiler. Bazılarında dizeler söylediler, İstiklal Marşı’ndan kıtalar söylediler ve bize destek oldular” şeklinde konuştu. 

O KOMUTAN SALONU TERKETMİŞTİ

Proje kapsamında hazırlanan kliple ilgili konuşan hiç bir ismin, Çanakkale'de güçlü düşman karşısında sayıca az askerlerine, "ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum" diyerek motive eden ve bu sözüyle de destanlaşan komutan Mustafa Kemal Atatürk'ün ismine atıf dahi yapılmaması dikkat çekti. Uzun zamandır bu tür etkinlikerde Atatürk ismine yer verilmemesi eleştirilere konu olurken bunun bir kez daha neden tekrarlandığı ise bilinmiyor. Dün benzer bir olay da Avcılar’da düzenlenen Çanakkale Zaferi anma etkinliğinde yaşanmış, Askerlik Şubesi Başkanı Albay Önder İrevül,okunan duada Atatürk’ün adı anılmadığı için duruma tepki gösterererek salonu terketmişti.

BU İLK SKANDAL DEĞİL

Bu olay Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü adının karıştığı benzer ilk skandal değil. 2017 sonunda da, Osmanlı döneminde Damat Ferit hükümetinde Şeyhülislam olarak görev yapan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal Atatürk'e ölüm fetvası çıkartan Mustafa Sabri'nin adı, Tokat'ta yeni açılan bir imam hatip lisesine verilmişti. Gelen tepkiler üzerine okulun ismi Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ olarak değiştirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 15:40
banner155
YORUM EKLE
YORUMLAR
kaya topalsalıh
kaya topalsalıh - 4 ay Önce

geçmişini unutan toplum KARANLIK güçlerin ESIRI olmuştur. BAŞTA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARININ VE TÜM LEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLSUN MEKANIN CENNET OLSUN

Haydar
Haydar - 4 ay Önce

O MÜDÜRÜDE ONU O KOLTUKTA TUTANLARI KINIYORUM .SIRF YALAKALIK VE KOLTUK AŞKIYLA YAPIYORLAR HAİNLİĞİ

emir
emir - 4 ay Önce

çanakkale atatürkten ibaret değil olayı abartmışsınız. ölmeyi emretmiş ve tek kendi kurtulmuş bir komutan insanı şüpheye götürmüyor mu

Erdi
Erdi @emir - 4 ay Önce

Yok gardaş çanakkaleyi senin sayende kazandık sen olmasan olmazdık

SIRADAKİ HABER