TOKAT İPOTEKLİDE BAŞTAN, İPOTEKSİZDE SONRAN İKİNCİ OLDU

TOKAT İPOTEKLİDE BAŞTAN, İPOTEKSİZDE SONRAN İKİNCİ OLDU
Abone Ol
TUİK rakamlarına göre Tokat İpotekli konut satışları oranında, baştan Türkiye ikincisi, ipoteksiz konut satışlarında ise sondan Türkiye ikincisi oldu. İpotekli konut satışları aynı zamanda kredili konut satışları oranını da yansıtıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Ocak ayı konut satış rakamları açıklandı. TUİK Samsun bölge müdürlüğünce açıklanan verilere göre Tokat'ta konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 69,8 arttı. Tokat'ta ocak ayı konut satış rakamı, bir önceki aya göre ise yüzde 37,8 oranında düşererek 523 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye geneli 2020 ocak ayı konut satışları ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,8 oranında artışla113.615 adet olarak gerçekleşti. Tokat'taki ocak ayı konut satış istatiklerine göre, satışların yüzde 51,2'lik oranı ipotekli olarak gerçekleşti. Bu oranla Tokat İpotekli konut satışlarında Türkiye ikincisi oldu. Tokat'ta ipotekli konut satışlarındaki artış hızı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 482,6 olarak ölçüldü.

Tokat'ta ipoteksiz konut satışlarının da aralarında olduğu diğer satış türleri başlığında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında düşüş yaşandı. İpoteksiz satışların toplam konut satışına oranında ise Tokat 80'inci sıra ile sondan ikinci oldu.

TUİK verileri Tokat'ta sıfır konut satışlarının ikinci el konut satışlarının gerisind ekaldığını da ortaya koydu. Açıklanan verilere göre ocak ayında kentte sıfır konut satışlarının, toplam konut satışlarına oranı; yüzde 39,8 olurken, ikinci el konut satışlarının oranı ise, yüzde 60,2 olarak gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 15:00
banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263