TARIM DANIŞMANLARI EĞİTİM ALDI

TARIM DANIŞMANLARI EĞİTİM ALDI

Musa Özdemir Haberi - Tarım Danışmanlarına, tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi ve proje hazırlama eğitimi verildi.

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü teknik elemanları Ziraat Mühendisi Hikmet Bakan ve Kemal Ceyhan tarafından Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikasına Sahip Kişilere ''13. ETAP KAPSAMINDA TARIMA DAYALI YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ VE PROJE HAZIRLAMA''  konulu eğitim verildi.

Toplam 31 kişi Yayımcı ve Danışmanın katıldığı ve oldukça yoğun ilgi gören eğitim sonunda uygulamaya yönelik bilgiler verildi.

DESTEKLERDE NELER VAR?

Sözkonusu program, 1.1.2016-31.12.2020 tarihleri arasında, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak için kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımlar için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususları kapsamaktadır.

Yatırım konusu olarak,

- Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

- Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

banner207
- Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

- Soğuk hava deposu,

- Çelik silo,

- Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

- Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,

- Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,

- Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,

Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları hibe desteği kapsamında değerlendirilmektedir.

Tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik yeni tesis başvurularında sadece çelik silo ve soğuk hava deposu hibe desteği kapsamında değerlendiriliyor.

Hibeye esas başvuru tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek veriliyor. Diğer yüzde 50’si oranı başvuru sahibi tarafından temin edilmesi gerekiyor.

banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0