SİVAS KONGRESİ TÜRKİYE’NİN KURULUŞ BİLDİRGESİDİR

SİVAS KONGRESİ TÜRKİYE’NİN KURULUŞ BİLDİRGESİDİR

Haber Merkezi - Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF)  59. Başkanlar konseyi toplantısı, 13-15 Eylül tarihlerinde Sivas’ta yapılacak. Sivas Kongresi’nin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek toplantıya, Türkiye’nin dört bir yanından ve Türk Cumhuriyetlerinden 100 gazeteci ve Cemiyet başkanları katılacak.

YEREL MEDYANIN SORUNLARI ELE ALINACAK

banner207
Toplantıda; 3 gün boyunca Yerel Medyanın sorunları ele alınacak ayrıca Milli Mücadelede Sivas konulu panel düzenlenecek. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve yönetim kurulu üyeleri Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas belediye başkanı Hilmi Bilgin ve Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken’i de ziyaret edecek.
Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili ve TGF Denetleme Kurulu Üyesi Hakan Sezerer, “Cumhuriyet´in temellerinin atıldığı Sivas’ımızda 3 gün boyunca 100 meslektaşımızı ağırlamaktan ve Sivas´ımızı tanıtmaktan mutlu olacağız” dedi.

TOKAT’TA TEMSİL EDİLECEK
Sivas'ta yapılacak organizasyonda Tokat'ı temsil edecek isimlerden TGF Delegesi Gazeteci Musa Özdemir, Sivas’ta Tokat’ın en güzel şekilde temsil edileceğini ifade ederek, “Bu şehir Sivas Kongresi ile ne kadar önemli olduğunu son devirde bir kez daha ortaya koymuştur. 4-11 Eylül 1919 tarihlerinde yapılan Kurtuluş Kongresi bir milletin diriliş hikayesinin yeniden yazıldığı mekandır. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını da rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

Sivas Kongresinin önemine dikkat çeken Musa Özdemir, “Sivas yalnızca coğrafi konumu bakımından değil; tarihiyle ve kültürüyle de Anadolu’nun merkezi, adeta belkemiğidir. Sivas; Aşık Veysel’den Muhsin Yazıcıoğlu’na Ruhsati’den Muzaffer Sarısözen’e kadar tarih yazmış, tarih olmuş şahsiyetlerin memleketidir.Bu vesileyle, Kurtuluş Savaşımızın öncülerini 100 yıl önce konuk eden, kurtuluş idealine canlarıyla, mallarıyla destek veren bu şehrin yiğit evlatlarını rahmetle ve şükranla anıyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0