SEZAİ DEMİR: “AHİLİK, BU ŞEHRİN MAYASINDA VAR”

SEZAİ DEMİR: “AHİLİK, BU ŞEHRİN MAYASINDA VAR”

Musa Özdemir Haberi - S.S Yeni Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sezai Demir, Ahilik Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tokat, Ahi geleneğinin yaşatıldığı kadim bir şehirdir. Tokat esnaf ve sanatkarı dün olduğu gibi bugün de tüm sıkıntılara ve olumsuzluklara rağmen örnek tavrı ile öncülüğünü sürdürmektedir” dedi.

banner207
Ahi Haftasının tüm esnaf ve sanatkarlara hayırlı olmasını dileyen S.S Yeni Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sezai Demir, “Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından ‘bir yaşam tarzı’ olarak kabul edilmiştir” ifadelerini kullandı.
Ahilik ahlak ve esnaf kurallarının bugün daha anlamlı hale geldiğini anlatan Başkan Sezai Demir, “Değerlerin zayıfladığı bir dönemde, Ahiliğin ne derecede önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Ahilik haftası ile bu esnaf geleneğini hatırlamak da çok önemlidir. Bizler Ahi Evran üstadın kurduğu ve ahlak felsefesini dinimizden aldığı Ahiliği yaşattığımız için çok bahtiyarız” şeklinde konuştu.

Sezai Demir, Ahilik Felsefesi şöyle açıkladı: 
Yâran nasihatı; Eline, diline, beline hakim ol. Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma, kanaatkâr ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme, eksik tartma. Alnın, kalbin, kapın ve sofran açık olsun. Kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini; hiddetli iken yumuşak davranmasını bil. Kendin muhtaç iken bile; başkalarına ikram edecek kadar cömert ol. Bu duygu ve düşüncelerin günümüzde de devam etmesi ümidi ile 2019 Yılı Ahi Haftası tüm Esnaf ve Sanatkâr Camiamıza hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun.”

banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0