PEKİ GRAMAJLAR NEREYE GİTTİ?

Abone Ol

Tokat’ın Niksar ilçesinde 6 fırında 1,25 lira olan ekmek 75 kuruş, 5 liradan satılan köy ekmeği ise 3 liradan satılmaya başlandı fakat, bu fiyatlarla birlikte gramajların da düşmüş olması dikkat çekti.
 

Mayıs ayında Niksar'da ekmek fiyatlarına zam gelmiş, 2 Liraya satılan 500 gram ekmek 3 lira, 1 liradan satılan 250 gram ekmek ise 1,5 TL'ya yükselmişti. 7 ay sonra Niksar'dan bu kez indirim haberi geldi. 2,5 liradan satışa sunulan 420 gram ekmeğin 1,5 liradan, 1.25 liradan satılan 210 gramlık ekmeğin 75 kuruş, 5 liradan satılan 1 kilo 200 gram köy ekmeğinin ise 3 liradan satışına başlandığı duyuruldu. Fakat ekmeklerin 5 ay önceki gramajlarının altında olması kafaları karıştırdı. Önce maliyetler gerekçe gösterilerek yapılan zam, ardından ise fiyatların düşürülmesiyle birlikte gramajların da düşmüş olması, ekmekte nasıl bir oyun oynanıyor sorusunu gündeme getirdi.

7 ay önce maliyetlerin yükselmesini gerekçe göstererek dev zam yapan fırınların, 7 ay boyunca ülkede maliyetler daha da artmışken fiyatları aşağıya çekmeleri,  "Niksar'daki fırınlar acaba 7 ay önceki zammı haksız mı yapmıştı?" sorusunu gündeme taşıdı. Ayrıca ekmek fiyatlarını düşürüyoruz açıklaması yapanların, gramajları da düşürdüklerini neden açıklamadıkları da bilinmiyor. 
 

Niksar ilçesinde faaliyet gösteren 32 ekmek fırınından 6'sı ekmek fiyatlarında indirime gitti. 2,5 liradan satışa sunulan 420 gram ekmek 1,5 liradan, 1.25 liradan satılan 210 gramlık ekmek 75 kuruş, 5 liradan satılan 1 kilo 200 gram köy ekmeği ise 3 liradan tezgahlardaki yerini aldı. Ekmek fırını işletmecisi Hakan Şeker, kış günü vatandaşların zor durumda olduğunu, bu sebeple ucuz ekmek yemelerini istediklerini kaydetti. Birkaç işletme ile görüştüklerini ve onlarla birlikte fiyat indirimine gittiklerini belirten Şeker, “1 kilo 200 gram civarında ürettiğimiz köy ekmeği 5 liradan 3 liraya düştü. 1 lira 25 kuruş olan 210 gramlık ekmeğin fiyatı da bugün itibarıyla 75 kuruş olarak satışa sunuldu. 420 gram çiftli ekmek 1 lira 50 kuruş oldu. Yani yüzde 40 gibi bir fiyat indirimine gittik. Vatandaşımız zor durumda, malum kış şartları ağır. İnşallah insanlarımıza bir nebze de olsa faydamız dokunur ve rahat bir nefes alırlar” dedi.

Şeker, ekmekçiler olarak yaşadıkları endişeyi dile getirerek, “Türkiye’de buğday olmadığından fiyatların çok hızlı yükseleceğini söylüyorlar, bu konuda endişeliyiz. Yarının ne getireceği belli değil. 2019 yılında ülke genelinde buğday üretimi çok düşüktü. Un fiyatları doların fiyatıyla birebir bağlantılı, dolar arttıkça fiyat artıyor. Hayırlı olsun diyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun diyorum” diye konuştu.
Vatandaşlar ise ekmek fiyatlarının düşmesinin halk açısından iyi olduğunu, kış günü insanların ekmeği ucuz yiyecek olmalarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 15:43
banner247
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan şeker
Hakan şeker - 8 ay Önce

Kanımca ekmeğin gramajını eksilterek fiyatını düşürdüler sözleri çok ağır bir itham.her itham vE şuçlamada olduğu gibi ispata muhtaç ayrıca bu şekilde asılsız vE hiçbir dayanağı bulunmayan iftira niteliğindeki yazınız bizi çok üzdü yaptığı işe tarttığı ürüne hile katan sanırım dünyanın en alçak insanıdır bu iddiayı ortaya atan şahsı ispata davet ediyoruz saygılar

SIRADAKİ HABER

banner264

banner263