Patates Üretimi Tokat Dahil 25 İlde Yasaklanmış

Son günlerde fiyatı anormal artan sebze fiyatları arsında yerini alan patatesin, Tokat ile beraber 25 ildeki toplam 141 bin 650 dekar alanda üretiminin yasaklandığı ortaya çıktı.

Patates Üretimi Tokat Dahil 25 İlde Yasaklanmış
banner160

TBMM'ne verilen bir soru önergesi ile, son günlerde fiyatı anormal artan sebzeler arsında yerini alan patatesin, Tokat ile beraber 25 ildeki toplam 141 bin 650 dekar alanda üretiminin yasaklandığı öğrenildi. Yasaklama kararı Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine, Bakan Pakdemirli'nin verdiği cevapla ortaya çıktı.

Bakan pakdemirli soru önergesine verdiği cevapta, aralarında ülkede en çok patates üretimi yapılan illerinde bulunduğu 25 ilde karantina etmeni olan Patates Siğili Hastalığı, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan nedeniyle dikim yasağı uygulandığını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkede karantinaya tabi zararlı organizma tespiti nedeniyle 141 bin 650 dekar patates üretim alanında patates ekiminin yasaklandığını bildirdi.  Patates ekimi yasaklanan bölgelerde münavebe önerildiğini ve alternatif ürün eken üreticilere destekleme ödemesi yapıldığını belirten Pakdemirli;  Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon gibi illerdeki bazı bölgelerde karantina nedeniyle patates ekiminin yasaklandığını ifade etti. 

Pakdemirli, “Söz konusu karantina zararlılarının kimyasal mücadelesi bulunmamakta olup, tek mücadele yöntemi karantina tedbirlerinin alınması, kültürel tedbirlerin uygulanması ve münavebe yapılmasıdır. Aksi takdirde hastalığın bulaşma ve yayılması devam etmekte ve tüm ekim alanlarına yayılarak ürün/verim ve kalite kayıplarına dolayısıyla önemli ölçüde ekonomik zarara neden olmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi hastalığın konukçusu olan bitkilerin yetiştirilmesi yasaklanarak alternatif ürün ekilmesi teşvik edilmektedir. Yasaklama süresi bulaşık olan toprağın hastalıktan temizlenmesine bağlıdır.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 15:53
banner155
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe
ayşe - 6 ay Önce

25 ilde Patates ekimi yasaklanmış, Zamanında hamburger için GDO lu patatesleri ektiler, toprak kanser oldu, en az 30 yıl kirlendi , o zaman o kadar anlatılmaya çalışıldı ama üretici dinlemedi...Onun için #AtalıkTohum kullanın diye çırpınıyoruz..

excess
excess @ayşe - 6 ay Önce

30 yıl değil 15 yıl.

Soner
Soner - 6 ay Önce

Çözümler bilimsel yöntemler yerine karantina veya yasaklar ile getirilmeye çalışılıyor. Her şehirde Üniversitelerin Ziraat fakülteleri var, her il'de Tarım İl müdürlükleri var, Ziraat teknisyen, tekniker ve mühendislerimiz var.çözüm üretmek yerine o var yasak bu var yasak gelsin ithalat ölsün ziraat gidiyoruz kıyamete.

Mustafa Mucur
Mustafa Mucur @Soner - 6 ay Önce

Bakan kimyasal mücadelesi bulunmamaktadır diyor, iyi oku

İrfan
İrfan - 6 ay Önce

Biz kuş gribinde gördük

Fatma
Fatma - 6 ay Önce

Bunların amacı karantina değil bu ülkede üretim olmasın maksat o yazık ettiniz bu ülkenin vatandaşına yazık bu ülkenin vatandaşının ve balini ödeyemessiniz

baka baka baka
baka baka baka - 6 ay Önce

tarım bakanımız adeta ülkede tarımı yok etmek için gönderilmiş gibi...kimdir bu zat...kim için çalışıyor besiciden tutunda patetes üreticisine kadar ..garip bir uygulamayı kim neden yaptırıyor...bir çapanoğlu var...hiç masum bir yasak değil gibi muhtemelen önüzüzdeki yıllarda yogun pataes itahlatı yapıcak gibi hangi ülkenin patetesi bu ülkeye gelecek şimdiden bilelim..

Arpat Saray
Arpat Saray - 6 ay Önce

yasaklanma nedeni genetiği değiştirilmiş,Bt (Bacillus thurigiensis) geni eklenmiş patatesler olmasın sakın.

M Eroğlu
M Eroğlu - 6 ay Önce

Ayagına sıkmışsın bakan sen. Yunanistan a mı serbest bu ürün yoksa buürünleri sırbistandan mı almayı düşünüyorsun. Senin baban da böyleydi bakan ken onu da gördük ve senin yaptıkların Türk ekonomisini batırmak oldugu belli

fenasi kerim
fenasi kerim - 6 ay Önce

dışarıdan et alırsın hastalıklı,gdo lu tohum getirirsin hastalıklı yedirirsin.patatesin sigilini dert etme


SIRADAKİ HABER