O YUMURTA KABUKLARININ SIRRI BAKIN NEYMİŞ?

Niksar'da kameralara atalardan kalma bir geleneğin görüntüleri yansıdı.

Dursun Ekrem Er Haberi - Fasülye sırıklarının başına geçirilmiş yumurta kabuğu görüntüleri Tokat'ın Niksar ilçesinden. İlçedeki bahçe sahibi vatandaşlar, yetiştirdikleri ürünleri içi boşaltılmış yumurta kabukları ile nazara karşı koruduklarına inanıyorlar. 

Niksar ilçesindenden yansıyan görüntüler dikkat çekti. Görüntüler Niksar'da yaşayan vatandaşların, bahçelerinde yetiştirdikleri sebzeleri nazara karşı atadan kalma yöntemlerle koruduğunu ortaya koydu. Sebze sırıklarının en üstüne içi boşaltılmış yumurta kabuklarını yerleştiren, ya da sebzelerin arasına atan vatandaşlar, geçmişi Orta Asya'ya kadar uzanan yumurta nazarlığı geleneğini günümüzde de yaşatıyor. Çiçeğe duran ya da emsallerine göre çok hızlı boy atan sebzelerin bulunduğu sırıkların üstüne yerleştirilen kabuklar ilginç görüntüler oluşturuyor. Yumurta kabuklarının sadece nazar için alınan geleneksel bir önlem olduğunu söyleyen Hatice Budak, "Yumurtalar eskinin geleneği, nazar değmesin diye işte takarlardı böyle sırıkların başına. Başka bir özelliği yok. Eskiden gelen bir gelenek bu" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 16:17
banner247
YORUM EKLE
YORUMLAR
bunlar tırıvırı işler
bunlar tırıvırı işler - 13 ay Önce

habere demiyorum fasülyenin sırığına yumurta kabuğu takma işi tırıvırı aynı falların simgeleri vardırya komik komik yumurta kabuğuda unun gibi birşey bunlar yanlış inanç dua etmekden başka hepsi fasa fiso inaçlar burçlarda aynı Allahın bildiği geleceği burçlar nereden bilsinki

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0