MİNİBÜSÇÜLERE BUNU SÖYLESEK BİRİ OTOBÜSE ALMAZLAR

Abone Ol

İlk otobüs 1662 yılında Paris’te hizmete girdi. İsim hakkını ise ünlü Fransız filozof ve bilim adamı Blaise Pascal ile arkadaşı ve mali destekçisi Duc de Roannez aldı. İlk otobüsten tam 357 yıl sonra ise Tokat'ta bir öğrenci ise adaletli otobüs sistemini buldu. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri, toplu taşıma araçlarında ayakta kalan yolcuları sevindirecek bir proje geliştirdi ama öte yandan bunu minibüsçülere ve otobüsçülere anlatmanın da sıkıntılı olacağını, "bunu minibüsçülere anlatsak, ekmeğimizle oynuyorsunuz gerekçesiyle bizi otobüse almazlar" sözleriyle dile getirdi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi 8. geleneksel fen bilimleri proje sergisi Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin tarafından açıldı. Sınıf öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri tarafından düzenlenen sergide; engelleri fark ederek sinyal veren baston, yolda buzlanma olduğunda solüsyon püskürten sistem, orman yangınlarında mücadele için hazırlanan projelerin yanı sıra toplu taşıma araçlarında kalan yolcuların daha az ücret ödemelerini sağlayan proje dikkat çekti.

Şehir merkezinden üniversiteye gidip gelirken ayakta yolculuk yapmak zorunda kalan öğrenciler tarafından geliştirilen projeye "adaletli otobüs sistemi" adı verildi. Projeyi hazırlayan öğrencilerden Alper Aydoğan, projenin toplu taşıma araçlarında, ayakta ve oturarak seyahat edenlerin farkı ücret etmesi mantığından yola çıkarak geliştirildiğini belirtip “Proje aşamasında olan sistem minibüsteki koltukların altındaki sensör sayesinde tamamen dolu olduğunu bildirdiğinde devreye giriyor. Koltuklar tamamen dolduktan sonra minibüse binen öğrencilerin hepsi 1.85 lira yerine 1.50 kuruş ödeyecek. Bunu minibüsçülere söylesek ‘sen benim ekmeğimle oynadın’ diye bizi otobüse almaz. Bunu sadece öğrenci kartı olanlar için veya daha sonra halk otobüslerinde de uygulayabiliriz. Ama ilk önceliğimiz öğrenciler. Öğrencilerin her kuruşa ihtiyacı var. Bu projenin hayata geçirilmesini umut ediyoruz. Öğrenci ve öğretmenlerden olumlu dönüşler aldık” dedi.

Öğretim Üyesi Gamze Hastürk ise bilgili donanımlı ve üretken öğretmenler yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, "Bu doğrultuda da sınıf öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerimiz günlük hayatla ilişiklilendirilebilen, fen bilimlerinin uygulama alanına uygun geri dönüşüm yenilenebilir enerji kaynakları, engelliler için daha rahat bir yaşam gibi günlük hayatın içerisindeki problemlere çözüm üretmeye çalıştılar. Bu projeler kapsamında materyaller gerçekleştirdiler. Öğretmen adaylarımız bu projeler sayesinde öğrencilerle buluştular, ürettikleri çalışmaları onlara sergileme imkanı buldular” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 16:02
banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263