MİLLETVEKİLİ BULUT VE BERABERİNDEKİLER MECHUL ASKERLERE FATİHA OKUDU

MİLLETVEKİLİ BULUT VE BERABERİNDEKİLER MECHUL ASKERLERE FATİHA OKUDU

Musa Özdemir Haberi - MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Türklerin Karadeniz'e ilk giriş kapısı olduğu belirtilen Ordu'nun Aybastı ilçesindeki 1500 rakımlı Perşembe Yaylası'nda, 1105 yılında Trabzon Rum Devleti'ne karşı savaşırken şehit düşen Danişment Gazi'nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehidi ziyaret ederek fatiha okudu.

Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Avukat Yücel Bulut, Bereketli Belediye Başkanı Necati Şahin, Ordu Aybastı Perşembe yaylasında bulunan şehitliği ziyaret ettiler. Bulut, şehitlikle ilgili olarak, “Bu toprakları bizlere kanlarıyla hediye eden ecdadımızla gurur duyuyoruz. Bugün burada isimlerini bilmediğimiz binlerce meçhul askerimiz yatıyor. Ruhları şad olsun” dedi. Bulut açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Ecdadımız da bu topraklarda zahmet çekerek, şehit olarak, kanlarını dökerek, gazi olarak bu toprakları bizlere miras bıraktı. Bizim ecdadımıza layık olmamız gerekiyor. Bize bıraktıkları emaneti en güzel şekilde muhafaza etmemiz gerekiyor. Biz bu bilinçle buraya geldik, diğer şehitliklerimize gidiyoruz. Bu ülke için canını vermekten imtina etmeyen bir gençliğin geldiğini görmenin de mutluluğunu yaşıyorum.”

PERŞEMBE YAYLASINDA NE OLMUŞTU

banner207
1105 tarihinde Türklerin Ordu topraklarına ilk girdiği Aybastı Perşembe Yaylasında, Danişmentoğlu Beyi Emir Danişment gazi komutasındaki 10 bin kişilik bir orduyla Trabzon Devletinin 70 bin kişilik büyük gücü arasında çok şiddetli bir savaş gerçekleşti. 

Danişment Gazi, sayıca çok üstün olan düşman ordusu karşısında yiğitçe mücadele etti. Fakat büyük kayıplar vererek çekilmek zorunda kaldı. Yaralı olarak kurtulan danişment Gazi, danişment Beyliğini, Başkent Niksar’a götürdü ve bir süre sonra vefat etti. Danişment Gazi’nin komutanlarında Emir Kümbetin türbesi ise Perşembe Yaylasında o savaşta şehit düşen askerlerin mezarlığında bulunuyor. 
Emir Kümbet türbesi 2015 yılında Aybastı Belediyesi öncülüğünde bugünkü haliyle yaptırılarak vatandaşların ziyaretine açıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 18:15
banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0