MİLLETVEKİLİ BULUT; SIRBİSTAN ÇALIŞMA PROGRAMINI DEĞERLENDİRDİ

MİLLETVEKİLİ BULUT; SIRBİSTAN ÇALIŞMA PROGRAMINI DEĞERLENDİRDİ

Musa Özdemir Haberi - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 günlük resmi ziyaret için beraberindeki heyetle birlikte gittiği Sırbistan’da ikili işbirliğine yönelik görüşmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sırbistan ziyaretine MHP’yi temsilen Tokat Milletvekili Yücel Bulut ve Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ katıldılar.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ziyaret ve çalışma programı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “2014-2018 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde Türkiye ve Sırbistan arasında 4 milyar 700 milyon dolarlık ticaret hacmi yakalandı. Bu dönemde, Sırbistan'a 3 milyar 200 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu ülkeden bir buçuk milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Sırbistan ile serbest ticaret anlaşması güncellenmesi yeni yatırımları da beraberinde getirecek. Gelecek dönemde 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor. Bu hedefin içerisinde Tokat’ın katkısı ne olur? Ziyaretle şahsen ben bu konunun üzerinde düşündüm” dedi.

Tokat’ın sanayi, turizm ve tarım potansiyelini uluslararası boyutta harekete geçirme mecburiyetleri olduğunu ifade eden MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Bunun en önemli yolu bu tür yüksek düzeyli işbirliği konseyi toplantılarından geçer. Fuarlardan geçer. Biz bu ziyaretimizin Tokat’a katkısı konusunda sanayicilerimizle istişare edeceğiz. Yine Tokat tarım ürünleri üretimi konusunda çok iyi bir noktada, fakat pazar konusunda sıkıntılar çekiyor. Ülkeler arası işbirliği toplantılarında Tokat’ı hangi noktaya koyacağımızı da görmemiz gerekiyor. Bu fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

banner207
Tokat’ın turizm potansiyelinin önemli olduğunu, dünyada birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını kaydeden Yücel Bulut, “Şimdi biz bu tür etkinliklerde Tokat’ın tanıtmamız gerekiyor. Bunun eksikliğin gördüm. Gittiğimiz yerlerde, yaptığımız ziyaretlerde Tokat’ın turizm potansiyeline yönelik tanıtım materyalleri sunmamız gerekiyor. Aslında Sayın Cumhurbaşkanının gezilerine eşlik ederken, bir bakıma biz Tokat’ı anlatmamız ve ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bu imkânları en verimli şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Tokat’ın üzerimizdeki hakkını ancak böyle ödeyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Ülkeler arası ikili işbirliği toplantılarının, dünya barışı açısından da bir şans olduğunu belirten MHP’li Yücel Bulut, “Sırbistan ziyareti de bölge barışına katkı sağlayacaktır” diyerek açıklamasını tamamladı.

banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0