MİLLETVEKİLİ BULUT OBALARI GEZDİ

MİLLETVEKİLİ BULUT OBALARI GEZDİ

Musa Özdemir Haberi - Meclis tatilinin büyük bölümünü Tokat'ta geçiren ve il, ilçe, belde, köy belde derken yaylalara obalara kadar ili karıl karış dolaşan  MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut son olarak Almus yaylalarındaki bir obada görüntülendi. Bulut oba kültürünü benimseyerek konar-göçer bir hayat sürdüren vatandaşları yaşam alanlarında ziyaret ederek sohbet etti.

Türk kültürünün önemli bir parçası olan obaya çıkma kültürünü sürdüren Almuslular karşılarında MHP’li Tokat milletvekilini görünce şaşırdılar. Yücel Bulut, Tokat’ın Almus ilçesine bağlı yaylalarda oba kuran vatandaşlarla sohbet etti, sorunları olup olmadığını sordu. Keyifli anların yaşandığı sohbette yaylada bulunmanın önemine vurgu yapıldı.

banner207
Yücel Bulut yaptığı açıklamada, “Eski Türklerden başlayarak bugün hala Orta Asya’nın ve Anadolu’nun birçok yerinde bir yaşam tarzı olan konar-göçerlik ve çadır geleneği devam etmektedir. Türkler, konar-göçerliğin belli başlı gereklilikleri ve sabit bir mekânlarının bulunmaması nedeniyle kolay nakledilen, çabuk kurulabilen barınaklara ihtiyaç duymuşlar ve şartlara en uygun çadırları kullanmışlardır. Yaşam koşulları, iklim şartları ve çeşitli ihtiyaçlar ise farklı tiplerde ve boylarda çadırların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bugünkü burada gördüğümüz oba, konargöçerliğin geride kalan küçük bir örneği diyebiliriz. Yazın yaylaya çıkan hemşerilerimiz küçük küçük obalar kurmaya devam etmektedir. Bu kardeşlerimizin varsa sorunlarını çözmek de bize düşer” ifadelerini kullandı.

Oba ziyaretinde MHP Tokat Merkez İlçe Başkanı Mustafa İpek de hazır bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0