Kotayı Dolduramayan Pancar Üreticisi 30-40 Bin Liralık Kota Cezaları İle Karşıya

“Çiftçi geçen yıl taahhüt ettiği pancarı fabrikaya veremedi. Kota doldurulamayınca çiftçiye 30-40 bin lirayı bulan kota cezaları çıktı."

Kotayı Dolduramayan Pancar Üreticisi 30-40 Bin Liralık Kota Cezaları İle Karşıya

Tokat'ın Turhal ilçesindeki şeker fabrikası dahil 13 şeker fabrikası daha geçtiğimiz yıl satılmıştı. Satılan şeker fabrikaların bazılarında üretim yeniden başlamamıştı. Satılanlar arasında üretimin devam ettiği şeker fabrikalarında ise işlerin yolunda gitmediği ortaya çıktı.

FABRİKAYA VERMEK YERİNE HAYVANA VERİYOR
Sözcü Gazetesinden Başak Kaya'nın haberine göre; Şeker fabrikaları özelleşti, şeker pancarı üreticisi mağdur oldu. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarlada buluştuğu pancar  üreticilerinin sorunlarını dinledikten sonra yaptığı açıklamada, “Üretici, pancarı fabrikaya vermek yerine hayvan yemi olarak kullanmaya başladı. Besiciler artık küspe olarak pancardan yararlanıyor, yem fiyatı arttı. Pancardan para kazanamayan üreticiler, pancarı da hayvan yemi yaptı” dedi.

banner207
ÇİFTÇİLERE 30-40 BİN LİRAYI BULAN KOTA CEZALARI KESİLDİ
Gürer, çiftçinin fabrika ile yıllık ekim anlaşması yaptığını hatırlatarak, “Çiftçi geçen yıl taahhüt ettiği pancarı fabrikaya veremedi. Kota doldurulamayınca çiftçiye 30-40 bin lirayı bulan kota cezaları çıktı. Çiftçi perişan. Kota cezalarının kaldırılmaması halinde önümüzdeki dönemde çok sayıda üretici pancar ekimi yapamayacak” dedi. Gürer, şunları söyledi.

CEZALAR SİLİNMEZSE PANCAR EKEMEYECEKLER
“Şeker pancarı tohumunun fabrika satış fiyatı 150 lira ama daha çok verim alabilmek için üretici 350 liralık ithal tohuma yöneldi. Fabrikanın verdiği tohumun fiyatı düşük olmasına rağmen eski tohum olduğu için çiftçi kullanmak istemiyor. Tohumdan hasata girdi fiyatları da arttı. Nisan ayı ekim zamanı ama kota cezaları silinmezse pancar ekemeyecek.”

FABRİKALAR ÇİFTÇİNİN PANCARINI DÜŞÜK ALMAYA ÇALIŞIYOR
100 kilogram şeker pancarından ortalama 16 kilogram şeker elde edildiğini hatırlatan Gürer, “Fabrika çiftçinin ürününü olabildiğince düşük fiyatla almanın yolunu arıyor. Şeker pancarı ekim alanının hazırlanması, çapalanması, sulanması, ekimi, ot alımı, tarladan çekimi, çiftçi için büyük yük ve emek gerektiriyor. Eylül ayında hasadı yapılan şeker pancarının bir bölümü de tarlada kaldı” diye konuştu.

Gürer'e dert yanan üreticiler de, “Bizi ekim yapmama noktasına getirdiler. Bugüne kadarki pancar paralarını da alamadık. Kota cezaları nedeniyle mağduruz. Cezalar kaldırılmazsa, önümüzdeki dönem ekim yapamayız. Pancarı fabrikaya vermek yerine artık hayvan yemi olarak kullanıyoruz. Yem fiyatları çok arttı” dediler.

banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0