Kilosu 180 liradan 240 liraya yükseldi

Tokat kebabının kilogram fiyatı 180 liradan 240 liraya, porsiyonu ise 45 liradan 60 liraya yükseldi.

banner160

Tokat’ta, ilkbaharla birlikte lokantalarda özel ocaklarda pişirilerek servis edilmeye başlayan Tokat Kebabı, lezzetiyle damaklarda ayrı bir tat bırakırken, fiyatıyla da adeta cep yakıyor. Tokat Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleriyle coğrafi işaret tescili alınan ve dünya lezzet haritasına adını yazdıran Tokat kebabı kuzu eti, kuyruk yağı, patlıcan, domates, yeşilbiber, patates, sarımsakların şişlere takılarak iki tarafında ateş yanan fırında pişiriliyor.

Kebabın lezzeti kuyruk yağından geliyor

Baba mesleği kebapçılığı 24 yıldır yapan Ümit Koçer, Tokat kebabına lezzeti veren kuyruk yağının şişin en üzerine takıldığını daha sonra şişe parçalar halinde kesilmiş kuzu eti, ince kesilmiş patates ile patlıcanın sıra ile takıldığını söyledi. Başka bir şişe ise domates, biber ile sarımsak takılarak kebap ocağının ortasında bulunan yatay demire şişlerin asıldığını belirten Koçer, kebabın özel ocakta iki tarafında yanan odun ateşi ile yaklaşık 20-25 dakikada pişirilerek servis yapıldığını kaydetti.

Kilogram fiyatına 60 lira zam geldi

Tokat kebabı geçtiğimiz yıl kilogram fiyatı 180 liradan 240 liraya, porsiyonu ise 45 liradan 60 liraya yükseldi. Kebapçılar et ve sebzeye gelen zammın yanı sıra personel ve girdi maliyetleri nedeniyle zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade ederken, kebap fiyatları lokantalara göre kilogram fiyat 220 ile 240 lira arasında değişiyor. Kebap ustası Koçer, bir porsiyon kebabın bir buçuk şişten oluştuğunu yaklaşık 250 gram et kullanıldığını, bir kilo kebapta ise 6 şişe bir kilogram et takıldığını kaydetti. Tokat kebabı sezonun henüz başlamadığını ifade eden Koçer, “Tokat’ta kebabı sezonu yerli sebzesinin çıktığı Haziran ayında başlar. Fiyatlarda bu sene et ve sebzenin pahalı olması nedeniyle fiyatlarda artış olacak. Kilosu 220 ile 240 arası değişecek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 13:04
banner155
YORUM EKLE
YORUMLAR
kebap pahalı çok doğru amaaaa
kebap pahalı çok doğru amaaaa - 3 ay Önce

kebap çok pahalı gerçekden amaaaaa bir şey çok pahalıysa yemeyin sakın anlamınada gelmez lokantalara gidip 240 tl vereceğinize 45 tl ete 25 tl patlıcan biber domates al evinde bağyerinde tarlanın bir köşesinde terasında bahcende bunlarda yoksa piknikde sedende yap hemde çok hesaplı illada restoranta pahalıya yemek zorundada değilsin isdersen kendin yaparsan hesaplı olduğu gibi çoluğun çocuğun hepside yer iyi bir akıl değilmi

mehmet
mehmet - 3 ay Önce

yazık milleti kebaptan soğutacaklar ayıp yahu sanki 5 kilo et yapıyolar şişlere 750 gram et ve 2ü to sebze gerisi ben yiyemiyorum sen ye hafi 50 tl diyelim sebzeye 50 de et gerisini ben anlayamıyorum bence yenmemeli kebap tokatta

SIRADAKİ HABER