KEÇECİ BABA BAYRAMDA ANILACAK

KEÇECİ BABA BAYRAMDA ANILACAK

Musa Özdemir Haberi - Tokat Erbaa Keçeci Köyünde her yıl düzenlenen 32. Geleneksel Ahi Mahmut (Keçeci Baba) Anma ve Kültür Etkinlikleri bu yıl 13-14 Ağustos 2019 günü yapılacaktır.

Keçeci Baba kültür etkinlikleri iki gün sürecek. 13 Ağustos'a dergâh önünde cem yapılacaktır. 14 Ağustos’ta Anma etkinliği yapılacaktır.
Etkinliği sunuculuklarını Buse Kaya, Ali Arslan, Aylin Yiğit ve Çetin Pehlivan yapacak. Özlem Taner, Sadık Yiğit Ayşegül Pınar, Hüseyin Arslan, Nesligül Erarslan konser verecekler. Şahin Aktaş'ın şiirleri ile renk katacağı etkinliklerde Keçeci Baba Semah Ekibi de bir semah gösterisi düzenleyecek
Etkinlikleri Keçeci Baba Köyü muhtarlığı ve Derneği ortaklaşa düzenliyor. Etkinlik dolayısıyla köyde hummalı bir hazırlık yapılıyor. Keçici köyünde Ahi Mahmut’a hürmeten evler tek katlı yapılır.

KEÇECİ BABA KİMDİR?
Rivayetlere göre Horasandan Anadolu'ya gelen Keçeci Kabanın türbesi Tokat ili Erbaa ilçesi Keçeci köyündedir. Keçeci Baba sancaklı evliyalarındandır.13.yy da yaşadığı, Hacı Bektaş Veli'nin amcası olduğu rivayet edilmektedir. 

banner207
Keçeci Baba Ahi Mahmut Veli, Gül Ahi Baba Şah, Mahmut Veli gibi isimlerle de anılmaktadır. Selçuklu döneminin son ahi babası olarak bilinir zamanının önemli sanatlarından olan keçeciliğin en büyük ustasıdır. Türbesi bulunan köyün ismi buna dayanmaktadır. Keçeci baba bilim ruh sağlığı, veterinerlik, sanat ve eğitimle uğraşmış zamanın en yetkin bilgin ulema kişisi ve velisi olarak Anadolu erenleri içerisinde derin iz bırakmış horasan pirlerindendir. 
Kendi türbesi içinde yatan ailesi ile birlikte Altın Bıyık, Seyit Mehmet, Ali Haydar adında üç oğlu ve Turhal'ın Karkın köyünde mezarı bulunan Aziz Baba adlı torunu olduğu bilinmektedir.
Türbesini her yıl her etnik yapıdan, inançtan, kültürden binlerce kişi ziyaret eder kurbanlar keserler adaklar adarlar ,türbesine özellikle ruh sağlığı bozulmuş kişiler, felçliler, askere gidenler ve çeşitli dilekler dileyenler gelirler. Her yıl ağustos ayının son Pazar günü Keçeci köyünde keçeci baba kültür festivali düzenlenir, keçeci köyünde ayrıca Deruni, Fedai, Arifoğlu, Nihani, kurban ali, sükuti gibi ozanlarda Keçeci Baba tekkesinden feyz alarak yetişen tanınmış hak aşıklarıdır.

AHİLİK NEDİR?
Ahilik, 13. yüzyılda Anadolu’da kurulmuş bir esnaf teşkilatıdır. Sözlük anlamı olarak “eli açık, kardeş, yiğit, delikanlı” gibi manalara gelen “ahi” kelimesi; aynı zamanda bugün, yüzlerce yıllık bir değerler sistemine karşılık gelir.

Selçuklu Devleti döneminde; Türk kültürü ve İslâm dininin tüm pozitif değerlerini taşıyan bir sentez olarak ortaya çıkmıştır. Esnaf yaşamına belirli kaideler getirerek, insanların maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını gidermeyi, toplumsal düzeni sağlamayı kendine amaç edinmiş bir sistemdir. Bunu gerçekleştirmek için de sanat, ticaret, dayanışma ve yardımlaşmayı yöntem olarak kullanmıştır.
Esnafın ticaret hayatını organize etmek üzere ortaya çıkan Ahilik; sosyal hayattaki, eğitim hayatındaki, askeri ve siyasi alandaki faaliyetleri ile günümüze kadar etkileri olan bir teşkilattır. Özellikle Osmanlının kuruluşu dönemindeki siyasi etkisi önemlidir.

banner244
YORUM EKLE
YORUMLAR
erbaa keçecibaba anma ve kültür fesdivali
erbaa keçecibaba anma ve kültür fesdivali - 6 ay Önce

Erbaa keçeci baba etkinlikleri gitgide dahabir güzel dahabir kalabalık olarak yapılıyor oda yolunun birazdaha yapılmış olması birde keçecibaba çevre düzenlemesi yapdı devlet buda güzel bir şey oldu dahada güzel olacak inşAllah etkinlikler

SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0