JAPONLAR BİZDEN DOLMA İSTEDİ

Erbaa'nın ince, narin ve kendine has aroması ile damaklarda farklı bir tat bırakan bağ yaprağının ünü kıtaları aştı.

 Nurhan İçmez Haberi - Erbaa Bağ yaprağının ünü Japonya'ya ulaştı. İlçede Erbaa yaprağından üretilecek yaprak sarmaları Janponya'ya ihraç edilecek. 

2017 yılında coğrafi işaret alınan Erbaa narince bağ yaprağı, yurt içi ve yurt dışından talep görüyor. İnce, narin olması ve kendine has aroması ile damaklarda farklı bir tat bırakan bağ yaprağının ünü yurt dışına taştı. Yaklaşık 10 ülkeye ihraç edilen bağ yaprağına bir talepte Japonlardan geldi. Japonlar sadece bağ yaprağına değil sarmasına da hayran kaldı. 

Asma yaprağı üreticisi ve ihracatçısı Mustafa Coşkun, Japonların zeytinyağlı sarma istediğini ifade ederek, “Erbaa yaprağının ününü duydular, Erbaa bağ yaprağından yapılan zeytinyağlı sarmamızdan istediler. Nasip olursa Japonlara annelerimiz, yengelerimizin elinden hazırlanan zeytinyağlı sarma ihraç edeceğiz. Bu güzel lezzeti herkes tadacak” dedi. 

Erbaa’nın bağ yaprağının başkenti olduğunu ifade eden Coşkun, “Yıllık üretim 10 bin ton civarında oluyor. Kayıtlı arazi 20 bin dönüm. Tokat bölgesinde yetişen bağ yaprağının yaklaşık yüzde 80’i Erbaa’da yetişiyor. Bağ yaprağının özelliği anlatmakla bitmez, altın sarısı renginde olması, ipek gibi damarsız olmasıdır. Ayrıca yumuşacık, tülbent gibidir” diye konuştu. 

Bağ yaprağının ilçeye yaklaşık olarak yıllık 200 milyon TL civarında girdisi olduğunu belirten Coşkun, yaprağın ilçenin önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 11:26
banner247
YORUM EKLE
YORUMLAR
erbaa yaprağın başkenti bir şehir
erbaa yaprağın başkenti bir şehir - 1 yıl Önce

Erbaa yaprağın başkenti evet çok doğru 4 yıl önce eski erbaa belediye başkanımız Hüseyin YILDIRIM başkanımın öncülüğünde ve STK larında desdeğiyle yaprak yöresel tescilini aldı.tabiki hemen peşinden ihracatta arttı.çünki erbaada bazı işyerlerinin geçmişde kapanması ve 1994 de yeneihanın attığı işçilerin de ekonımide sarsıntı geçirdi erbaa tekelin kapanması büyük bir tuğla fabrikasının kapanması gibi ama şimdi erbaada organize sanayi ve yağrak ihracatı bu darboğazı kapattı

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0