"Gazeteler ve gazeteciler zorlama gerekçelerle baskı altına alınmaktadır" dedi.

"Gazeteler ve gazeteciler zorlama gerekçelerle baskı altına alınmaktadır" dedi.

Eğitim-sen Tokat Şubesi yayımladığı yazılı mesajla, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Mesajda basına ve gazetecilere uygulanan baskıya dikkat çeken Eğitim-Sen Tokat Yönetimi mesajında, "Ülkemizde modern gazeteciğin başladığı 1860’lardan sansürün kaldırışı kabul edilen II.Meşrutiyet’ten (1908) bu yana bir bakıma değişen fazla bir şey olmamıştır. Darbe dönemlerinde ve bu dönemleri aratmayan, ilk üç gücün tek elde toplanmaya başladığı günümüzde basın emekçisi olmak hiçte kolay değildir." ifadelerine yer verdi.

Eğitim-sen Tokat Şubesinin mesejı şu şekilde;

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün kutladığımız bugün çalışamayan; katledilen veya hapse atılan gazeteciler gerçeğinin ve basın özgürlüğünün öneminin farkındayız. Ocak ayı; Metin Göktepe, Hrant Dink ve Uğur Mumcu'nun aramızdan alındığı aydır. Bu vesileyle demokrasi neferi olan yitirdiğimiz tüm gazetecileri saygıyla anıyoruz.

Basının tarihini uygarlığın tarihinden ayırmak mümkün değildir. Gazetecilik, dünya tarihini değiştiren bir meslektir. Gerektiğinde hükümetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı göze alan insan gazetecidir. Haber alma hakkının en temel haklardan biri olduğu günümüz dünyasında yazılan bir yazı, yapılan bir haber; şehrin ve ülkenin geleceği için konan bir tuğladır. O nedenle basının haberi verme tarzının toplumu şekillendirdiğini unutmamak gerekir.
Bu nedenle basın, bir ülkede 4. güçtür. Ne yazık ki ülkede gücü ve iktidarı elinde tutanlar bunun farkında olduğu için gazete ve gazetecilere doğrudan veya dolaylı olarak baskı yapmaktan çekinmemektedir.

Ülkemizde modern gazeteciğin başladığı 1860’lardan sansürün kaldırışı kabul edilen II.Meşrutiyet’ten (1908) bu yana bir bakıma değişen fazla bir şey olmamıştır. Darbe dönemlerinde ve bu dönemleri aratmayan, ilk üç gücün tek elde toplanmaya başladığı günümüzde basın emekçisi olmak hiçte kolay değildir. Muhalif yayın yapan televizyonlar, gazeteler ve gazeteciler zorlama gerekçelerle baskı altına alınmaktadır.
Yine bugün onlarca gazeteci hapistedir .

Eleştirilmeyi sevmeyen sözde iktidar veya siyasetçilerin gazete ve gazete çalışanlarına uyguladığı baskıya karşı gerçek duruş, ancak örgütlenme ve hukuk devletinin tesisi ile gerçekleşebilir.

Cezaevinde tutuklu ve mahkum olan gazeteci ve medya çalışanlarına adadığımız bugün dolayısıyla ülkemizde gerçek bir basın özgürlüğünün kurumsallaşması dileklerimizle bu önemli mesleği icra eden ve her kademede çalışan basın emekçilerinin gününü kutluyoruz.

banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0