DURMAZ: “ÇİFTÇİYE ÖTV VE KDV ACİL KALDIRILMALI”

DURMAZ: “ÇİFTÇİYE ÖTV VE KDV ACİL KALDIRILMALI”

banner207
Musa Özdemir Haberi - CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, çiftçinin durumunun vahim olduğunu belirterek, “Çiftçinin aldığı mazot ve gübreden ÖTV ve KDV acilen kaldırılmalı” dedi. 

Tokat’ta çiftçinin durumunun çok kötü olduğunu, üründen kazanamaz duruma geldiğini ifade eden CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “Köylü Biberin; Fidesini 1 TL ye alıyor. Toprağı iyi sürer, iyi çapalar, iyi sular, ilaç ve gübresini verirse bir kök fideden 3 kg biber ürünü alıyor. Sezonda kg 60 kuruştan satıyor, eline 1.80 kuruş geçiyor. 1 TL fideye kalan 80 kuruş İlaç, gübre, sulama, mazot ve emeğe gidiyor. İşte Erbaalı, Niksarlı, Kazovalı çiftçimizin ahvali. Sn. Tarım Bakanı bu senede çiftçiye: Tarım Kredi, Banka ve piyasa borcunu ödemeyi, geleceğine güvenle bakmayı çok gördünüz” dedi.
Üretimin artması sonucunda fiyatların dip yaptığını ifade eden Kadim Durmaz, “‪Tokat’ta domates 20 Kuruşa kadar düştü. Ama mazot, gübre, işçilik, ilaç vb. gider maliyetleri tam tersine yükseldi. İhracat kesildi. Her geçen yıl üretim azalıyor, bu maliyetler karşında çiftçimiz nasıl üretecek. Çiftçi’nin aldığı mazot ve gübreden ÖTV ve KDV acilen kaldırılmalı” şeklinde konuştu.

banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0