6 KİŞİYE 5 BİN 400 LİRA CEZA

6 KİŞİYE 5 BİN 400 LİRA CEZA
Abone Ol

Polisin dışarıda maske takmayanlara ceza kesemeyeceği haberleri üzerine Emnniyet Genel Müdürlüğü (EGM) geçtiğimiz günlerde açıklama yapmış, açıklamasında, 'Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır'  ifadelerine yer vermişti. Bu açıklamadan 1 hafta sonra Tokat’ta polis maskesiz sokağa çıkan 6 kişiye 5 bin 400 lira ceza kesti.

Korona virüsle mücadele önlemleri çerçevesinde maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulamasını ihlal edenlere karşı yurt geneli ile birlikte Tokat'ta da denetimler sürüyor. Tokat İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri şehrin belirlenen noktalarında yaptığı uygulamada maske takmayan 6 şahsa ceza kesti. Kişi başı 900 lira olmak üzere 6 kişiye toplamda 5 bin 400 TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca yapılan denetimlerde eksikliği tespit edilen 21 araç ve sürücüsüne 16 bin 521 TL idari para cezası kesildi.

Basında polisin maskesiz sokağa çıkanlara para cezası kesemeyeceği yönünde ulusal basında başlayan tartışma sonrası, EGM polisin maskesiz sokağa çıkanlara ceza kesemeyeceğini doğrulamıştı. Yapılan açıklamada; yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamında bazı vatandaşlara kesilen cezaların yetkili mahkemelerce bir kısmının iptal edildiği belirtilerek şu ayrıntılara yer verilmişti; "5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 22. maddesinde sayılan 'Kabahat dolayısıyla idari yaptırım kararı vermeye ilgili kanunda açıkça gösterilen idari kurul, makam veya kamu görevlileri yetkilidir.' hükmüyle 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 294. maddesinde sayılan 'Bu kanunda yazılı olan idari para cezaları mahalli mülki amir tarafından verilir.' Hükmü doğrultusunda koronavirüsün Türkiye'de yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirlere aykırı davrananlara idari yaptırım uygulanması hususunda mahkeme tarafından iptal edilen habere konu karar incelendiğinde, idari yaptırım karar tutanağının mülki amire onaylatılması sonrasında kişiye tebliğ edilmesi gerekirken, tutanağın mülki amire onaylatılmadan ilgiliye tebliğ edilerek, teslim edildiği ve bu şekilde mahkemeye taşındığı anlaşılmıştır. Bu tür usul eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır.

Yapılan yanlış işlem münferit olup bağlayıcılık yönünden usule uygun diğer işlemleri kapsamamaktadır. Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır. Türk Polis Teşkilatımız koronavirüs tedbirleri kapsamında yürüttüğü çalışmalarını yasal görev sınırları içerisindeki yetki ve sorumluluklarına bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir."

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 17:11
banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263