4 YILDIR İBADETE KAPALIYDI

Tokat’ta heyelanda büyük zarar gördüğü gerekçesi ile ibadete kapatılan ve bir türlü çalışma başlatılmayan cami ile alakalı haberler ve halkın tepkileri sonuç verdi. 4 yıldır ibadete kapalı olan camide restorasyon çalışmaları başlatıldı.

banner207
Akdeğirmen Mahallesi'nde yaklaşık 4 yıl önce bir inşaat temel kazısı çalışmaları sonrasında Horuç Camii'nin duvarlarında derin çatlaklar meydana gelmişti. Cami yıkılma tehlikesine karşı ibadete kapatılmış, kubbe kısmı ve dış duvarların yıkılmasını önlemek için ağaç direklerle desteklenmesinin ardından Mahalledeki evlerin de kayma riski olduğu ortaya çıkınca bölge riskli alan ilan edilmişti. Fore kazıkları çakılarak kayması engellenmeye çalışılan cami ve çevresindeki evler 2018 yılında riskli alandan çıkarılmasına rağmen,  yüzeysel kaymanın devam ettiği öngörüsü ile camide bir çalışma başlatılmamıştı. Sürekli haber ve mahallelinin tepkisine neden olan ve 4 yıldır ibadet yapılamayan camide nihayet restorasyon için start verildi. Restorasyon çalışmaları kapsamında caminin kubbe ve duvarları sökülmek suretiyle zemini sağlamlaştırılarak yeninden yapılması planlanıyor.

Söküm çalışmaları 1.5 sürecek
Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, cami yanındaki parselde yapılan inşaat kazısından dolayı meydana gelen kaymada caminin ciddi derecede hasar gördüğünü kaydetti. Zeminde kaymanın devam etmesi nedeni ile riskli alan ilan edilen bölge bu riskin kalkması ile birlikte proje hazırlandığını ve çalışmaların başlatıldığına dikkat çeken Kılınç, “Koruma kuruludan caminin sökümüne yönelik gerekli izinlerimizi aldık ve çalışmalara başladık. Caminin bir kısmını söktükten sonra zeminde iyileştirme yaptıktan sonra önümüzdeki yıl retorasyonunu tamamlayacağız. Söküm çalışmalarını yaklaşık 1.5 ay sürmesini planlıyoruz. Yapı ile gerekli emniyet tedbirleri alınmış durumda” dedi.
Söküm çalışmalarında minarenin korunarak caminin diğer hasarlı bölümlerinde çalışma yapılacağının altını çizen Kılınç, “Caminin çatısı ve hasarlı olan duvarlarının tamamını alacağız. Bu çalışmalardan sonra da zemin çalışmaları yapılarak restorasyonumuza devam edilecek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 16:23
banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0