300 YIL ÖNCE PADİŞAH FERMANIYLA TOKATLILARA EMANET EDİLMİŞ

300 YIL ÖNCE PADİŞAH FERMANIYLA TOKATLILARA EMANET EDİLMİŞ

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, hamamcılık sektörünün büyük ölçüde Tokatlıların elinde olmasının tarihi nedenini padişah fermanı olarak açıkladı. Hamam işletmelerinin 100 bin kişinin geçimini sağladığını söyleyen Bulut, önlemler alınarak açılışlarının hızlandırılmasını istedi.  
 

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Tokatlı hamam işletmelerinden kendisine çok sayıda ulaşan olduğunu belirterek, “100 bin civarında insanın evine ekmek götürdüğü bu sektörün, sıkı hijyen kurallarına uygun ve randevu sistemiyle yeniden faaliyete geçiş süreci hızlandırılmalıdır” dedi. Görüştüğümüz MHP’li Yücel Bulut, koronavirüs sürecinde hamam sektörünün yaşadıkları ile ilgili şunları aktardı:

TEDBİRLERLE BAŞLATILMALI

“Evine ekmek götürmek mecburiyetinde olan esnafımız ve çalışanımız, ekonomik açıdan da zor bir süreç yaşamışlardır. Sektörün genelinde maaş uygulaması yerine bahşiş uygulamasının var olması nedeniyle bu işletmelerde çalışanların gelir kalemleri tamamen ortadan kalkmıştır. Sadece randevu sistemiyle belirlenecek sınırlı sayıda müşteri uygulaması ve belirlenecek sıkı hijyen kurallarına uyulmasıyla sürecin başlatılması, mali buhran eşiğinde olan sektöre bir cansuyu olacaktır.”

1730’DAN BERİ TOKATLILAR

Bulut, sektördeki hamam işletmelerinin çoğunluğunun Tokatlılar tarafından oluşmasının ilginç hikâyesini de şöyle paylaştı: “Kendisi de hamamcı olan Arnavut kökenli Patrona Halil, 28 Eylül 1730 tarihinde, hamamda yaptığı toplantıların sonrasında büyük bir ayaklanma başlattı. Patrona Halil’in öldürülmesi sonrasında, hamamcılığı elinde tutan 2 bin kadar Arnavut hamamcı da idam edildi. Bu olay sonrasında hamamcılık hizmetleri, padişah fermanıyla yalnızca Tokatlıların tekeline verildi.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet aktar
Mehmet aktar - 2 hafta Önce

Olayın Aslı suikasten kaynaklı ve hamamda savunmasız olanların suikaste maruz kalma durumunda hamamı işleten samimi ve güvenilir insana ihtiyaç olduğunu ve yıllarda özveri fedakarlıkla karşı olan Tokat tozanlı vadisi insanından güvenle kurtulan yetkiliden kaynaklandığını ve ondan sonra savunmasız Hama’mda olanların en güvendiği hamamcı bunlar olduğu için işletmecilikte onlara teslim edilmiş tozanlı denince Yeşilırmak vadisinin sağ ve sol kolunun etrafını kaplar yani Almus ve Reşadiye akla gelir benimde ilk görev yerim tozanlı idi o insanların ne kadar güvenile olduğunu bizi teftişe gelen rahmetli adil mis anlatmıştı ve bizde kısa süre olsada yaşadık emaneti yerine teslim eder kendinden önce o bölgede yaşayan devlet görevlilerini gurbette çalışıyor diye onun ihtiyacını temin eder odun vs gibi hırsızlığın ve kavganın ve mahkemelik davanın yok denecek kadar az olan bölge yaşanan ve yalanmışlarmış detayına girersek zamanımız yetmez diyorum hiç bozulmayan saf sade iyi insanların olduğu bölge selamlar saygılar

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0