2 LİRAYA MAL ETTİLER FABRİKA 1,75 KURUŞ TABAN FİYATLA KARŞILAŞTILAR

Nurhan İçmez Haberi - Tokat’ta 550 dekarlık alanda vişne hasadı başladı. Üreticinin kliosunu 2 liaraya malettiği vişneyi meyve suyu fabrikaları 1.75 kuruştan alıyor. İstanbul’da ise halde 6 liradan satılıyor. 

MEYVE SUYU FABRİKALARI FİYATI ÖLDÜRMÜŞ DURUMDA

Yurt genelinde kirazdan sonra vişne üretiminde de önemli bir yere sahip olan Tokat’ta, meyve suyu üreten fabrikalar sanayi tipi vişneyi 1 lira 75 kuruş taban fiyatı ile alıyor. İstanbul’da halde 4-6 lira arasında satışa sunulan vişne fiyatı marketlerde artış gösteriyor. Tokat'ta bir işçinin topladığı vişnenin kendi parasını çıkarmadığını belirten tarla sahipleri ise, maliyetlerin yüksek olmasından şikayetçi. Çamdere köyünde kendi bahçesinde vişne yetiştiren 63 yaşındaki Hasan Yardım, vişnenin maliyetinin 2 lira olduğunu söyleyerek, "Fabrikalar 1 lira 75 kuruşa alıyor. Bu arada ne oluyor çiftçiler mağdur oluyor. Bunu il yöneticilerimiz ya da idarecilerimiz el atıp artık kiraz, vişne borsası gibi bir şeyler açıp çiftçinin en azından alın terinin karşılığını alması lazım” dedi. 

İŞÇİ MALİYETİNİ DE HESAPLAYINCA TOPLAMAMAK KARLI GELİYOR

Yardım, vişnenin maliyetinin yüksek olması nedeniyle dalında bırakan çiftçiler olduğunu söyleyerek, “Çiftçi toplamadığı zaman karda. Bir işçiye örnek verecek olursa 50 lira yevmiye veriyorum, 40 liralık vişne topluyor. Yani 10 lira toplamasam kardayım. Vişne toplayanlarda komşusuna nispetten o topladı, ben de toplayayım diyerek topluyor. Benim bahçem az olduğu için kendimiz reçellik olarak topluyoruz. Fazla vişnem kalmadı, önceki yıllarda söktüm kiraz bahçesi yaptım. Kiraz maliyetinin üzerinde para etti ama vişne iyi değil” diye konuştu. 
Çamdere köyünde vişne hasadı yapan çiftçilerden birçoğu da vişnenin para etmediğinden yakınarak, çaresizlik yaşadıklarını dile getirdiler. 

MALİYETİNİ KURTARMIYOR

Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, vişne fiyatlarının üreticinin beklentilerinin altında olduğunu, maliyetleri kurtarmadığı için birçok vişne bahçesinde vişnenin dalında kalma tehlikesi olduğunu kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 15:02
banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0