TOKAT'IN YÜZDE 46'SI MADENLERE RUHSATLANDI RAPORUNU DUYUNCA BÖYLE TEPKİ GÖSTERDİ

23. dönem AK parti Tokat Milletvekili Hüseyin Gülsün; bakın Türkiye'de altın siyanür kullanmadan çıkma şansı asla yok. Altın dışarı çıkmamış. Eleyerek altın çıkaramazsın. Mutlaka o mermeri kırıp öğüteceksin, ondan sonra o mermerin çürümesi için siyanür içerisinde bekleteceksin. Senin siyanür göllerin olacak. Siyanür güllerin olmadan o altını çıkartman mümkün değil.

TOKAT HABER 06.05.2021, 09:43 06.05.2021, 12:16

Gazeteci Kemal Vanlı moderatörlüğünde dün akşam canlı yayınlanan 'Tokat Etkisi' programına 23. dönem Ak Parti Tokat Milletvekili Hüseyin Gülsün'ün sözleri damga vurdu. Gülsün, Tokat'ın yüzde 46'sının madenlere ruhsatlanmasını, "Tokat'ın yüzde 46'sı madenlere ruhsatlanmışsa Tokat bitmiş demektir dedi.

KESİNLİKLE TOKAT BİTMİŞTİR

Gündeme damga vuracak bir çok başlığın ele alındığı dün akşam ki 'Tokat Etkisi' programının başlıklarından biri de Tokat'ın bir çok ilçesini tehdit etmeye başlayan madencilik ruhsatlarıydı. Tema Vakfı'nın Tokat'taki maden ruhsatları raporunu gündeme getiren gazeteci Kemal Vanlı, "Tokat'ın yüzde 46'sı madenlere ruhsatlanmış. Tokat'ın ormanlarının yüzde 44'ü madenlere ruhsatlanmış. Tarım alanlarının yüzde 27'si madenlere ruhsatlanmış. Hayvancılıkla ilgili projeler yaptığımız meraların yüzde 5'sı madenlere ruhsatlanmış." diyerek genel tabloyu ortaya koyduktan sonra, Ak Parti eski Tokat Milletvekili Hüseyin Gülsün'e, "Madencilikle resmen başımız dertte, bununla nasıl baş edeceğiz, Tema Vakfının yayınladığı bu rakamlar normal mi vekilim?" diye sordu. Gülsün soruya, kendisinin de bir dönem Gana'da altın madenciliği yaptığına, konuyu bildiğine dikkat çekerek, "bakın Türkiye'de altın siyanür kullanmadan çıkma şansı asla yok. Altın dışarı çıkmamış. Eleyerek altın çıkaramazsın. Mutlaka o mermeri kırıp öğüteceksin, ondan sonra o mermerin çürümesi için siyanür içerisinde bekleteceksin. Senin siyanür göllerin olacak. Siyanür güllerin olmadan o altını çıkartman mümkün değil. Siyanürün toprağa, doğaya ne kadar zarar verdiğini herkes biliyor. Onun için ben şu yüzde 46'yı duyunca ürktüm. Eğer Tokat'ın yüzde 46'sı maden ruhsatıysa, Tokat bitmiştir abi. Kesinlikle Tokat bitmiştir. Ben acilen gerek Ak Parti gerek Tokatlıların bu işe bir demesi gerektiğine inanıyorum dedi.

TOKAT CUMHURİYET TARİHİNDE HİÇ BU KADAR GÖZARDI EDİLMEDİ

Dün akşam saat 22:00'de başlayan ve kesintisiz 2 buçuk saat süren canlı yayının konusu Tokat'ın sorunları, gelen gelmeyen yatırımları, ihmal edilmişliği gibi konulardı. 24. dönem CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, 23. dönem Ak Parti Tokat Milletvekili Hüseyin Gülsün, Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer'in konuk olarak katıldığı canlı yayında Tokat'ın kangren olmuş sorunları masaya yatırıldı. CHP'li Düzgün Tokat'a 20 yıldır bakanlık verilmemesine dikkat çekerek şunları söyledi., "bu iktidar ile ilgili Türkiye'nin en şanssız illerinden birisi Tokat. Çok somut bir örneğini vereyim, bakın 20 yıldır iktidar Ak Parti, henüz Tokat'tan bir tek milletvekilini bakan yapmadı. Muhtemeldir ki cumhuriyet tarihinde Tokat'ı bu kadar göz ardı eden bir başka hükümette yoktur. Yani ben 50 yaşımı geçtim. Bu yaşıma kadar hemen her hükümette Tokat'ın bir bakanı olurdu. Fakat Ak Parti iktidarında 20 yıldır Tokat bakanlık yüzü görmedi." 

SİGARA FABRİKALARINI BİZ 280 MİLYON DOLAR'A, BİZDEN ALANLAR 2 MİLYAR DOLARA SATTI

Tokat sigara fabrikası ve Turhal şeker Fabrikasının satılmasının gerek yerel, gerekse devlet politikası olarak meydana getirdiği sorunlara dikkat çekerken Düzgün, " Ben mecliste görev yaptığım süreçte tütün alkol denetleme kurulunda görevliydim. Bakın bu sigara fabrikalarının satışıyla ilgili çok önemli şeyler var. Bir kere sigara dünyada en çok gelir getiren satışlardan birisi. Yani tütün çok önemli bir ürün. Ben bir hekim olarak insanların sigara içmesini tasvip etmeyebilirim, ama tütün sektörünün çok karlı bir sektör olduğunu göz ardı edemeyiz. Türkiye'de tütün bilinçli olarak bitirildi. Sigara fabrikaları da bilinçli olarak yok edildi. Olaya önce bir böyle bakmak lazım. Nasıl olduğunu size anlatayım bakın. Özelleştirmeye artık hemen, hemen hiç bir parti karşı değil. Akıllı ve mantıklı yapılan özelleştirmeleri biz de savunuyoruz. Ama Türkiye'deki sigara ve içki fabrikalarının özelleştirilmesini kısaca anlatayım ben size. Biz bunların tamamını 280 milyon dolara satmışız. Bütün sigara ve içki fabrikalarını. Bizden alınan bu sigara ve içki fabrikaları, yaklaşık 6 ay sonra 900 milyon dolara satılmış İngilizler. Daha sonra o 900 milyon dolara alan şirkette, 2 yıl sonra bu fabrikaları 2 milyar 100 milyon dolara satmış Kemal Bey. İşte biz böyle olunca diyoruz ki; bu bir özelleştirme değil, bu bir peşkeş çekmedir. Yani 2 yıl sonra dolar bazında tam 7 katı fiyatla satmışlar. Şimdi yazık günah değil mi bu bu ülkenin serveti. Sizin, benim, Tokat'taki köylü vatandaşımızın, memur vatandaşımızın vergileriyle kurulmuş  fabrikalar bunlar. Bunları kimse babasının parasıyla kurmadı. Devletin parasıyla kuruldu ve bu şekilde özelleştirildi. Bizim karşı çıktığımız özelleştirme şekli bu." diye konuştu.

CARGİLL TÜRKİYE ŞEKER ÜRETİMİNİN YÜZDE 40'INI ELE GEÇİRDİ

Konuyu Şeker Fabrikalarının satışına da getiren Düzgün, "Turhal'daki şeker fabrikası Tokat için çok önemli bir kurumdu. O dönemde ben milletvekiliydim. Seçim öncesinde Turhal'daki bir mitingde dedim ki; "bakın Turhallı hemşerilerim, sizi sigarada kandırdılar, bari şeker fabrikasında kandırılmayın, iktidara bir cevap verin. Onlara oy vermeyeceğinizi gösterin dedim. Maalesef hemşerilerimize belki biz anlatamadık onu da kabul etmek lazım. Gene iktidara oy verildi ve gene maalesef şeker fabrikası satıldı. Şeker konusu artık bütün dünyada stratejik bir konu, stratejik bir ürün şeker. Öyle rastgele bir ürün değil. Neden rastgele bir ürün değil; bir Cargill mevzusu var, herkes biliyor artık bunu. Cargill şu anda Türkiye şeker üretiminin yüzde 40'ını ele geçirmiş durumda. Normalde üretmesi gereken kota yüzde 5 dahi değil. Sayın Gülsün bunları bilir meclise görev alan birisi olarak. Yok bakanlar kurulunun yetkisiyle kota artırılması, yok bilmem ne şeklinde bu kota arttırıldı, arttırıldı şimdi diyorsunuz ki; "şeker ekecek tarla bulamıyoruz" üretici şeker ekmiyor. Üretici neden şeker ekmiyor? Ben size söyleyeyim neden ekmediğini. Türkiye cumhuriyetinde devlet şeker pancarının fiyatını 10 yıl boyunca artırmadı. 10 yıl öncesinde hangi fiyattan alıyorsa, 10 yıl sonra da o fiyattan aldı. Bunca enflasyon varken, bunca maliyetler artıyorken, şeker almış başını, gübre almış başını gidiyorken, siz şekere 10 yıl aynı fiyatı verirseniz üretici onu ekmek. Tabi ki ekici bulamazsınız ondan sonra. Dolayısıyla da artık yapay şeker tüketiyoruz. Hepimiz yapay şeker tüketiyoruz. Glikoz şurubu tüketiyoruz. Bir hekim olarak söyleyeyim ki; insana yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri de bu glikoz şurubu dediğimiz ürünleri tüketmektir. Çünkü bütün vücut sistemini yok ediyor. Bakın şöyle şeyler oluyor artık tıp camiasında, kız çocukları 6-7 yaşında ergenliğe ulaşmaya başladılar. Erkek çocukları 9-10 yaşında ergenliğe ulaşmaya başladılar. Bunun tamda gerekçesi işte bu glikoz şurubu ve hormonlu gıdalar. Biz şimdi ucuz şeker tükettiğimizi zannederek kendimizi aldatıyoruz ya, özelleştirdik devletten yük kalktı, artık şekeri ucuza mal ediyoruz. Böyle bir şey yok. Şöyle söyleyeyim size, bir şeker hastasının devlete maliyeti her yıl binlerce lira. Ve bunların tamamının ilacı yurt dışından geliyor. Artık sürekli şekere para ödemek yerine ilaca para ödüyoruz." dedi.

GERÇEK ŞU Kİ; AK PARTİ İKTİDARINDA TOKAT OLARAK HAKKIMIZI ALAMADIK

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer'de Tokat'a yol yatırımı ile ilgili soruya verdiği cevapta çarpıcı tespitlerde bulundu. İncesoyluer, "gerçek şu ki; Ak Parti iktidarında merkezi hakkımızı tam olarak alamadık. Bunu vekilim şu anda söylemeyebilir ama bunu kendisi de biliyor. Çünkü her şey ortada. Doğu ve Güneydoğu'ya gidiyoruz, 4 kilometrelik, 5 kilometrelik peş peşe tüneller. Mesela en yakın, 6 saat bize Kahramanmaraş'a peş peşe 13 tane 12 tane tünel var. Yahu kardeşim, Allah rızası için şu Çamlıbel'den bir tünel açıp da, Yıldızeli veya daha tepeye neden ulaşılmıyor. Bu Kızıleniş'i niye çıkıyoruz hala. Merkezi hükümetten gelecek yatırımları ben ilk defa söylüyor değilim, belki 10 tane yazı yazdım. Maalesef Tokat merkezi hükümetten tam olarak yararlanamamıştır. Yollar konusunda bitmeyen yollar var. İşte bunun hesaplarını ortaya koyuyorlar. Tokat'a gelince bunun hesapları ortaya konuluyor. Yani Şırnak'ta kaç kişi geçecek o yollardan, Şırnak'ta kaç kişi inecek o uçaklardan? Bu hesaplar Tokat'a gelince mi oluyor? Bu konuda hiç kimse kusura bakmasın, hiç bir siyasi parti Tokat'tan daha önemli değildir. Burada yaşıyoruz biz ve Tokatlıların çektiği çileyi de görüyoruz. Hızlı treni Yıldızeli'nden geçirdiler. Buradan geçecekti güya, olmadı. Burada Akkuş yolu 19 yıldır konuşuluyor, bir 10 yılda ondan öncesine gidin, 29-30 yıldır ki Ünye-Akkuş-Niksar yolu konuşuluyor. Oradaki sorun ne? İşte biraz önce söylediğim araç sayısını hesaplıyorlarmış. Buradan kaç araç geçer, kaç araç geçmez, bir yapın da görelim bakalım kaç araç geçiyormuş. Yani bir tek yol anlamında değil, Orhan vekilimiz de söyledi; ürün taşıma konusunda da, mesela şimdi büyük bir havaalanı yapılıyor, çok güzel. Gerçekten şahane bir havaalanı yapılıyor. Ancak yanıldığımız nokta şu; biz ürünleri kargo uçakları ile bir yere yollayamayız. Böyle bir şey yok. Sebzeyi eğer Rusya'ya göndereceksek deniz yolu ile olacak. Bu da Niksar-Akkuş-Ünye yolu ile olacak. Hüseyin vekilim söyledi, Alaca yolu. Maalesef o yolda bitmedi, bitirmiyorlar. Ama doğu ve güneydoğuya, buraya da bir şey yapılmasın anlamında söylemiyorum., elbet yapılacak. Ancak oradaki insanların sesi çok çıkınca oraya yatırım arttı. Şırnak'ta havaalanının ne işi var? 40-50 bin nüfuslu bir şehirde havaalanının ne işi var? Kaç tane uçak iner, kaç tane yolcu çıkarı? Bunun gibi bir sürü örnekler verebiliriz. Mesela şu yapılabilirdi, bu da Sivas lobisi yüzünden yapılamadı. Nedir o; bizim buraya yapılacak havaalanını, tam Sivas ile bizim aramıza Çamlıbel'in üzerindeki o araziye yapılsaydı hem Sivas hem Tokat yararlanırdı. Daha Turhal'dan Tokat'a tren getiremedik, tren rayı döşeyemedik. Tokat Turhal yolu 3 kez bozuldu yapıldı. Çevre yolunda hala heyelanlar devam ediyor. Müteahhit kaçtı, şu oldu, bu oldu, bunlar doğru. Bunlar sadece Tokat'a özgü sorunlar mı yani? Tersine çeviriyoruz, bunlar merkezi hükümetten gelen yatırımların Tokat'a tam anlamıyla gelmediği anlamında söylüyorum. Gelmiyor, gelmedi. İstenilen hakkımızı alamadık. Eğer burada yerel belediyeler, yerel yönetimler olmasa, hakikaten çok sıkıntılar çeker Ak Parti" diye konuştu.

Bir çok konuda çok çarpıcı tespitlerin yapıldığı programın tamamı aşağıda...

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 6 18
2. Galatasaray 6 16
3. A.Demirspor 6 11
4. Rizespor 6 11
5. Hatayspor 6 10
6. Beşiktaş 6 10
7. Trabzonspor 6 9
8. Kayserispor 6 9
9. Konyaspor 6 9
10. Kasımpasa 6 9
11. Alanyaspor 6 7
12. Ankaragücü 6 6
13. Antalyaspor 6 6
14. Karagümrük 6 6
15. Sivasspor 6 6
16. Gaziantep FK 7 6
17. Pendikspor 6 4
18. Başakşehir 6 3
19. İstanbulspor 5 2
20. Samsunspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 18
2. Bandırmaspor 7 15
3. Ahlatçı Çorum FK 6 12
4. Kocaelispor 6 12
5. Bodrumspor 6 11
6. Manisa FK 6 11
7. Keçiörengücü 6 11
8. Gençlerbirliği 6 10
9. Göztepe 6 8
10. Şanlıurfaspor 6 8
11. Erzurumspor 6 6
12. Adanaspor 6 6
13. Boluspor 6 6
14. Sakaryaspor 6 5
15. Giresunspor 6 4
16. Altay 6 4
17. Tuzlaspor 6 3
18. Ümraniye 7 2
Takımlar O P
1. M.City 6 18
2. Liverpool 6 16
3. Brighton 6 15
4. Tottenham 6 14
5. Arsenal 6 14
6. Aston Villa 6 12
7. West Ham United 6 10
8. Newcastle 6 9
9. M. United 6 9
10. Crystal Palace 6 8
11. Fulham 6 8
12. Nottingham Forest 6 7
13. Brentford 6 6
14. Chelsea 6 5
15. Everton 6 4
16. Wolves 6 4
17. Bournemouth 6 3
18. Luton Town 5 1
19. Burnley 5 1
20. Sheffield United 6 1
Takımlar O P
1. Barcelona 8 20
2. Girona 7 19
3. Real Madrid 7 18
4. Athletic Bilbao 7 14
5. Atletico Madrid 6 13
6. Real Sociedad 7 12
7. Rayo Vallecano 7 11
8. Valencia 7 10
9. Cadiz 7 9
10. Real Betis 7 9
11. Getafe 7 8
12. Sevilla 7 7
13. Villarreal 7 7
14. Osasuna 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Mallorca 7 6
17. Celta Vigo 7 5
18. Las Palmas 7 5
19. Granada 7 4
20. Almeria 7 2
Günün Karikatürü Tümü