Sağlık İl Müdürü Tokat İçin Ne Yaparsın?

Türkiye’nin en nezih ve yaşanılabilir illerinin başında Tokat gelir. Fakat kadim şehrimiz sağlık hizmetleri noktasında sınıfta kalmış durumda. Gelen doktor Tokat’ta durmuyor. İhtiyaç hissedilen alanlarda uzman doktor ataması da yapılmıyor. İlçelerde hasta olanlar il merkezine geliyor, burada da çare bulamayanlar başka illere sevk ediliyor.
 

Neden mi?
Yeterli derece uzman doktorumuz yok. Tokat’ta ihtiyaç hissedilen uzman doktor sayısı ile bulunan uzman doktor sayısını orantıladığımızda yüzde 55-60 rakamlarına ulaşıyoruz.
Bu durum sebebiyle hasta hemen Ankara’ya sevk ediliyor! Yani sevk et tüm risklerden kurtul! Vah vah, ülkemin ekonomik ve insan kaynaklarına!
Artova, Başçiftlik, Pazar, Sulusaray ve Yeşilyurt’ta entegre ilçe hastaneleri bulunuyor. Bu hastanelerimizde uzman doktor var mı? Tabi yok.
Bu ilçelerimizde yaşayanlar muayene olmak için Tokat merkeze gelmek zorunda kalıyorlar. Orada da çözüm bulamazlarsa Ankara’nın yolunu tutuyorlar.
İlimizde en çok ihtiyaç hissedilen uzman doktorlar ise, çocuk cerrahisi, gastroentroloji, kalp damar cerrahisi. Peki bu hastalıkların hangisi çok acil müdahaleyi gerektirmez? Bir acil kalp hastasını Ankara’ya sevk ettiniz, zamanla yarışmanıza rağmen kurtaramıyorsunuz.

 

Tokat’ın sağlıktaki ihtiyacı sadece doktorla mı sınırlı? Bu konuya da açıklık getirelim.
Yapılan yatırımlara rağmen halen yataklı sağlık kuruluşlarının donanım ve kadro olarak yetersiz olduğunu sağır sultan bile biliyor.
Sağlık kurumlarımızda çalışan personel sayısı da ülke ortalamasının altında bulunuyor.
Tokat nüfusu yaşlanıyor. Buna karşılık yaşlılarımızla ilgili sağlık hizmetleri yetersiz. Yaşlılarımızın refah seviyesini artıracak, sağlık sorunlarına hızla cevap verebilecek, sosyal ve psikolojik destekleri sağlayabilecek bir mekanizma şehrimizde maalesef oluşturulamadı.
Bebek ölümleri de büyük bir risk olarak karşımızda duruyor. Entegre İlçe Hastanelerine Kadın-Doğum, Çocuk hastalıkları ve İç Hastalıkları branşlarında uzman hekim atanması bu ilçelerde görülen bebek ölümlerinin azalmasına katkısı olacaktır.

 

Kısaca, merkezi planlamalar ile uzman hekim ve pratisyen sayılarının ilde süratle artırılması gerekmektedir. Mecburi hizmet kadrolarında daha fazla sayıda uzman hekim atamasının yapılması lazım. Ayrıca sağlık kurumlarının hizmet binası ve ekipman eksikliklerinin de giderilmesi elzemdir.
Hastanelerimizdeki doluluk oranı yüzde 70’ler civarında. Doluluk oranının az olmasının bir sebebi de teşhis ve tedavi araçlarındaki yetersizliktik.
Çözüm Tokat’a sözleşmeli kadro verilmesidir. Verilirse Tokat’a tayinle uzman gelebilir. Gelenler de daha uzun kalır. 
Peki tüm bunları kim çözecek, kim kafa yoracak? 

 

Tabi ki Tokat Sağlık İl Müdürü! Konunun çözümü ile ilgili olarak bir milletvekilimiz özverili bir şekilde çalışmak, konuyu gündeme getirmek istiyor. Şahsımdan bilgi istiyor bende konuyu il müdürüne götürüp bilgi istiyorum. 
İl Müdürü duvar! Ses soluk yok! Koltuğunun hakkını vermek yerine, bizleri sorguluyor.

 

Sayın Müdür sizi aradım düzgün bir dil kullandım: (Sayın Milletvekilimiz Tokat’ın sağlık alanında yaşanan sorunları sözlü olarak vermek istiyor, çözüm noktasında yardımcı olmak istiyor, dedim. Sen ne yaptın bilgi vermeyi bıraktın beni araştırmaya kalktın! Sen bilgi vermezsin de ne verirsin! Sağlık il müdürü değil de Tokat'ta istihbaratın başında mısın? Öncelikle bunu bilelim. Yoksa olduğun kurumda illegal yapılar mı var da biz mi bilmiyoruz?
 

Sayın Müdür, hani müdür fıkraları anlatılır. Siz de bu müdür fıkralarındaki gibi işlere engel misiniz?
Sayın İl Müdürü çözüm üretemiyorsanız, o koltukta niye oturuyorsunuz, niye işgal ediyorsunuz.
Bırakın çalışacak, çözüm üretecek birileri gelsin! 
Tokat çözüm bekliyor!
Tokatlı çare bekliyor!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hastane Mağduru
Hastane Mağduru - 9 ay Önce

Devlet bürokrasi azaltıyor, Tokat Devlet Hastanesi bürokrasi çoğaltıp halkı mağdur ediyor.Bodrum katta sağlık kurulu biriminden raporunuza suret çıkarttırmak için oradan matbu dilekçe doldurup, 3 kat yukarı müdür yard.çetin beye git, oradan havale ettir, tekrar aşağı in, tekrar bankoda kuyruğa gir. 3 iş günü bekleyip sonra burdan alacaksın cevabından sonra bekle. Ah Türkiyem ah... Ya kardeşim, oraya gelenlerin yüzde doksanı yaşlı ve engelli. insanların işini neden bu kadar zorlaştırıp formaliteye boğuyorsunuz. Bu Tokat Devlet Hastanesi hangi yönetim mantığı ile idare ediliyor. Vatandaşın 3 kat aşağı 3 kat yukarı süründürülmesi, elinde dilekçe ile idare kapılarında dolaşması çok mu hoşunuza gidiyor?

Hakan Yavuz Gökçe
Hakan Yavuz Gökçe - 9 ay Önce

Tokat Devlet Hastanesine gelen doktorlar neden kısa süre içinde buradan jet gibi kaçıp gidiyorlar.
İl yöneticileri bu durumdan rahatsız değiller ya da hiç hasta olup yolları hastaneye düşmüyor sanırım.
İlçelerde doktor yok, ilde doktor yok, hizmet kalitesiz,

Fatih Hoca
Fatih Hoca - 9 ay Önce

Yazıda haklılık payı yok diyemiyorum. Allah muhafaza, önemli bir hastalığa yakalansak Tokat'ta birçok alanda tedavi olacak doktor olmadığı için zor duruma düşeriz. Paran yoksa dışarı da gidemezsin. Eee, ne olacak bu Tokatlının hali? Sahi bu memleketin hiç mi sahibi yok?

Ali Sezai CAN
Ali Sezai CAN - 8 ay Önce

Bazen kurumsal firmalar adına araştırma şirketleri arayıp, falanca tarihte işyerimize, firmamıza, şubemize vs.gelmişsiniz. Aldığınız hizmetten memnun kaldınız mı? Aldığınız hizmeti 1 ile 10 arasında puanlar mısınız? Diye soruyorlar ya! İşte bu Tokat Devlet Hastanesi için bana sorsalar çok düşük puan veririm. Sebeplerini de bir bir sıralarım. Tabii hastanenin böyle bir kalite ve memnuniyet oluşturmak gibi bir derdi var ise ... Ah Tokatım ah ... Ne de garip kalmışsın şu Anadolu’nun ortasında ...

banner264

banner263