UMUMİ TUVALETİ DE TÜRBENİN BAHÇESİNE YAPMIŞLAR

Tokat Belediyesi Türbeyi kafe yapmasına yükselen tepkiler üzerine geri adım atarak, kafeyi daha önce türbe bahçesine yaptığı umumi tuvaletlerin yanına taşıdı.

UMUMİ TUVALETİ DE TÜRBENİN BAHÇESİNE YAPMIŞLAR

Tokat Belediyesi'nin, Şeyh Meknun Zaviye ve Türbesini kafeye çevrirdiği haberleri üzerine belediye yönetimi geri adım attı. Tokattan.com tarafından kamuoyuna duyurulan haber Tokat halkının tepkisinin yanında ulusal medyaya da yansımış, bir çok vatandaştan tepki almıştı.

Tokat'tan.com'un "Tokat Belediyesi Türbeyi Kafe yaptı" şeklindeki haberi ses getirdi. Haber üzerine Tokat Belediyesi hatasını düzelten bir adım atarak Türbenin içindeki ve dışındaki ucube kafe yapılanmasına son verdi. 

UMUMİ TUVALET DE TÜRBENİN ARAZİSİNDE

Belediye ekipleri Zaviyenin içindeki ve dışındaki kafeterya malzemelerini dışarı taşıdılar. Daha önce tarihi eserin dışına sundurma yöntemiyle ulşturulan ucube yapının sökülerek Türbenin bahçesine taşınması başka bir sıkıntılı görüntünün de ortaya çıkmasına neden oldu. Kafenin taşındığı Türbenin bahçesindeki diğer yapı ise umumi tuvaletti. Tokat Belediyesinin Kanal Tokat projesi kapsamında geçtiğimiz yıl açtığı umumi tuvaleti de türbenin bahçesine yaptığı ortaya çıktı.

KEFEDEN VAZGEÇMEDİLER

Tokat belediyesi bütün bu haber ve tepkilere rağmen zaviyedeki kafeden tam olarak vazgeçmedi. Tarihi yapıya eklemlenen kafe sökerek türbenin bahçesine taşındı ve aynı gece  işletmeye başatıldı.

TOKAT'IN EN ESKİ TARİHİ ESERLERİNDEN BİRİ

Tarihi kaynaklar, Tokat'ın en önemli tarihi eselerinden olan ve yaklaşık 800 yıllık olduğu hesaplanan Şeyh Meknun Türbesinin, 13. yüzyılda Mesut Bin Keykavus tarafından yaptırıldığını yazıyor. İçinde bir de mezar barındıran Zaviye'nin kitabesi kayıp olduğu için, mezarda yatan kişinin kim olduğu bilinmiyor.

BAŞKAN EROĞLU HENÜZ BİR ŞEY SÖYLEMEDİ

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu türbenin kafeye çevrilmesinin Tokattan.com'da haber olması üzerine kamuoyundan yükselen tepkiler sonucunda geri adım atılmasıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 11:31
banner244
YORUM EKLE
YORUMLAR
böyle yatan mübarekleri rahat bırakın ya
böyle yatan mübarekleri rahat bırakın ya - 1 yıl Önce

böyle yatan mübarekleri rahat bırakın yaaa tekkelerin yürbelerin yanı ticari alanlar olmamalı onlar ilmidir kültürdür örnekdir Allah dostlarıdır belki dünya onların yüzüsuyu hürmetine ayakda duruyordur kimbilir

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0