TURHAL'DAKİ SEVGİ EVLERİ ÇOCUKLAR İÇİN ADETA KORKU EVLERİNE DÖNÜŞMÜŞ

Turhal'daki çocukların bakılıp korunduğu Sevgi Evleri isimli kurumun adeta korku evine dönüştüğüne yönelik soruşturmada iddianameye giren kamera kayıtlarında 235 olumsuzluğa rastlandı.

TURHAL'DAKİ SEVGİ EVLERİ ÇOCUKLAR İÇİN ADETA KORKU EVLERİNE DÖNÜŞMÜŞ

ÖZEL HABER - Tokat’ın Turhal ilçesi Çocuk Evleri Sitesi’ndeki yönetici ve çalışanların bakmaları ve korumaları gereken çocuklara fiziki ve psikolojik şiddet uygulamaları, ağır hakaret ve küfürler etmeleriyle ilgili Zile Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada iddianamenin hazırlandığını dün gündeme taşımıştık.

Birkaç ay önce de Tokattan.com tarafından gündeme getirilen ama aynı günün akşamında mahkemenin haber merkezimize ulaştırdığı yayın yasağı kararıyla kaldırılan haberin ardından nihayet savcılık soruşturması tamamlanarak, skandal olay mahkemeye intikal ettirildi. Dünkü haberimizde iddianameden ifade ve beyanlara yer vermiş, veliler, kuruma komşu tanıklar ve çalışanlarla, mağdur çocukların verdiği ifadelerin birbirini tuttuğu ve çocuklara uygulanan fiziki ve psikolojik şiddeti doğruladığını gözler önüne sermiştik. Haberin ikinci bölümünde Başsavcılığın el koyduğu kurumun güvenlik kamerası kayıtlarını incelemesinde ulaştığı kanıtları işleyeceğiz.

İhbarı aldıktan sonra olayın üzerine eğilen ve çok detaylı bir soruşturma yürüten Zile Cumhuriyet Başsavcılığı, şikayetçi, çalışan, tanık ve sanıkların ifadelerinin yanı sıra, şüphelilerin telefonlarını dinlemeye aldı, olayı çevreden soruşturmaya başladı ve kurumun güvenlik kameraları kayıtlarına da el koyarak inceletti.

DELİL KARARTMA MI...; BİR ÇOK KAYDI ÖZELLİKLE SİLMİŞLER

Polisin kurumdan aldığı kamera kayıtlarında, kameraların sadece merdiven ve bahçe gibi ortak kullanım alanlarına yerleştirildiği, diğer ortak kullanım alanlarında güvenlik kamerasına yer verilmediği notu düşüldü. Uzmanlarca incelenen 8 kameraya ait kayıtlarda, belirli olmayan aralıklarla görüntülerin kasıtlı olarak kesilip silindiği, bazı bölümlerin çıkarıldığı, çıkarma işleminin kayıtlar üzerinde yapılan oynamalarla gerçekleştirildiği tespit edilerek iddinameye eklendi.

El konulan kamera görüntülerinde, her ne kadar sınırlı alanlara kapsasa dahi, kameraların çocuklara kendilerine ağır gelen ve zor taşıdıkları yüz ifadelerine yansıyacak kadar ağır şeylerin taşıtıldığını tespit edildi. Bu görüntüler fotoğraflandı ve delil olarak dosyaya ekledi.

235 OLUMSUZ KAYIT

banner207
Polisin 58 günlük kamera kayıtlarını incelemesi sonrası ulaştığı toplam olumsuz görüntü sayısı 235 olarak kayıtlara geçti. İncelemeyi yapan emniyet mensupları ortalama olarak her güne 4 olumsuz kayıtın düştüğünü de raporlarına not olarak düştü. Bu görüntülerde en sık görülen olumsuzluğun çocuklara abartılı şekilde çöp taşıtılması olduğu da özellikle belirtildi.

ÇOCUKLAR BAKICILARINDAN KORKUYOR

Bakmakla ve korumakla yükümlü oldukları Çocuklara çöp, çamaşır sepeti, erzak taşıtan görevlilerin, çocuklara olumsuzluk uygulayacakları vakit, kameranın görüş açısından çıkmaya çalıştıkları da polisin raporunda yerini aldı. Kamera incelemesinde çocukların bakıcıları ile temas halinde ürkek ve çekingen içine girdikleri de polisin incelemesi ile tespit edildi.

SİLİNEN BÖLÜMLERDE ÇOCUKLARA NE YAPILDI…?

Kamera kayıtlarında her ne kadar sınırlı alanlara konulsa ve bir çok kayıt kasıtlı ve şüphe çekecek şekilde silinse de, polisin detaylı incelemesinde yapılan şikayetler ve verilen ifadeleri doğrulayan kanıtlara ulaşıldığı ve bunların delillendirildiği anlaşılıyor. Bunca kayıt araları özellikle silinmiş olmasına ve kameraların daha önemli ortak kullanım alanlarını görmemiş olmasına rağmen tespit edilen 235 olumsuzluk dikkat çekiyor. Ve kafalarda, “acaba silinen bölümlerde çocuklara nasıl davranılmıştı?” sorularının oluşmasına neden oluyor.

Araştıran ve haberleştiren; Kemal Vanlı

YARIN…; ÇOCUKLARA KASITLI VERİLEN TEHLİKELİ İLAÇLARLA NE YAPILMAYA ÇALŞILDI?

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 09:59
banner244
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meral bayram
Meral bayram - 6 ay Önce

Bir yetiştirme çocuğu olarak sizden ve sizin gibi insan musfettelerinden. nefret ediyorum Allah aynı acıları sizlerde yaşatsın umarım

Ahmet
Ahmet - 6 ay Önce

Süreç nasıl işleyecek şimdi ne olacak

Turhalli
Turhalli - 6 ay Önce

Milleti orada çalıştırıp hesabına asgari ücret yatırıyorlar ve bir kısmını elden geri alıyorlar. Bunu da incelesinler. Davaciyim

Bir umuttur yaşamak
Bir umuttur yaşamak - 6 ay Önce

Çocuklar bizim geleceğimizdir onlara işkence edenlere en ağır ceza verilmeli

Haydar doğan
Haydar doğan - 6 ay Önce

O ÇOCUKLAR HEM ALLAHIN HEM DEVLETİN EMANETİDİR O İNSAN MÜSVETTELERİNE BU OLAYLA EN UFAK BİR VEBALİ YÜKÜ.LÜLÜĞÜ OLAN HİÇ KİMSE BIRAKILMAMALI CEZA ALMADIK.

melekkk
melekkk - 5 ay Önce

gereken en ağır cezayı alsınlar lütfen elleri kırılsın insan olamaz onlar Allah beter etsin onları nasıl kıydınız masum yavrulara annesiz babasız onlar adalet yerini bulsun şiddete hayır.

Meryem yıldız
Meryem yıldız - 5 ay Önce

Allah belalarını versin bendeErzurum çocuk evlerinde gördüm bu şiddeti en çokta yuvada sahipsiz sanıyorlar ama bilmiyorlar ki onların o busu varsa bizimde Allahımız var evlerde olan hakaretlerden baskılardan o kadar etkilendim ki rüyalarıma kadar girdi evlerden çıkalı kaç yıl oldu ama hala onun baskısını çekiyorum ve korkusunu çekiyorum

Mehmet Aydın
Mehmet Aydın - 3 ay Önce

Olanlar gerçekten üzücü. Çocukları hayata hazırlamakla görevli bu insanlar sırf kendi iş yüklerini ortadan kaldırmak için çocuklara bir şeyler taşıtmışlarsa yazıklar olsun. Çocuklara sorumluluk vermek amacıyla kendileri de onlara yardim edecek şekilde taşıtmış olsalar ne alâ. Ama görünen o ki niyet farklı.

SIRADAKİ HABER
google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0