Tokat'tan Şok Edecek FETÖ Kararı

Tokat’ta yürütülen ve iki şirketin önce kayyum ardından da TMSF’ye devrine karar verilen FETÖ davasında mahkemenin verdiği karar şok etti. Tokat Asliye Ceza Mahkemesi , ‘FETÖ/PDY yöneticisi şüpheli’ diye tanımladığı itirafçının beyanlarını gerekçe göstererek, TMSF’ye devredilen şirketleri FETÖ şüphelilerine iade etti.

Tokat'tan Şok Edecek FETÖ Kararı

ÖZEL HABER - Tokat Asliye Ceza Mahkemesinde görülen ve ilde faaliyet gösteren iki büyük şirketler grubu sahiplerinin FETÖ yöneticisi olarak yargılanmalarını konu alan davada ilginç bir karar aldığı ortaya çıktı. Mahkeme sanıkların FETÖ üyesi olmanın ötesinde, Tokat’taki üst düzey bir yönetici ve mütevelli heyet başkanı olduğunu tespit ettiği davada peş peşe ilginç kararlar verdi. Ulaşılan bilgi ve belgelere göre sanıklardan birinin FETÖ’nün üst düzey yöneticilerinden olduğunu tanık ifadelerine de açık seçik yansıyan davada mahkeme, bu sanıkların şirketlerine, 23.07.2016 tarihinde yazılan yazıya istinaden, bir gün sonra 24.07.2016 tarihinde kayyum atanması kararı verdi.

Şirketlerine Kayyum atanan isim için Tanıkların, FETÖ/PDY’nin Tokat’taki kasası ve örgütün parasını kullanan şahıs ve ilde örgütün en üst düzey yöneticilerinden mütevelli heyet başkanı. Daha önce çırak olarak çalışırken, hızla yükseldiği ve dev şirketlerin sahibi olduğu yönünde kapsamlı ifadelerin verildiği görülen dava dosyasında, mahkeme kayyum atadığı şirketleri, 10.10.2016 tarihinde bu kez Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrine karar verdi.

Yargılama sürecinin devam ettiği anlaşılan davada asıl soru işaret oluşturan karar ise, 09.02.2017 tarihinde verildi. Mahkemenin karar tutanağına, ‘Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun 03.02.2017 tarihli talebinin kabulü’ şeklinde geçen kararda, mahkeme ani bir kararla önce kayyum atadığı daha sonra ise, TMSF’ye devrine karar verdiği şirketlerin üzerindeki kararları kaldırarak sahiplerine iade etti.

ÖRGÜT YÖNETİCİSİNİN BEYANINA GÖRE KARAR

Kararın şok eden ayrıntısı ise, şirketler üzerine verilen kayyum ve TMSF’ye devir kararlarını kaldırmak için gösterilen gerekçe oldu. Mahkeme FETÖ/PDY’den el koyduğu şirketleri iade etme kararına gerekçe olarak, FETÖ’nün üst düzey yöneticisinin ifadesini gösterdi. Mahkemenin kararı verirken “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün Üst Düzey yöneticisi şüpheli şahıs” diye bahsettiği şüpheli örgüt yöneticisinin sözlerini, şirketlerin üzerindeki kararları kaldırarak sahiplerine iade etmek için yeterli gördü.

İŞTE O TALEP VE KARAR:

"Gelinen aşamada, soruşturma kapsamında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Tokat İl Yapılanmasının üst düzey sorumlularından ve örgütün muhasebecisi olduğu anlaşılan şüpheli şahsın alınan ifadesi ve diğer tüm bilgi ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde bu iki şirketle ilgili şüphelilerin aleyhine olabilecek herhangi bir beyanda bulunulmadığı, itirafçı şahsın örgütün muhasebecisi olması ve para işleri ile ilgilenmesi nedeniyle gelinen durumun bahse konu şirketler ile yöneticilerinin lehine değerlendirilmesinde hukuki yarar bulunduğu değerlendirilmiş olup kamu yararına … isimli ve … isimli şirketler hakkında hakimliğimizce verilen kayyım atanmasına ve şirketlerin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilmelerine ilişkin kararların KALDIRILMASINA ve kararın gereğinin Tokat Cumhuriyet Başsavcılığınca yerine getirilmesine karar verildi."

Mahkeme böylesine önemli bir kararı alırken, kendisinin bizzat ‘FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün üst düzey sorumlusu’ olarak tanımladığı ve ‘şüpheli’ diye de vurguladığı bir şahsın ifadesini nasıl yeterli gördüğü anlaşılamadı.

NASIL ALEYHTE BEYAN BİLGİ YOK?

banner207
Ayrıca karardaki “şüpheli şahsın alınan ifadesi ve diğer tüm bilgi ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde bu iki şirketle ilgili şüphelilerin aleyhine olabilecek herhangi bir beyanda bulunulmadığı…” şeklindeki cümlede, ifade harici diğer bilgi ve belgelerde aleyhte olabilecek bir şey yok manasında bir gerekçe yazılması da dikkat çekti. Çünkü dava dosyası bu şirketlerin sahibi FETÖ şüphelileri hakkında verilen aleyhte ifadelerle dolu. Şüphelilerin, FETÖ/PDY’nin parasını kullanmak, kasası olmak, bu para kaynaklarını kullanmaktan dolayı bir anda çırakken ilin en büyük şirketlerinin sahibi olmak, dolayısı ile o şirketlerin aslında FETÖ/PDY’nin şirketleri olması ve örgütün ildeki Mütevelli Heyet Başkanı gibi üst düzey yöneticileri olmaları da dahil, bir çok tanık ve şahit ifadeleri yer alan dosyada, mahkemenin tüm bunlara rağmen karara, “şüpheliler lehine aleyhte olacak herhangi bir beyan yoktur” şeklinde yazması kararı ve alınma şeklini sorgulanır hale getirdi.

'BOZACININ ŞAHİDİ ŞIRACI' 

Mahkemenin daha önce şirketlere kayyım atama ve TMSF’ye devrine karar verdiği tüm o şahit ve tanık ifadeleri ile delilleri bir anda yok sayması gibi anlaşılan kararda, diğer çarpıcı ayrıntı ise, kararın alınmasında, şüpheli bir örgüt üyesinin sözlerinin gerekçe gösterilmesi oldu.Mahkemenin bizzat, ‘FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün üst düzey sorumlusu’ olarak tanımladığı ve ‘şüpheli’ diye de vurguladığı bir örgüt üyesinin sözlerini diğer tüm ifade ve beyanların üstünde bir değer ve güvenilirlikte bulunması ve örgüt üyesinin sözleri üzerine karar verilmesi oldu. Karar bu yönüyle, 2Boyacının şahidi şıracı' sözünü hatırlattı.

BİR PKKLI DİĞER PKKLI İÇİN ŞAHİTLİK EDERSE

Tokat’ta verilen karar yeni bir tartışmanın da fitilini ateşleyeceğe benziyor. “Alınan Bu karar PKK ve diğer örgüt davalarında da emsal olabilecek, bir PKK davasında, başka bir PKK’lının ifade veya referansı yeterli olabilecek mi?” sorusunu da gündeme taşıyabilir.

"TOKAT'I KİM YÖNETİYOR?"

Dikkatleri bir kez daha devam eden FETÖ dava ve soruşturmaları ile operasyonlarınına odaklayan kararın Tokat gibi Ak parti'nin çok güçlü olduğu bir ilde alınması ve haber dahi yapılamaması dikkat çeken bir diğer ayrıntı. Son günlerde Tokat genelinde sosyal medya üzerinden yürütülen ve FETÖ yöntemlerini andıran yollarla karalama ve itibarsızlaştırma çabaları gözden kaçmıyor. Ak partili bir takım sisyasileri korurken, diğer bir kesim Ak Partilieri de ağır dil ve ithamlarla hedef alan, kim oldukları ve hangi siyasi merkezden yönetildikleri tahmin edilen ama somut bağlantı kurulamayan sosyal medya trolleri insanları itibarsızlaştırma tehdidi ile sindirme çalışmalarına devam ediyor.

Aynı zamanda Tokat'taki bazı siyasilerin ildeki FETÖ elebaşları ile ilişkilerini ortaya koyan belgelerin ortaya çıkmasına rağmen kimsenin buna karşı bir şey yapamaması, tavır ortaya koyamaması ortadayken, son olarak ildeki bir FETÖ elebaşının şehir merkezinde asılı duran tabelası ve faaliyette olan ofisinin görüntülere yansıması da sorgulanamadı.

Bu elebaşının ortakları aracılığıyla hala Tokat'ın yönetimi, adliye ve STK'larda etkili olduklarınına işaret eden belgelerin ortaya çıkması, ve buna rağmen haber dahil hiç bir şey yapılamaması, "Tokat'ı kim yönetiyor?" sorusunun sorulmasına neden olacak boyutta gelişmeler olarak hafızalarda yerini aldı.

Türkiye genelinde en önemli FETÖ soruşturma ve operasyonlarının arkasındaki isimlerden biri olan Tokat Eski Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan Bayrakdar'ın, bütün bu başarısına rağmen, Tokat'taki Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden alınarak yargıtaya savcı yapılması da hayli dikkat çekmiş, "FETÖ'nün gücü mü?" sorusunun sorulmasına neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0