Tokat'tan Önümüzdeki 10 Yılın Yükselen Sektörü ve Mesleği

Tokat'ın 10 yıllık geleceğinde en çok istihdam edilecek meslek ve en çok gelişecek sektör hakkında fikir veren araştırma yayınlandı.

Tokat'tan Önümüzdeki 10 Yılın Yükselen Sektörü ve Mesleği

 İŞKUR'un 2018 yılı İşgücü Piyasası Araştırması, Tokat'ta gelecek 10 yılın en çok tercih edilecek ve en çok istihdam sağlanacak mesleği konusunda fikir verdi.

İŞKUR bu bilgileri, 2 Nisan ve11 Mayıs 2018 tarihleri arasında ülke genelindeki 89 bin 324 iş yerini bizzat ziyaret ederek gerçekleştirdiği araştırmaya dayandırdı. Kurumun araştırması doğrultusunda illere göre gelecek 10 yılda hangi mesleklerin öne çıkacağına yönelik önemli bir başlık da yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) nisan ayı hanehalkı iş gücü araştırması veri setinden yararlanılarak ülke ve illere göre işsiz profillerinin çıkarıldığı araştırmada, işverenin talep ettiği eleman ve meslekler ortaya çıkartıldı.

İŞTE O MESLEK VE SEKTÖR

İŞKUR bu detaylı araştırmasının sonucunda gelecek 10 yıl için Tokat ilinde en çok Ahşap mobilya imalat ustası ve buna bağlı Mobilya montaj elemanlarına ihtiyaç olacağını açıkladı. Kurum bu mesleğin bölgemizde Tokat ile birlikte Samsun, Çorum ve Amasya'da gelecek 10 yılın yükselen ve aranan meslek gurubu olacağını duyurdu.

Kurumun açıkladığı araştırma sonuçları, "Tokat ve bölgesinde mobilyacılık sektörü yükselişe mi geçecek?" sorusunu akla getirdi. Mobilyacılık üzerine önemli bir geleneği ve altyapısı olmayan Tokat'ta en son Mobilyacılar ve Marangozlar Sitesi kurulması için çalışma başlatılmış, Organize Sanayi Bölgesi 2. kısımda yer alan atış poligonu mevkisinde 63 dönümlük alan yapılacak bu siteye tahsis edilmişti. 2017 yılında yapımına başlandığı duyurulan Mobilyacılar ve Marangozlar sitesinin şu an ne aşamada olduğu, İŞKUR'un ortaya koyduğu beklentiyi karşılayıp karşılayamayacağı, sektör, meslek ve istihdam açısından Tokat'ın önümüzdeki 10 yıllık geleceğine damgasını vurup vuramayacağı ise henüz bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 10:03
banner155
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER