TOKAT'TAKİ OLAYI SKANDAL BOYUTUNA TAŞIYACAK ŞOK BELGE VE İFADELER

Erbaa'da yaşanan ve Tokat'ta yargılaması devam eden 9 çocuğa taciz ve istismar davasıyla ilgili yeni gelişmeler var.

TOKAT'TAKİ OLAYI SKANDAL BOYUTUNA TAŞIYACAK ŞOK BELGE VE İFADELER

Kemal Vanlı Özel Haberi - Erbaa’daki bir okulda 9 çocuğun 3 yıl boyunca öğretmenlerince cinsel taciz ve istismara uğramaları iddiasıyla açılan dava ile ilgili şok belge ve ifadelerortaya çıktı.

Tokat’ta yargılanmasına devam edilen taciz ve istismar davasıyla ilgili, iddia edilen olayların yaşandığı okulun müdürü Selahattin Çördük’ün Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişlerine verdiği ifadede şok edici ayrıntılar dikkat çekiyor. Müdür Çördük, MEB müfettişlerine verdiği ifadede, 2014 eylülünde müdürlük görevine atandığını ve bu olayı ilk 2015 martında Müdür Yardımcısı Sevda Akgün’ün kendisine ilettiğini söylüyor. Çördük ifadesinde; 5’inci sınıf öğrencilerinden bir kız öğrencinin, bugün yargılanan öğretmen tarafından taciz edilirken başka bir öğretmen tarafından görüldüğünü, gören öğretmenin durumu Müdür yardımcısı Akgün'e aktardığını, Akgün’ün de bunu kendisine anlattığını söylüyor.

İFADEYE GÖRE; İL VE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MDÜRÜLERİ DE OLAYDAN HABERDARMIŞ

Okul Müdürü Selahattin Çördük ifadesinin devamında, olayı öğrenir öğrenmez, Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı bilgilendirdiği, makamına giderek, olayı bizzat anlattı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan’ın da kendisinin yanında İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’yı arayarak yaşananları ilettiğini söylüyor.  Müdür Çördük’ün ifadesinde, Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan ile Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın ilgili okulda yaşanan taciz ve istismar olayından ilk 2015 yılı mart ayında haberleri olduğu, olayla ilgili idari ve adli soruşturma açmak yerine üzerini örtmeye yönelik çaba sarf ettikleri anlatılıyor.

ÇOCUKLARI DEĞİL MÜDÜRLERİN ADINI DÜŞÜNMÜŞLER

MEB Müfettişlerinin, Müdür Selahattin Çördük’e “idari soruşturma sürecindeki ifadenizde, ilçe ve il milli eğitim müdürlerine yaşanan taciz olayını sözlü olarak bildirdiğinizi neden açıklamadınız?” diye soruluyor. Çördük cevabında, taciz olayı ile ilgili Erbaa ilçe Milli Eğitim Müdür Bekir Aslan ve İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’yı haberdar ettiğini, ancak bu isimleri idari soruşturma aşamasındaki ifadesinde açıklamamasını, “ilgili müdürlerin adlarının lekelenmemesi ve basın yoluyla yıpratılmaması için yaptım” sözleriyle açıklıyor.

ÜSTÜ ÖRTÜLDÜĞÜ SANILAN OLAY GENÇ BİR BAYAN ÖĞRETMEN SAYESİNDE YARGIYA TAŞINMIŞ

2010 ile 2015 yılları arasında yaşandığı iddia edilen ancak o yıllarda ne idari nede adli soruşturma açılmayan iddialarla ilgili ilk dava 2017 yılında açılmıştı. Çok çarpıcı detayların olduğu davanın açılmasına vesile olan da yine başka bir öğretmen olmuş. 2015 eylülünde, yani taciz zanlısı öğretmen emekli edilip, olayın üstünün kapatıldığının düşünüldüğü tarihte ilgili okula aday öğretmen olarak bir bayan öğretmen atanıyor. Taciz zanlısı öğretmen ile hiç karşılaşmayan ve tanışmayan bu öğretmen tesadüf eseri o öğretmenin bıraktığı sınıfı devralıyor. Ve bizzat öğrenciler ve öğretmenlerden olayın detaylarını öğrenmeye başlıyor. O dönem bunları araştırmak istediğinde baskı ile karşılaşıyor. En sonunda tayini isteyip, 2017 yılında başka bir ile tayin olduktan sonra da bunun adli makamlara bildirilmesini sağlayarak davanın açılmasını sağlıyor.

İFADESİNDE, "VELİLER VE OKUL YÖNETİMİ ÇOCUKLARA İNANAMAMIŞ" DİYOR

Davanın açılmasını sağlayan öğretmenin ifadesindeki bir çok şok edici ayrıntıların yanında bir bölüm daha dikkat çekiyor. Olayı yargıya taşıyan öğretmen, o dönem çocuklar ve öğretmenlerden öğrendiklerini anlatırken, bahsi geçen taciz zanlısı öğretmenin okulun olduğu mahallede oturduğunu, okul dışındada çocukları rahat bırakmadığını, çocukların başlarına gelenleri ailelerine anlattığını, ailelerin çocuklara inanmadıklarını, “olmaz öyle şey adınız çıkar” diyerek olayı görmezden geldiklerini, çocukların ailelerinden destek bulamayınca durumu müdür yardımcısı S.A’ya analattıkları, S.A’nında “artık çok geç, neden daha önce anlatmadınız” geri çevirdiğini anlatıyor. İfadedeki ayrıntılardan bir diğeri de, aynı okuldaki bir öğretmenin durumu öğrendikten sonra, çocuğunu bu öğretmenin sınıfından aldığı ve başka öğretmen arkadaşının sınıfına verdiği yönünde.

Bütün bunlara rağmen, konuyla ilgili ilk rahatsızlık duyan ve bunu amirlerine bildiren Müdür hariç kimse görevinden alınmadı. 2010-2015 yıllarında yaşanan olaylarla ilgili İl ve ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdür ve müdürü yardımcıları, öğretmenler ve velilerle ilgili adli hiçbir takibat başlatılmadı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 13:12
banner244
YORUM EKLE
YORUMLAR
OMER KAPUSUZ
OMER KAPUSUZ - 13 ay Önce

SONUC NE BU ADAM EVINDE BUMU CEZASI ALLAH ALLAH

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0