TOKAT'TA BİR MAHALLEDEN YARDIM ÇIĞLIĞI; İLLA ÖLMEMİZ Mİ LAZIM

HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER - Tokat’ın Kaledibi olarak adlandırılan Semerkant Mahallesinde evlerin yıkılacak duruma geldiği ortaya çıktı. Evleri yıkılma noktasına gelen mahalle sakinleri, yarıkları gösterip, belediye başkanı ve valinin kendilerine yardım etmediğini iddia ederek, "dışarıdan gelenlera yardım ediyorlar, bize etmiyorlar"... "Suriyeliler kadar kıymetimiz yok"... "Zengin olsaydık, bizlerin de kıymeti olurdu. Peşkeş çekerlerdi. Fakir olduğumuz için bir proje sunuyorlar önümüze, oyu kulladıktan sonra hadi güle-güle diyorlar." gibi sözlerle tepki gösterdiler.

"BELEDİYE BAŞKANI VE VALİ YARDIM ETMİYOR" DEDİ

Tokat’ın Semerkant Mahallesinde evlerinin oluşan çatlak ve kaymalardan dolayı yıkılacak hale geldiğini belirten mahalle sakinleri yetkililere seslenerek yardım istedi. Mahalle sakinlerinden Mustafa Top, evde uluşan yarıkları göstererek, “Evlerimiz bu şekilde yarıldı, ne yapacağımızı bilemiyoruz. Arka tarafı eştiler, ön tarafı eştiler, komple yarıldı gitti. Her tarafta fare yuvası var. Nerden çıktıkları belli değil. Bize devletin bir yardım etmesi lazım. Belediye başkanına gidiyoruz, yardım etmiyor, valiye gidiyoruz, valiye gidiyoruz yardım etmiyor, çevre ve şehirciliğe gidiyoruz yardım etmiyor. Evimizi görün yardım edin abicim. Biz sizden yardım istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Bizim kimsemiz yok. Babamı da kaybettik. Annemi ve kardeşimi güvenip evde bırakıp gidemiyorum. Dışarıdan gelenlere yardım ediyorsunuz, bize neden yardım etmiyorsunuz. Ben şimdi işi gücü bıraktım eve geldim. Yazık günah değil mi işimden gücümden oluyorum bende.

“YARDIM EDİN KURBAN OLAYIM”

Evin içinde oluşan yarıklara bir tahta parçasını sokup, yarıkların derinliğini göstererek, “anlatmaya gerek var mı?” diye soran Top, “devletimiz nerede, milletimiz nerede. Ben ne yapayım şimdi burada? Ben evin neresinden başlayıp neresinden tamir edeyim. Bana devletin yardım eli uzatmasını istiyorum. Kum getirdim yapayım diye. Bir tarafı yapsam, diğer taraf kalıyor. Yan taraftaki ev zaten uçuyor. Ya bizim bu tarafa uçacak, ya diğer tarafa uçacak. Yardım edin kurban olayım. Evin duvarları yarıldı. Kapıları tellerle tutturuyoruz. Semerkant Mahallesi diye niye böyle bir şey yapıyorlar anlamıyorum. Muhtarla beraber belediye başkanına gidiyoruz. Oy zamanı tamam, her şey çok güzel ama oydan sonra hiçbir şey yok. O oraya gönderiyor, o oraya gönderiyor. Artık nereye gideceğimizi de şaşırdık.” Şeklinde konuştu.

Evi aynı şekilde tehlike altında olan Ayşe Temir, “bizim evlerde yarık. Devletten yardım istiyorum. İki kardeşim var sığınamıyoruz. Mecburen sürekli eniştemlerin evlerine gidiyoruz. Gelsinler baksınlar evlerimize. Bu zavallının evi de aynı böyle, bizimkiler de böyle. Oy zamanı geldiği zaman oy istiyorlar herkesten.” Dedi.

"SURİYELİLER KADAR KIYMETİMİZ YOK"

Mahalle sakinlerinden Ayşe Çiçek ise, kandırıldıklarına dikkat çekerek, “önce bize projeler sunup da, sonradan projeyi kaldırıyorlar, riskli alanı kaldırıyorlar. Madem kaldıracaktınız neden bizi riskli alan diye ilan ediyorsunuz? Biz onu anlamıyoruz. Gittiğimiz zaman devlet kapısından kovuluyoruz. Oy zamanı herkes Ak Parti ile beraberiz, biz sözde Ak Parti’liyiz ama, Ak Parti’nin bir şeyini görmüyoruz. Ben müşahitlik ve sandık görevi de yaptım ama devlet olarak hiçbir yardımlarını görmüyoruz. Bizim burada Suriyeliler kadar kıymetimiz yok. Burası birimizin başına uçtuktan sonra mı devlet bize sahip çıkacak? İlla birimizin ölmesi gerekiyor demek ki. Birimizin başına yıkalım ondan sonra devlet gelsin. Fakire kimse bir yardım yapmıyor. Zengin olsaydık, bizlerin de kıymeti olurdu. Peşkeş çekerlerdi. Fakir olduğumuz için bir proje sunuyorlar önümüze, oyu kulladıktan sonra hadi güle-güle diyorlar. Böyle bir şey yok dünyada. Oy zamanı yine gelecek. Ben ak Parti’ye üyeyim ama böyle bir şey yok dünyada. Herkes gelsin devletine milletine sahip çıksın. Biz nasıl devlete sahip çıkıyorsak, devlet de bize sahip çıksın. Sadece oy zamanı gelmesindeler. Diğer günlerde de gelip hatırımızı sorsunlar.

"BİZE GELİNCE Mİ YAŞLANDI BU DEVLET?"

Mahallemizin başında bazı kişilerin içki içtikleri ve mahalle sakinlerinin de bundan aşırı rahatsız olduğuna da dikkat çeken Çiçek, “Biz her gün bayanlar olarak orada oturuyoruz. Ama artık akşamları oradan korkumuza geçemiyoruz. Bunu dile getirin. Bin tane polis getirdim. Hiç kimse çare bulamıyor. Böyle bir devlet var mı yahu? Her zaman devlet 15 yaşında derler. Bize gelince mi yaşlandı bu devlet? Biz de çaresiniz.” Şeklinde konuştu.

"EVLERİMİZ KAYIYOR"

Semerkant Mahallesinde evi tehlike altında olan vatandaşlarda Bekir Eren ise, bölgedeki tehlikeli durumu şöyle özetledi; “Kaledebinde evlerimiz gittikçe kaymaya başladı. Yetkililer burada yapılandırma olacağını söylediler. Ama yıllardır hiçbir şey yapmıyorlar. Evlerimiz gitgide kayıyor. Çatlakları görüyorsunuz. Yan komşumuzun ki de aynı. Evlerimiz yıkılacak duruma geldi. Buraların tehlikeli bölge olarak geçtiğini biliyoruz ama kimsenin bu zamana kadar bir şey yapmadığını da biliyoruz. Gördüğünüz gibi evlerimiz çatlak. Yan komşularımızın ki de öyle. Evlerimizin her yanı çatladı. Alttan fareler çıkıyor. Yetkililerimizin bir şekilde bu durumla ilgilenmelerini istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019, 20:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gamze yıldırım
Gamze yıldırım - 9 ay Önce

Tokat belediye başkanı goruyormusun bunları devletin sana gönderdiği bütçeyi bile layık görmediğin halkın evlerini goruyormusun Sayın başkanım RECEP TAYYİP ERDOGAN TOKAT BELEDİYE BASKANİ görevini tam olarak yapmiyo vatandaş konuşmaya gittiğinde yanına bile kabul etmiyor

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0