Tokat'ın 4 İlçesinde Sadece İmam Hatip Lisesi Açılabilecek İddiası. Gerisi mi...

MEB'in son düzenlemesine dayandırılarak gündeme taşınan, Tokat'ın 4 ilçesinde eğitim, sadece İmam Hatip Liselerince verilebilecek iddiası tartışılacağa benziyor.

Tokat'ın 4 İlçesinde Sadece İmam Hatip Lisesi Açılabilecek İddiası. Gerisi mi...

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi'nin, 'Mecburi istikamet: İmam Hatip Liseleri’ şeklinde bir rapor yayınladığı, raporda Milli Eğitim Bakanlığ'nın anadolu liselerinin açılması için 20 bin kişilik nüfus şartını değiştirilmezken, imam hatipler liselerinin açılabilmesi için nüfus şartı 5 bine kadar düşürdüğüne vurgu yapıldı. Bugün ulusal medyaya yansıyan rapor, " Türkiye’deki 191 ilçede imam hatip okulları tek seçenek haline gelebilir." şeklinde yorumlandı.

Bir ilçeye Anadolu Lisesi açılması şartının 20 bin nüfus şartında tutulması, İmam Hatip Lisesi açılması şartının da 5 bin nüfusa düşürülmesi,  birçok bölgede anadolu imam hatip liselerinin tek seçenek haline getirilmesine yol açacağı vurgulanan haberler dikkat çekti. Rapora dayandırılan haberlere göre Tokat'ın 4 ilçesi Anadolu Lisesi açılabilmesi için gerekli 20 bin nüfus sayısının altında kaldığı için, 5 nüfus sayısı şartına uygun olarak sadece imam hatip liseleri açılabilecek.

Son yapılan 2016 yılı nüfus sayım rakamlarına göre Tokat'ın Yeşilyurt ilçesi 9.402, Başçiftlik 9.961, Artova 9.275, Sulusaray ise 8.610 kişilik nüfusa sahip. Bu rakamlar 10 bin nüfus rakamının altında. Pazar ilçesinin nüfusu ise 13.824. Pazar ilçesi de Anadolu Lisesi açılması şartını karşılamadığı için sadece İmam Hatip lisesi açılmasıyla yüzyüze gelebilecek.

banner207
'Mecburi istikamet: İmam Hatip Liseleri’ adlı rapora dayandırılan haberde, düzenlemeden etkilenecek ve sadece İmam Hatip Liseleri olmasıyla karşı-karşıya kalacak il ve ilçeleri şöyle sıralandı; Eskişehir’e ait 14 ilçeden altısı, Çankırı’ya ait 11 ilçeden beşi, Denizli’de 19 ilçeden beşi, Kastamonu’nda 19 ilçeden dokuzu, Kırıkkale’de sekiz ilçeden dördü, Konya’da 31 ilçeden yedisi, Rize’de 11 ilçeden dördü, Tokat’ta 11 ilçeden dördü ve Tunceli’de yedi ilçeden dördünün nüfusunun 5-10 bin aralığında.

FEN VE SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNİN KAPATILABİLECEĞİ DE İDDİALAR ARASINDA

Hükümete muhalifliğiyle bilinen Cumhuriyet Gazetesinde rapor şu cümle ile değerlendirildi. "Rapora göre tek sorun imam hatip liselerinin sayısının artırılması değil, aynı zamanda fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liselerinin açılması da zorlaştı. Bu liseler yönetmeliğe uymadığı gerekçesiyle kapatılabilecek."

Öte yandan Eğitim-İş'in Milli Eğitim bakanlığına açtığı dava da durumun sadece bir raporla sınırlı kalmadığı, konunun sendilar tarafından yargıya da taşındığını gösterdi. MEB’in imam hatiplere özel statü tanıyarak fen, sosyal bilimler, yabancı dil, sanat ve spor liseleri programlarını da uygulama hakkını tanıması Eğitim-İş tarafından mahkemeye taşındı.

Eğitim İş’in mahkemeye sunduğu dilekçede bu kararın yönetmeliklere aykırı olduğu vurgulanarak, ‘imkân ve fırsat eşitliğine aykırılık oluşturduğu’ ve ‘bilimsellikten ve planlamadan tamamıyla uzak bir yaklaşım’ ortaya konduğun savunuldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 11:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
bence eğitim seçmeli olmalı
bence eğitim seçmeli olmalı - 2 yıl Önce

bence eğitim çeşitliliği olmalı şu okul bu okula gitsinler diye mecbur bırakılmamalı öğrenciler her ilçede herilde her çeşit okullar olması lazım ki eşit eğitim olsun tektip okullar yanlış çok çeşitli olması lazım

vah vah
vah vah - 2 yıl Önce

vah vah benim ülkemin şu düştüğü eğitim durumlara bak ya insanlar özgürce bile okuyacağı okulları seçemez hale geldiler iyice zaten teog denen bir sistem ile uğraşırken öğrencilerimiz kendi hayatlarını belirlemek için eve hapis oldular bir bu mecburiyet kafası geldi daha hiç çalışmazlar artık derslere çünkü mecburi istikamet İHL OLDU YAZIK HEMDE ÇOK YAZIK

SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0