TOKAT İÇİN AÇIKLANAN RAKAMLARA VATANDAŞLAR BAKIN NE DEDİ

TUİK Tokat'ta konut satışları arttı dedi, vatandaşlar ise o açıklamayı yorumlarıyla adeta yalanladı.

TOKAT İÇİN AÇIKLANAN RAKAMLARA VATANDAŞLAR BAKIN NE DEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) Tokat'taki konut satışları ile ilgili rakamları kafa karıştırdı. TUİK'in rakamlarına göre 2019'un Nisan ayında Tokat'ta konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 oranında arttı. Kurumun Tokat'taki konut satışlarını açıklaması sonrası yapılan bir paylaşıma, Tokatlıların yaptığı yorumlar ise durumun tam tersi olduğunu gösterir gibiydi.

TUİK'E GÖRE TÜRKİYE GERİLEMİŞ TOKAT YÜKSELMİŞ...

TUİK 2019 yılı Nisan ayında Türkiye genelinde konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,1 azaldığını açıklarken, Tokat'taki konut satışlarının ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 oranında arttığını duyurdu. Kurum Tokat'taki nisan ayı konut satışlarının bir önceki aya göre ise yüzde 6,7 oranında gerilediğini söyledi.

TUİK, Tokat'ın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 oranında artan konut satışlarında ipotekli konut satışlarının payını ise yüzde 12,3 olarak açıkladı. Kurum Tokat'ta nisan ayı ipotekli konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,4 oranında düştüğüne de dikkat çekti.

banner207
NAKİT SATIŞLAR YÜZDE 48 ARTMIŞ

TUİK, 'diğer satışlar' başlığında ise Tokat'taki ipoteksiz doğrudan konut satışlarınının nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,7 oranında arttığını açıkladı.

SORULAR, SORULAR, SORULAR...

TUİK verilenin açıklanması üzerine, Gazeteci Kemal Vanlı'nın, "TUİK biraz önce açıkladı...; 2019 Nisan ayı verilerine göre Tokat'ta konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 artmış... Tokat'ta yaşayanlar ile emlak ve inşaat sektöründe olanlar da bunu doğruluyor mu acaba...?" şeklindeki paylaşımına, aralarında Tokat'taki emlak ve inşaat sektöründe faaliyet gösterenlerin de yer aldığı insanlardan gelen cevap nitelikli yorumlar dikkat çekti. Gelen yorumlar, TUİK'in Tokat'taki konut satışlarının arttığını gösteren verisinin gerçeği yanstmadığını gösterir gibiydi.  "Tokat'taki emlak sektöründe adeta kıl kıpırdamıyorsa, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre nakit konut satışlarında yüzde 48,7'lik, toplamda ise yüzde 16,3'lük artış neyden kaynaklanıyor? sorusunu gündeme getirdi. TUİK bu oranları, Tokat'taki resmi el değiştiren konut rakamlarına göre yapıyor olduğuna göre; "Piyasada satışlar ve buna bağlı nakit akışı durdukça, zorda kalan borçlu inşaat firmaları ve vatandaşlar, ellerindeki konutları bir haciz dalgasından korumak için gerçek olmayan satışlara yöneltmiş olabilir mi?" sorusu da cevabını arayan ama henüz bulamayan bir soru olarak kaldı.

İŞTE O PAYLAŞIM VE GELEN YORUMLAR;

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 08:16
banner247
YORUM EKLE
YORUMLAR
kaynak önemli
kaynak önemli - 10 ay Önce

tokattaki konut satışlarının fazlalığı tapu kayıtlarındansa TUİK in dediği doğrudur.birde şuvar tokatta ve ilçelerinde bir yılakadar konut yapımı en yüksek seviyedeki iller arasında idi bu çok doğru helede erbaa ilçesi başda idi ama bir yıldır özellikle aniden yüzde 30 a düşdü konut yağımı kırızden dolayı doların ani artması bundan dolayıda yeni yapılan TOKİ konut satışlarıda mütehit satışlarıda şahısların yapıp satmasıda göz önünde bulunursa doğrudurda ama 2019 da okadar satış olacağını sanmıyorum biriki yıl azalır tekrar piyasa toparlananakadar

SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0