TEPE KIŞLA KANALI ORAYA ARTIK BEREKET TAŞIMIYOR

Tokat'ın bereketli tarım arazilerini sulasın diye yapılan ama özellikle son yıllarda kaderine terk edildiği için ya hiç akmayan, ya bakımsızlıktan hizmet veremeyen ya da suyun yetersiz verilmesinden dolayı ihtiyacı karşılamayan sorunlu sulama kanallarını gündeme taşımaya devam ediyoruz. Bugünkü kanalımız Erbaa ilçesindeki Tepekışla Kanalı.

Geçtiğimiz hafta Çalkara köyünden başlayarak, Hacıpazar, Değirmenli, Çevresu, Aşağı, Yukarı Çandır, Evyaba ve Tosunlar köylerinin arazilerine su taşıyan ve adına cazibe kanalı denilen su yolunu konu almıştık. Aynı zamanda Hacıpazar köyünden olan Adnan Ak'ın cep telefonu kamerası görüntüleri ve anlatımı ile bu kez de Tepekışla Kanalı'nın durumunu gündeme taşıyacağız.

Cazibe kanalından yaklaşık 1 kilometre daha yukarıdan akarak daha yüksekteki arazilerin sulanmasını sağlayan kanalın bakımsız hali görüntülere yansıyor. İçi yer, yer toprak ve taşlarla dolmuş, otlar ve sazlıkların oluşmaya başlamış olduğuna dikkat çeken Adnan Ak, kanalın daha ilerilerine su gitmediğini, kanalın tamamen kapandığını, kimi yerlerinin doldurularak yol yapıldığını söyledi.

"NASIL SULAYACAK?"

Cep telefonu kamerası ile yaptığı çekim ile bir yandan araziyi bir yandan kanalın durumunu anlatan Ak, "Cazibe Kanalı bu kanaldan yaklaşık olarak 1 kilometre daha aşağıdan gidiyor. Dolayısıyla burası da nereden baksan bir 800 metre var şu tepenin olduğu yere kadar. Buralar susuz ve en verimli topraklar. Şimdi vatandaş tarlasına mahsul ektiği zaman nasıl sulayacak.? Yaptığı ürünü alabilmek için, belki 500 metre, 700 metre bu kanala kadar değil ama boru döşüyor, pompa koyuyor, mazot yakıyor. Yani daha çok emek sarf ediyor, daha çok ekonomik gideri oluyor. Yani ürün maliyeti artıyor."

"BU ZULÜM DEĞİLSE NEDİR?"

Kamerasını kanalın üst kısmında kalan arazilere çeviden Adnan Ak, "bu taraf da aynı şekilde. Beğenmediğimiz eski Türkiye'de tepelerden cağıl, cağıl akan sular akmıyor. İnsanlar evlerinin önüne, bahçelerine, tarlalarına yaptıkları ürünü alabilmek için, kanal da yok orada su atalım. Ne yapıyor, sondaj çıkarıyor. 10 lira, 20 lira belki 30 (bin) lira vereni var. Bu köylüye yapılan, çiftçiye yapılan bir zulüm değilse nedir? Su olmadan olmuyor. Su olmadan insan da olmuyor, hayat da olmuyor, mahsul de olmuyor, hiç bir şey olmuyor. Bir şekilde insanlar hayatlarını idame ettirebilmek için, ekmek dikmek zorunda. Oh mahsullet hatta hayvanlar için dahi su yok. O yüzden çok masraflı ürün elde ediyoruz. Dolayısıyla rekabet gücü de azalıyor."  

"TÜCCAR GELMİYOR"

Sulanamadığı için köylerde üretilen ürünlerin azalmasının bölge ekonomisine olumsuz etkisini anlatan Ak, buna köyün altındaki toptancı halinin durumunu örnek göstererek, "Eskiden köyümüzüm altında bulunan halde bu yörede yetişen ürünler büyük şehirlere pazarlanırdı. Ne zamana kadar, eylül ayının sonuna kadar hal açık olurdu. Ve günlük 5 kamyon, 10 kamyon tırlarla ürün çıkış yapardı. Şimdi ağustosun sonu olmadan hal kapanıyor. Niye? yeterli ürün yok. Ürün olmayınca da tüccar gelmiyor." dedi.

CAZİBE KANALINI İSE BÖYLE ANLATMIŞTI

SİZ DE GÖNDERİN

Not; sizde köyünüzdeki, bölgenizdeki tarıma ve hayvancılığa zarar veren sulama başta, verimi düşüren sorunları, görüntüleri ile birlikte  lütfen; 0553 267 2307 numaralı whatsapp ihbar hattımıza gönderin.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 12:10
banner244
YORUM EKLE
YORUMLAR
Allah Erbaaya DSİ kanalı nasip etmiş
Allah Erbaaya DSİ kanalı nasip etmiş - 7 ay Önce

Allah Erbaaya DSİ sulama kanalı nasip etmiş ama 10 yıldır değerini bilen yok 10 yıl öncesine kadar uzun yıllar su akmadı taki Hüseyin yıldırım başkan seçilene kadar bakalım HÜSEYİN YILDIRIM DAN sonrada akacak mı bakıp göreceğiz

Haklısı
Haklısı - 7 ay Önce

Ertuğrul başkan versin suyunuzu

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0