SAVCI ÇOCUKLARA İŞKENCE OLAYINDA 12 YILA KADAR HAPİS İSTEDİ

Başsavcı iddinamasinde Turhal'da çocuklara yapılan fiziki ve psikolojik şiddetle ilgili şüpheliler için 12 yıla kadar hapis talebinde bulundu.

SAVCI ÇOCUKLARA İŞKENCE OLAYINDA 12 YILA KADAR HAPİS İSTEDİ

ÖZEL HABER - Tokat’ın Turhal ilçesinde bir adı da ‘Sevgi Evleri’ olan Çocuk Eğitim Sitesinde çocuklara fiziki ve psikolojik şiddet uygulandığına yönelik açılan dava ile ilgili haberimize devam ediyoruz. Seri haberimizin ilkinde; şikayetçi veli, kurum personeli, kuruma komşu yerleşkelerde olaya şahit olanlar ve mağdur çocukların beyanat ve ifadelerine yer vermiş, bu ifadelerin çocuklara fiziki ve psikolojik şiddet uygulandığı iddialarını desteklediğini ve birbirini tuttuğuna dikkat çekmiştik. İkinci haberimizde ise Zile Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmasında titizlikle incelediği kamera kayıtlarının iddianameye yansıyan ayrıntılarına yer vermiş, kamera incelemesinin de mağdur ve şikayetçi veli ifadelerini destekler yönde olduğunu gözler önüne sermiştik.

Haberimizin son bölümünde ise çocukları sakinleştirmek ve erken uyutmak maksadıyla verilen ağır psikiyatrik ilaçları ve bunların sonucunda çocukların ne hale geldiğine dair iddianamedeki soruşturmaya dayalı tespitlere yer vereceğiz.

Savcılığın soruşturması kapsamında kurumun epikriz raporları da incelenmiş. Yapılan incelemede 16 çocuğa ağır psikiyatrik ilaçlar verildiği tespit edilmiş. Bu ilaçların başta teşhis konularak, daha sonra ise kontrolsüz şekilde kullandırıldığı vurgulanmış.

YETİŞKİN ŞİZOFRENE VERİLEN AĞIR İLAÇ BİR ÇOCUĞA GÜNDE 4 DOZ VERİLMİŞ

Çocuklara verilen ağır psikiyatri ilaçlarının isimlerine kadar yer verilen soruşturmada, ağır psikiyari ilaçlarının çocuklara yüksek dozda kullandırıldığına dikkat çekilmiş. Bu ilaçların uygu ve sersemlik yaptığı, bu şekilde çocukların erken saatte uyumaya gönderildiğinin altı çizilmiş. Çocuklara kullandırılan ilaçlarla ilgili en çarpıcı tespitlerden biri yetişkenlerin şizofren ataklarında kullanılan ağır bir psikiyatri ilacının 11 yaşındaki Efecan üzerine kullanıldığı ve günde 4 doz verildiği tespit edilerek iddianameye eklenmiş.

TÜM ÇOCUKLAR EKSİK VE SAĞLIKSIZ BESLENMİŞ

Ayrıca yapılan incelemede çocukların sağlıkla ilgili raporlarında tüm çocukların astım ve beslenme yetersizliği olduğu belirtilerek, çocukların eksik ve yetersiz beslendiği, yaygın astım hastalığından dolayı çocukların kötü koşullarda olduklarına vurgu yapılmış.

SOĞUK SUYLA YIKAMA CEZASINA DELİL ŞÜPHESİ

Çocukların sağlık raporlarının incelenmesinde görülen bir diğer ayrıntı da ise bir çocuğun pnömoni denilen halk dilinde akciğer iltihabı olarak bilinen hastalığına yakalandığı, bunun da çocukların ifadelerinde geçen “soğuk su ile yıkama” şeklindeki cezalandırma iddialarını doğrular yönde şüphe uyandırdığına dikkat çekilmiş.

KOLU KIRILAN ÇOCUKLA İLGİLENMEDİLER

Aynı rapor incelemelerinde mağdurlardan Efecan isimli çocuğun, kolunun kırıldığı, alçıya alındığı, fakat çocuğun alçıyı kendisinin söktüğü, bu durumun bakıcılar tarafından fark edildiği halde hastaneye tekrar götürüp kolu yeniden alçıya alınmasının sağlanmadığı, bunun üzerine çocuğun kolunun yamuk kaynadığı ve ameliyat olmasının gerektiği de detaylara eklendi.

banner207
DARP RAPORLARI BULUNAMADI

Uzmanların soruşturma kapsamında yaptıkları rapor incelemelerinde, çocukların gördüğü fiziki şiddete ilişkin darp raporlarını da araştırdığı, iddianameye yansıyan, “fakat çocukların gördüğü fiziki şiddete ilişkin raporları durumdan hemen haberdar olunmadığı için elde edilememiştir” şeklindeki ifadeden ise o raporlara ulaşılamadığı anlaşıldı.

ŞÜPHELİLER VE DOKTORLAR NE DEDİ

Soruşturmayı yapanların çocuklara kullandırılan ilaçlarla ilgili şüphelilere sorular yönelttiği, bu sorulara cevaben, “çocukların durmadığı, davranışlarında bozukluk izledikleri, doktora götürdükleri, ilaçları doktor kontrolünde verdiklerini beyan ettiklerine de yer verildi. Doktorun ise ifadesinde teşhis koyan doktorun kendisi olmadığı, kendisinin sadece teşhis konmuş çocuklara bakım personelinin anlattıkları doğrultuda reçeteleme yaptığını beyan ettiği iddianamedeki yerini aldı.

"SEN DELİSİN İÇECEKSİN"

Bu anormal olduğu iddia edilen ilaç kullandırma ile ilgili mağdur çocuklar ise ifadelerinde, bakıcı annelerin kendilerine çok hareketli olduklarını, biraz sakinlemeleri gerektiği söyledikleri, bu sebeple ilaç kullandıkları telkin edildiği yer aldı. Hatta mağdur çocuklardan Berat’ın, ilaç kullanmak istemediğini söylediği halde, bakıcı annelerin kendisine, “sen delisin içeceksin” şeklinde baskı yaparak çocuklara ilaçları içirdikleri yine iddinamede yer alan ayrıntılardan.

Yapılan rapor incelemerinde ilaçların her ne kadar doktor kontrolünde olsa dahi, yeterince kontrollü ve gerekli şekilde çocuklara verilmediği, çocukları sakinleştirmek ve erken uyutmak gibi amaçlarla verildiği şüphesinin ortaya çıktığına da dikkat çekildi.

SAVCI; 3 İLA 12 YIL ARASINDA HAPİS CEZASI İSTEDİ

İddianamenin finalinde veliler, mağdur çocuklar ve tanık ifadeleri ile video görüntüleri, şüphelilerin telefon dinlemeleri ve rapor incelemelerinin sonucunda,” işkence suçunun yasal unsurlarının oluştuğu anlaşılmakta” dendikten sonra, şüphelilerin Türk Ceza Kanunun 94. Maddesine göre yargılanmaları talep edildi.

Türk Ceza Kanunun 94’üncü maddesi “Bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren kamu görevlisi hakkında üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.” Diyor…

ÖZEL HABER ; KEMAL VANLI...

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0