Özür Dilemesi Beklenen Tokat Belediyesi Bakın Ne Dedi?

Tarihi türbeyi kafe, bahçesini ise umumi tuvalet yapan Tokat Belediyesi öyle bir açıklama yaptı ki;

Özür Dilemesi Beklenen Tokat Belediyesi Bakın Ne Dedi?

Habere göre; Şeyh Meknun Zaviye ve Türbesi, Tokat Belediyesi tarafından kıraathane ve kafeye çevrilmiş, ardından halktan gelen tepkiler üzerine de türbe içi ve etrafındaki kafe yapılanması sökülerek bahçesine taşınmıştı. Ulusal medyaya da yansıyan olayın ardından geri adım atan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'unun halktan özür dilemesi beklenirken, Tokat Belediyesi aksine bir hareketle, haberi kamuoyu gündemine taşıyarak 800 yıllık tarihi tübeyi kafe olmaktan kurtaran habercileri suçladı.

Tokat Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü imzasıyla, "ŞEYH MEKNUN ZAVİYESİ İLE İLGİLİ BASIN BİLGİLENDİRMESİ" başlıklı bir açıklama yayınlandı. Türbenin cafe yapıldığı detaylı fotoğraflarla haberlere konu olmasına rağmen, Tokat Belediyesi açıklamasında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı iddia etti.

GÖRÜNTÜLÜ BELGELİ HABERE "YALAN" DEDİLER

İnternet Haber Sitesi www.tokattan.com'un konuyu gündeme taşıması ile olay ulusal medyaya aksetmiş, bir çok gazete ve haber sitesi konuyu haberleştirmişti. Çıkan haberler üzerine Tokat Belediyesi türbenin içinden sonra dışını da derme çatma bir sundurma ile cafeye çevirmeye çalışırken suç üstü Gazeteci Kemal Vanlı'ya yakalanmış, Vanlı'nın olayı haber yapması üzerine de geri adım atarak türbenin içindeki cafeterya malzemelerini dışarı taşımış, etrafına yaptıkları uyduruk sundurma kafeyi de türbenin bahçesine taşımışlardı. Bu haberler üzerine 800 yıllık tarihi tübe kafe olmaktan kurtulmutu. Tokat belediyesi haberler üzerine geri adım atmasına rağmen, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak, "böyle bir şey yok, haberlerle bizi karalamaya çalışıyorlar" demeye getirdi ve, haberlerin yalan olduğunu iddia etti.

TÜRBENİN BAHÇESİNE DE UMUMİ TUVALET YAPMIŞLAR

Tokat Belediyesi görüntülü ve belgeli haberi her ne kadar yalanlasa da, Türbeyi kafe yaptığı gerçeğinden başka bir olayı su yüzüne çıkarmıştı. Türbe içi ve etrafından sökülüp taşınan kafe malzemeleri Türbenin bahçesindeki bir başka yapının yanına taşınmış, o yapının da umumi tuvalet olduğu anlaşılmıştı. Bu gelişme ile,Tokat Belediyesinin Kanal Tokat Projesi çerçevesinde yaptığı umumi tuvaleti de Şeyh Meknun Türbesinin bahçesine inşa ederek 2018 yılında hizmete açtığı anlaşıldı.

İŞTE ÖZÜR DİLEMESİ BEKLENEN BELEDİYENİN, ÖZÜR DİLEMEK BİR YANA FOTOĞRAFLARLA BELGELENMİŞ HABERLERE, "KARALAMA VE YALAN" DEDİĞİ AÇIKLAMASI

Son günlerde iyi niyetten uzak, tamamen Belediyemizin çalışmalarını karalama amaçlı doğru olmayan, kaynağından araştırılmamış haberlerin yayınlandığını görmekteyiz. Halkımızın doğru bilgilendirilmesi amacıyla Tokat Belediyesi olarak bugüne kadar basınımıza daima doğru bilgi akışını sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz.
Son günlerde çeşitli basınımızın çeşitli mecralarında Şeyh Meknun Zaviyesinin kafe olarak kullanılacağı yönünde çıkan haberlerin hiçbir gerçeği yansıtmadığını görmekteyiz.
Tokat Belediyesi olarak halkımızın milli, manevi değerlerini hep öncelledik, bundan sonra da öncellemeye devam edeceğiz.
Yeşilırmak kenarında 13. YY.’da Mesud Bin Keykavus tarafından inşa edildiği düşünülen zaviye yıkık halde iken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü nezaretinde Belediyemiz tarafından 2018 yılı içerisinde restore edilerek bugün ki görünümüne kavuşturuldu. 
1904 Yılında tarihi Hıdırlık Köprüsü’nün tamiratı sırasında yıkık haldeki zaviyeye ait taşlar köprü onarımında kullanılmıştır. Zaviye 1976 ve 1982 yıllarında onarım görmüş olup, kitabesi bulunmayan tarihi yapının 1930’lu yıllarda görülen kitabesinde zaviye olarak kullanıldığı biliniyor.
Zaviyenin de içerisinde yer aldığı Yeşilırmak kenarındaki Kanal Tokat Projesi sadece Tokat şehrine değil, bölge insanının tamamına hitap etmektedir.
Sayın Cumhurbaşkanımızın tüm Türkiye’de kültürel hayatımıza katkı vermesi amacıyla projelerinden biri olan “Millet Kıraathanesi” düşüncesi bu tarihi alanda uygulamaya konulmuş olup, İç kısmı kütüphane ve kültürel sohbetler için dizayn edilerek bu amaçla da kullanılmaktadır. Yapılan bu uygulama Tokat halkı tarafından da memnuniyetle karşılanmıştır.
Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait Şeyh Meknun Zaviyesi manevi şahsiyetine uygun restore edilerek kullanılmaktadır. Halkımızın doğru olmayan haberlere itibar etmemesi önemle rica olunur.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 07:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haber
Haber - 1 yıl Önce

Yeşilırmak kenarında halkın bedava oturacağı yerler gittikçe daralıyor.
Türbenin yanındaki binanın ne için,ne işe yarayacağını çok merak ediyorum.

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0