MİLLETVEKİLİ BULUT HAKLI ÇIKTI AMA CEZA ALDI

MİLLETVEKİLİ BULUT HAKLI ÇIKTI AMA CEZA ALDI

Ankara Barosu, MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut'a tartışılacak bir ceza verdi. Milletvekili Bulut'un, "Bu hakimin kimliği ve mazisi genel merkezimiz tarafından çok iyi bilinmektedir." sözleriyle FETÖ'cü imasında bulunduğu hakimin şikayetiyle ilgili şok bir gelişme yaşandı. O  hakimin şikayetini değerlendiren Ankara Barosu, Milletvekili Bulut'a 'Uyarma Cezası' verdi.

Odatv Yazarı Müyesser Yıldız'ın dün gece geç saatlerde yayınladığı makalesine göre olayları, 2016 yılında MHP içinde yaşanan kongre savaşları tetikledi. O gün MHP kurmayları arasında yer alan, bugün İyi Parti Genel Başkanlığını yürüten Meral Akşener ve Sinan Oğan'ın başını çektiği Bahçeli'ye muhalif isimler, MHP'yi olağanüstü kurultaya götürme girişiminde bulunmuş, olay karşılıklı davalarla mahkemelik olmuştu. O günlerde ön plana çıkan isim ise Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz'dı. Yaz, muhaliflerin 18 Haziran'da yaptığı olağanüstü kurultay hakkında MHP Genel Merkezi'nin aldırdığı tedbiri kaldırıp, kurultayın yapılabileceği yönünde karar vermişti.

Bunun üzerine HSYK'ya şikâyette bulunan MHP Yönetimi, Yaz'ın, “Kasten ve ideolojik gerekçelerle, yetkisiz ve görevi olmayan bir konuda gerçek dışı ifadelere ve delillere dayanarak karar tesis ettiğini” savunmuş, MHP'nin Avukatı Yücel Bulut da 13 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında, “Bu hakimin kimliği ve mazisi genel merkezimiz tarafından çok iyi bilinmektedir. Mesaisinin bitimine sayılı saatler kala açıkladığı kararla hangi amaca hizmet ettiği de yine tarafımızca çok iyi bilinmektedir.” sözleriyle, hakimin FETÖ bağlantısına dikkat çekmişti.

O HAKİM BULUT'U ŞİKAYET ETTİ

Dönemin  Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz, bu sözlerinden dolayı dönemin MHP Avukatı Yücel Bulut'u Ankara Barosuna şikayet etti. Yaz şikayetinde,  “Hukuk ve meslek etik kurallarına uyun düşmeyen söylemlerle basın açıklaması yaptığını, henüz kesinleşmemiş bir karar hakkında beyanda bulunduğunu, karar içeriğinden ziyade kişiliği, kimliği ve geçmişi üzerinde durarak kendisini hedef gösterip, kararın kasıtlı olarak verildiği algısı oluşturmaya çalıştığını” öne süren Yaz, bu açıklamaların da, “Yetkisiz olduğu anlaşılan... Hakkında paralel yapı soruşturması bulunan... Örgütün kamikaze hakimi... MHP'ye çelme takan” şeklinde haber ve manşetlere neden olduğunu bildirdi. 

BULUT HAKLI ÇIKTI

Şikayetten yaklaşık 2 sonra gerçekleşen 15 Temmuz Darbe Girişimi Milletvekili Yücel Bulut'u haklı çıkardı. Bulut'u, kendisine FETÖ'cü imasında bulunduğu için baroya şikayet eden hakim Burhan Yaz, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra meslekten ihraç edilip, 9 Ağustos'ta tutuklandı ve “FETÖ üyeliğinden” 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. 

BULUT BÖYLE SAVUNDU

Yaz'ın şikâyeti üzerine Ankara Barosu Yönetim Kurulu 31 Ekim 2018'de Av. Bulut hakkında disiplin kovuşturması açılmasına karar verdi.

Bu kapsamda Disiplin Kurulu Başkanlığı, Av. Bulut'un savunmasını aldı. Bulut da savunmasında, “15 Temmuz'da yaşanan zorbaca kalkışma sonrasında Burhan Yaz'ın gözaltına alındığını, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında itirafçı olarak örgütsel bağını ve FETÖ/PDY adına Ferhat Sarıkaya'ya mali yardımda bulunduğunu itiraf ettiğini” hatırlatarak, “13 Mayıs'taki basın toplantısında dile getirdiğim tüm hususlar, mesleki çerçevede ve gerçeği ilişkin açıklamalardır. İlerleyen süreçte haklılığım somut bir şekilde ortaya çıkmıştır” dedi. 

İDDİASINDA HAKLI AMA BARO KURALLARINA GÖRE...;

Baro Disiplin Kurulu Başkanlığı geçtiğimiz 6 Aralık'ta, “Beyanların, savunduğu hakkın meydana çıkarılmasında bağlantılı ve ölçülü ifadeler olmadığı, kararı veren hakim üzerinden yapılan eleştiriler ile savunma sınırlarının aşıldığı, bu doğrultuda Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının ilgili maddelerinde düzenlenen ilke ve esasların ihlal edilerek, disiplin suçu işlediği sonuç ve kanaatine vararak”, oy birliğiyle MHP Milletvekili Av. Yücel Bulut'un Avukatlık Kanunu gereğince “Uyarma Cezası” ile cezalandırılmasına karar verdi.

Dönemin hakimin FETÖ örgütü üyeliğine dikkat çekerek açıklama yapan MHP Milletvekili Bulut, ilerleyen zamanda haklı çıkmasına rağmen Ankara Barosu'nun verdiği cezadan kurtulamadı. Bulut'un bu kararıyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde Türkiye Barolar Birliği'ne itirazda bulunacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0