KEÇECİ BABA ŞENLİKLERİNDE SKANDAL SÖZLER

Cem evlerinin hala yasal bir düzenleme yapılmadığını,

KEÇECİ BABA ŞENLİKLERİNDE SKANDAL SÖZLER

ÖZEL HABER - Tokat ın Erbaa ilçesi Keçeci köyünde 32'cisi düzenlenen Şah Mahmut Veli'yi (Keçeci Baba ) Anma etkinliğine skandal sözler damgasını vurdu. Siyasilerin oy almadıkları yere hizmet götürmemesini haklı bulan, farklı görüş ve inançtaki insanları bölücülükle suçlayan ve bu topraklardan kovulması gereken insanlar olarak hedef gösteren sözleriyle, sakandala imzayı Tokat Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ali çelik attı.

HÜKÜMET KİLİSELERİ, SİNAGOGLARI İBADETHANE SAYIYOR AMA CEMEVLERİNİ SAYMIYOR

Keçeci baba'yı anma etkinlikleri çerçevesinde bir de program düzenlendi. Koordinasyonunu Genel merkezi Tokat da olan Kalender Çelebi Derneğinin üstlendiği programa, Erbaa Kaymakamı Bülent KARACAN, Erbaa Belediye başkanı Ertuğrul KARAGÖL, CHP Tokat il başkanı Mustafa DURAN, Tokat Dernekler Federasyonu genel başkanı Halil BAKAN, Tokat Pir Sultan Şube Başkanı Muharrem ERKAN, siyasi partilerin temsilcileri çok sayıda Muhtar, dernek başkanları ve Tokat Ticaret ve Sanayi odası yönetim kurulu başkanı Ali ÇELİK'te katıldı.  Programda ilk konuşmacı olarak Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Kurucu Genel Başkanı ve Tokat Pir Sultan Şube Başkanı Muharrem ERKAN'A söz verildi.

Erkan konuşmasında,  inançları ve değerlerinin kendilerine yüklediği yükümlülük ve demokratik kitle örgütü olarak sorumluluklarına dikkat çekerek, sözü Türkiye Cumhuriyetinin Anayasasının 2. Maddesi olan, “Türkiye cumhuriyeti Demokratik Laik, Hukuk Devletidir” ilkesine getirdi. Sözlerine inançsal dayatmanın olmaması gerektiğini vurgulayarak devam eden Erkan Alevi köylerine yapılan camileri ve atanan imamları hatırlatı.  “32.cisi düzenlenen Aleviler için önemli bir yere sahip, Ahi Mahmut Veli pirimizin mekânı daha da iyi olabilirdi” diyen Başkan Erkan,  ülkemizde Cami, Kilise, havra, sinagog ibadethane sayılırken Cem evlerinin hala ibadethane sayılmadığını hatırlattı. ERKAN konuşmasını, 2014 yılında AHİM, 2018 Yılında Yargıtay’ın “Cem evleri ibadet hanedir “ demesine rağmen hükümetin bunu bir türlü kabul etmediğini vurgulayarak sonlandırdı.

KAYMAKAM KARACAN'DAN NAİF CEVAP

banner207
Tokat Pir Sultan Şube Başkanı Muharrem ERKAN'dan  sonra söz alan Erbaa kaymakamı Bülent KARACAN, Erkan'ın konuşmasına atfen, "üzerimize düşen kısmı cevaplıyayım" diyerek, Keçeci köyüne bu yıl içerisinde 600 bin Türk lirası yatırım yapılacağını açıkladı. "Erbaa Keçeci köyü arasında yolda bir çukur bularsanız ben kendimi oraya gömerim “ sözleri ile, Keçeci Köyü'ne yönelik yaptıkları hizmelerdeki iddiasını vurguladı.

ÇELİK'TEN PROVAKASYON GİBİ SÖZLER

Kaymakam KARACAN'dan sonra söz alan Tokat Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ali ÇELİK'te, ERKAN'ın, Alevi köyü olarak yeterli hizmet alamadıkları yönündeki sözlerine cevap vererek, "siyasilerin Haklı olarak kimden oy aldıysa onlara hizmet eder" dedi.  Siyasetçilerin oy almadıkları bölgelere hizmet götürmemesini haklı bulan skandal sözlerinin ardından ÇELİK, "önümüzdeki yıllarda, Keçeci babayı Hacıbektaş’tan sonra 2. İnanç merkezi yapacağız. tüm sivil toplum örgütlerini buraya toplayacağız, bizleri bölmek ayrıştırmak isteyenleri buradan kovun, kovalayın gitsin” gibi sözlerle tepki çeken sözlerine yenilerini ekledi. Farklı düşünmeyi "bölücülük" olarak niteleyen ve onları bu topraklarından kovulması gereken insanlar olarak hedef gösterdi.

"SENİN DE ÇARKIN KIRILIR..."

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali ÇELİK'in, siyasilerin oy almadıkları yere hizmet götürmemesini haklı bulan, farklı görüş ve inançtaki insanları ise bölücülükle suçlayarak, bu topraklardan kovulması gereken insanlar olarak  hedef göstereren skandal sözlerinin ardından sahneye çıkan ozan  cemal HAKİROĞLU, ÇELİK'in ayrıştıran sözlerine, Pir Sultan Abdal'ın “Bire hınzır paşa senin de çarkın kırılır... Gün gelir padişahın oda bir gün devrilir” sözleriyle cevap verirken,  Tokat Pir Sultan Şube Başkanı Muharrem ERKAN sahip çıkılmasını istedi.

Kaynak; Tokatpirsultan-com

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2019, 08:23
banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0