KARAGÖL BU SORULARA NASIL CEVAP VERECEK?

KARAGÖL BU SORULARA NASIL CEVAP VERECEK?
Abone Ol

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl'ün, "hayırsever bir iş adamı bağışladı" dediği yarım milyonluk makam arabasıyla ilgili yeni bilgi ve belgeler ortaya çıktı. Gazeteci Kemal Vanlı'nın dün yazdığı yazıda, makam arabasını hayırsever bir iş adamının değil, yönetim kurulu başkanı Ertuğrul Karagöl'ün olduğu katı atık birliğine ait sahada enerji üretme ihalesi almış firmanın verdiği ortaya çıktı. Vanlı dünkü yazısında; "bu araçtan hariç, kayıtlra geçmeyen başka para ve maddi hediyeler alındı mı?" diye de sordu.

Ulusal medyaya da yansıyan skandal olaya vatandaşlardan yoğun tepkiler gelmesine rağmen, Erbaa belediye Başkanının bir açıklama yapamaması dikkat çekiyor. Göreve gelir gelmez, kiralık makam arabasını iade ederek, "kendi arabamı kullanacağım" demesi ve bunu sosyal medyada paylaştırarak alkış almasıyla tanınan Karagöl'ün dediğinin aksine 1 ay sonra, yeni makam aracı kiraladığı, yine 3-5 ay sonra da onu beğenmeyip sıfır bir makam arabası daha kiraladığını yine Kemal Vanlı ortaya çıkarmıştı. En son altına çekilen yarım milyonluk lüks amakam arabası ile gündeme gelen ve bunu bir hayır işi gibi lanse etmeye çalışan başkan Karagöl suskunluğa gömüldü. "Bir iş adamı hayır yapmak için belediyeyi, belediye başkanını mı bulmuş...? hayır yapmak için ala-ala lüks makam arabası mı almış?" sorularına cevap veremeyen başkan, dün ortaya çıkan belge ve bilgilerden sonra, daha kritik sorularla karşı karşıya.

Vanlı'nın dünkü yazısında verdiği bilgilere göre; Eski Başkan Hüseyin Yıldırım döneminde katı atık tesisinin çöp depolama alanında enerji üretmek için sözleşme imzalandı. İhaleyi alan şirket için sözleşmeye tesise, geri dönüşüm ve çöp ayrıştırma üniteleri yapması şartı koşuldu. Şirket sözleşmenin şartlarından olan bu üniteleri yapmadı. Bundan dolayı 2 milyon lira civarı ceza ve sözleşmesinin feshi gibi bir durumla karşı karşıya kaldı. Kemal Vanlı'nın dünkü yazısındaki ifadelerine göre; şirketin ceza ve sözleşme feshinden doğacak zararı 5 ila 10 milyonu bulabilirdi. Yazıdaki bilgi ve belgelere göre; Başkan Karagöl'ün altına yarım milyonluk makam arabasını veren şirken hiç de masum olmadığı, bu aracın ceza ve fesih olayından kurtarılma olayının karşılığı olabileceği ihtimali ortaya çıktı.

YILDIRIM'DAN DÜZELTME

Yazıdan sonra bir de not yayınlayan Kemal Vanlı, eski belediye başkanı Hüseyin Yıldırım'ın kendisini arayarak, ihalenin eski başkanlardan Ahmet Yenihan döneminde değil kendi döneminde yapıldığı yönünde düzeltme yaptığını yazdı. Vanlı ayrıca; Yıldırım'ın, sözleşmeye geri dönüşüm ve çöp ayrıştırma ünitesi yapılması şartını kendisinin koyduğunu, şirketin bunları yapmadığını, kendisinin de cezai işlem yapılacağına yönelik ihtar gönderdiğini söylediğini de notuna ekledi. Bu son bilgi, hediyeci şirketin sözleşme detaylarındaki, şartlar ve bu şartlara uymamasından doğan ceza ve fesih detaylarını kesinleştirdi.

"KAYITLARA GEÇMEYEN BAŞKA HEDİYELER ALINDI MI...?"

Gazeteci yazısında; Karagöl'e çok daha kritik sorular sordu. "Bu şirket birileri tarafından ceza ve fesih ile tehdit edildi mi...? Kayıtlara geçmeyen para ve maddi hediyeler olarak başka şeyler de alındı mı...?" gibi sorularla, makam arabası olayında kamuoyundan gizlenen gerçeklerin anlaşılmasını sağlamaya çalıştı.

Vanlı'nın kritik sorularından biri de; Başkan Ertuğrul Karagöl'e, "siz bu şirketin Ankara'daki ofisine gittiniz mi... gittiyseniz neden gittiniz?" şeklindeki sorusu oldu. 

KEMAL VANLI'NIN O YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN>> https://www.tokattan.com/ankara-daki-sirketin-baskan-ve-erbaa-belediyesi-ile-ilgisi-makale,296.html

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 7 ay Önce

Bu yapılan hayrın mantıklı bir açıklaması varsa ki olduğunu düşünmüyorum. Ertuğrul beyden açıklamasını bekliyoruz ve görünüşe göre daha çok bekleyeceğiz.

SIRADAKİ HABER

banner264

banner263